Joe Biden přijal demokratickou nominaci na prezidenta, chce ukončit "dobu temna" v USA

Joe Biden se v noci na dnešek oficiálně stal vyzyvatelem amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, když přijal nominaci Demokratické strany. V projevu slíbil, že jako lídr Spojených států by usiloval o sjednocování země, která je nyní "zahalená temnotou".

Joe Biden

"S velkou ctí a pokorou přijímám nominaci pro úřad prezidenta Spojených států," řekl 77letý Biden na úvod proslovu, který komentátoři shodně označovali za nejdůležitější v jeho skoro padesátileté politické kariéře.

Biden jej pronesl ve skoro prázdném tanečním sále ve svém domovském státě Delaware na konci stranického sjezdu konaného virtuálně kvůli pandemii covidu-19. I tomuto tématu se prezidentský kandidát věnoval, jeho vystoupení ale nebylo příliš bohaté na detaily ohledně plánovaných opatření. Podle agentury AP se Biden spíše snažil vykreslit pozitivnější budoucnost Spojených států, když voličům nabídl "cestu naděje a světla".

"Současný prezident na příliš dlouhou dobu zahalil Ameriku do temnoty. Příliš hněvu, příliš strachu, příliš rozdělenosti. Teď a tady vám dávám slovo: pokud mi svěříte prezidentský úřad... budu spojencem světla, ne temnoty. Je načase, abychom se my, lid, spojili. A nemějte obavy, sjednoceni dokážeme překonat a překonáme tuto dobu temna v Americe," prohlásil.

Biden slíbil, že by jako prezident "stejně tvrdě" pracoval pro ty, kdo jej ve volbách 3. listopadu nepodpoří, jako pro ty, kdo mu odevzdají hlas. USA se podle něj musejí vypořádat se čtyřmi vážnými krizemi zároveň: "Nejhorší pandemie za více než sto let, nejhorší ekonomická krize od Velké hospodářské krize, nejpřesvědčivější volání po rasové spravedlnosti od 60. let a... stupňující se hrozby klimatické změny."

Nejvyšší prioritou by pro Bidena v případě volebního vítězství bylo "zkrotit virus". Také slíbil, že by hledal odpověď na "systémový rasismus" v americké společnosti a že by vytvořil miliony pracovních míst při boji proti změnám klimatu. Na mezinárodním poli by prý "stál po boku našich spojenců a přátel" a prosazoval dodržování lidských práv.

Média si všímají, že Biden v projevu ani jednou nepoužil jméno nynější hlavy státu a Trumpa označoval jako "tohoto prezidenta" nebo "současného uživatele Bílého domu". Podle televize C-SPAN byla zároveň jeho promluva s délkou 24,5 minuty nejkratším závěrečným projevem na nominačních sjezdech demokratů za více než 30 let.

"Bidenův proslov navázal na zhuštěný, virtuální sjezd demokratů, který se spíše než na politické priority zaměřil na rozvinutí co nejširší sítě pro sestavení vítězné koalice," komentovala dění agentura Reuters. Mnozí komentátoři uvádějí, že vystoupení podkopalo jeden z prvků Trumpovy kampaně, kterým je zpochybňování Bidenových mentálních schopností. "Trump... jej nazývá 'pomalý Joe', ten byl ale před očima národa pevný a mluvil jasně," píše AP.

Projev bývalého viceprezidenta uzavřel čtyřdenní nominační sjezd demokratů, na kterém Trumpa kritizovali exprezidenti USA Barack Obama i Bill Clinton a na kterém Bidena podpořilo i několik republikánů. Během čtvrtečního večera dostala poměrně mnoho prostoru mladší generace demokratických politiků včetně senátora Coryho Bookera či 38letého někdejšího uchazeče o stranickou nominaci Petea Buttigiega

Promluvil i 13letý Brayden Harrington, kterému prý Biden při nedávném setkání dodal sebedůvěru ve snaze překonat problémy s koktáním, které v dětství trápily i prezidentského kandidáta.

Biden by se v případě listopadového úspěchu stal nejstarším vítězem prezidentské volby v dějinách USA. Společně s ním kandiduje senátorka Kamala Harrisová, která se zase může stát první ženou na postu viceprezidenta.

Po demokratickém sjezdu je příští týden řada na republikánech, přičemž Trumpův závěrečný projev se čeká ve čtvrtek. Na slova svého vyzyvatele Trump v noci na dnešek reagoval na twitteru, kde uvedl, že Biden za desetiletí v politice "neudělal nic z toho, o čem nyní mluví". V případě svého vítězství Biden podle současného prezidenta zničí ekonomiku, rozpustí policii, přivede zemi k anarchii a sám se stane "noční můrou" Američanů.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama