Kongres USA vyčlení miliardy na boj s koronavirem

Členové amerického Kongresu se dnes dohodli na mimořádném finančním balíčku v hodnotě 8,3 miliardy dolarů (188,6 miliard korun) určeném na boj s epidemií nového koronaviru. S odkazem na mluvčí příslušných kongresových výborů o tom informovala agentura AP. Viru dnes v USA podlehli další dva lidé, přičemž jeden z nich jako první zemřel mimo stát Washington. Celkem deset infikovaných ohlásila také velkoměsta Los Angeles a New York. Spojené státy tak evidují již 11 obětí koronaviru a téměř 150 nakažených.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kongres USA
doporučujeme

Mimořádný rozpočtový návrh se podařilo v jinak silně stranicky rozděleném Kongresu dohodnout za pouhý týden. Počítá s více než třikrát větším obnosem, než jaký oznámil ve svém plánu minulý týden prezident Donald Trump. O návrhu by měla ještě dnes odpoledne místního času (kolem půlnoci SEČ) hlasovat Sněmovna reprezentantů a hned ve čtvrtek Senát.

Z balíčku je například 800 milionů dolarů (18,2 miliardy korun) určeno na vývoj vakcíny a léků na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Dalších 1,3 miliardy dolarů (téměř 30 miliard korun) pak směřuje na boj s nákazou mimo USA.

První obětí nákazy mimo stát Washington je pacient z okresu Placer na severu Kalifornie, který se nedávno vrátil z plavby na výletní lodi podél Mexika. Podle listu Los Angeles Times šlo o staršího člověka, který měl předchozí zdravotní problémy.

U všech dnes ohlášených případů z velkoměst je podle místních úřadů jasný původ nákazy. Tři lidé z Los Angeles nedávno pobývali v Itálii, jež je největším evropským ohniskem viru. Další dva přišli do kontaktu s infikovaným členem rodiny a poslední pracuje v odvětví, kde často přichází do styku s cestovateli z cizích zemí. Okres Los Angeles v reakci na nové případy vyhlásil stav zdravotní nouze.

V New Yorku se koronavirus prokázal u třech členů rodiny již nakaženého člověka a u jednoho dalšího, který přišel do kontaktu s jiným nemocným.

Viceprezident Mike Pence, jehož Trump určil jako hlavního koordinátora protiepidemických opatření, má ve čtvrtek osobně navštívit stát Washington, který dnes ohlásil 12 nových případů a který v rámci USA registruje většinu obětí infekce. Zavítat by měl také do Minnesoty, kde sídlí společnost 3M, jež je velkým výrobcem ochranných zdravotnických pomůcek.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guvernér státu New York zastiňuje Bidena, boj o Bílý dům odmítá

31.03.2020 14:17 Krize kolem koronaviru v americkém státě New York značně posiluje popularitu místního guvernéra…

Počet obětí koronaviru v USA překonal 3000, Mexiko vyhlašuje stav…

31.03.2020 11:14 Aktualizováno Počet obětí koronaviru ve Spojených státech v pondělí překonal 3000, nakažených bylo zaznamenáno…

Plácido Domingo o boji s COVID-19: Jsem doma a cítím se dobře

31.03.2020 09:16 Španělský operní pěvec Plácido Domingo (79), který bojuje s nemocí COVID-19, na facebooku ujišťoval…

Mexický prezident Obrador podal ruku matce narkobarona Prcka, video…

31.03.2020 07:56 Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vzbudil mezi svými krajany senzaci obyčejným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama