Koronavirus šíří migranti? Politolog varuje před populismem a strachem

NÁZOR - Lékařští experti se snaží zmapovat zdravotní dopady koronaviru, ekonomové předvídají jeho efekt na ekonomiku, poukazuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post konstatuje, že zřejmě největší výzvou je ale předpovědět širší politické dopady epidemie.

Ilustrační foto

Migranti se na výletních lodích naplaví

Historik William McNeill se pokusil pochopit proč původní obyvatelé západní polokoule tak rychle přijali náboženství a zvyky Evropanů a spekuluje, že klíčovou roli hrály viry, poukazuje Zakaria. Vysvětluje, že v momentě, kdy bylo původní obyvatelstvo vystaveno nemocem, jako jsou neštovice, které je zabíjely, zatímco běloši přežívali, předpokládalo, že Evropané mají kulturu a náboženství, které stojí za to přijmout.

"Je možné, že koronavirus bude rychle zastaven a posuneme se dál," píše politolog. Obává se však, že pokud epidemie přetrvá, může vyvolat velký politický posun.

Populistická pravice se téměř všude snaží vinit z nákazy otevřené hranice a migranty, upozorňuje politolog. Zdůrazňuje, že ve skutečnosti virus šíří především cestování a turismus - chudí migranti se zpravidla neplaví na výletních lodích -, ale to nebrání politikům, aby se snažili krize zneužít.

Matteo Salvini tak brojí proti italské vládě kvůli tomu, že nadále umožňuje přiliv migrantů z Afriky, ačkoliv na černém kontinentu bylo zaznamenáno jen minimum případů koronaviru, připomíná Zakaria. Dodává, že po přísnější kontrole hranic volají také krajně pravicové strany ve Francii, Německu a Španělsku.

Ve Spojených státech směřují tyto útoky především na Číňany, konstatuje komentátor. Poukazuje, že podle moderátorů televize Fox News zasáhla svět epidemie kvůli neschopnosti Komunistické strany Číny nakrmit svůj lid, který se musí uchylovat "ke konzumaci syrových netopýrů a hadů".

Republikánský senátor Tom Cotton, který patří k nejvěrnějším příznivcům prezidenta Donalda Trumpa v horní komoře Kongresu, pak naznačil, že virus může pocházet ze střežené biochemické laboratoře v Číně, připomíná Zakaria. Podotýká, že zatímco v 80. letech šířila krajní levice teorii, že vir HIV vyvinuly laboratoře CIA, nyní si svou virovou konspirační teorii našla i krajní pravice.         

"Trump zase šíří strach neustálými řečmi o tom, že nemoc pochází z Číny a že hrdinsky zachránil americké životy, když koncem ledna uzavřel hranice do Číny," pokračuje politolog. Ironicky dodává, že prezident naštěstí zřejmě netuší, že virus prasečí chřipky byl poprvé zaznamenán v Mexiku, protože jinak by mohl preventivně uzavřít i hranice s Mexikem.

Šířit strach a nenávist je snazší

Pozornost by se podle komentátora neměla zaměřovat masivní uzavírání hranice, ale na systémy veřejného zdravotnictví, aby mohly bezpečně a rychle testovat lidi, izolovat a léčit ty, kteří se nakazili, a vydávat jasné pokyny ostatním. Ve Spojených státech se v tomto směru situace zlepšuje, ale proces je pomalý, částečně kvůli tomu, že Trump v roce 2018 zrušil pandemický štáb Bílého domu, uvádí Zakaria. Dodává, že mohlo být ještě hůř, pokud by prošlo prezidentem navržené omezení rozpočtu pro Centrum kontroly a prevence nemocí a podobných úřadů.

Koronavirus již působí paseku v obchodu, konstatuje politolog. Tvrdí, že se momentálně nacházíme ve fázi deglobalizace, jak ukazuje zpomalení světového obchodu, přičemž studie Bank of America zjistila, že 83 % zkoumaných firem v severní Americe plánuje změnit své dodavatelské řetězce a případně z nich vyřadit Čínu. Jako důvod uvádějí především cla a bezpečnostní otázky, ale strach z pandemie se nyní k negativům přidává, doplňuje Zakaria.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Některé z těchto posunů jsou přirozeným vyvažováním po desetiletích akcelerující globalizace. Ale nepůjde o víc?" táže se komentátor. Deklaruje, že vše závisí na politice a politicích, protože za situace, kdy lze zveličit a zmanipulovat lidský strach, si můžeme snadno představit cestu, která povede k novým clům a obchodním překážkám.

Hospodářský historik Angus Maddison zjistil, že k poslednímu velkému zhroucení globalizace došlo na počátku první světové válku a následně trvalo přes tři dekády, do sklonku 40. let, než byl zvrácen úpadek mezinárodního obchodu a migrace, poukazuje Zakaria. Vyzdvihuje však, že v mnoha ohledech stále žijeme v silně globalizovaném světě, což platí především pro digitální ekonomiku - obchod se službami podle zprávy agentury Bloomberg mezi lety 2010 a 2018 vzrostl o 50 % a licenční poplatky, indikátor šíření informací, technologií a zábavy ve světě, vzrostly o 60 %.   

Také míra migrace zůstává v posledním desetiletí stabilní, dramaticky roste rok od roku turismus a lidé chtějí mít kontakt se zbytkem planety, uvádí politolog. Konstatuje, že řešení problémů v globální éře může spočívat pouze v lepší globální informovanosti, komunikaci a koordinaci snah, jelikož žádná země nedokáže zastavit případnou pandemii sama a klíčem je mezinárodní spolupráce. "Je smutné, že je snazší šířit strach a nenávist a vysvětlovat, že za vše můžou Číňané pojídající syrové netopýry," uzavírá Zakaria.

Bývalého amerického kardinála McCarricka obžalovali ze zneužívání

29.07.2021 21:41 Bývalý americký kardinál Theodore McCarrick, který byl v roce 2019 po četných obviněních ze…

RB OSN prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice

29.07.2021 21:34 Rada bezpečnosti OSN dnes o rok prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice a další…

Vláda USA nastínila způsoby, kterými chce potlačovat migraci ze střední…

29.07.2021 17:07 Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv…

Aljaškou otřáslo zemětřesení, úřady varují před cunami

29.07.2021 09:43 Americké úřady dnes vydaly varování před vlnou cunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné…

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Biden kritizoval případ svastiky vyryté v budově ministerstva zahraničí

28.07.2021 14:12 Ve výtahu v budově amerického ministerstva zahraničí se tento týden objevila vyrytá svastika.…

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Související:

Právě se děje