Koronavirus šíří migranti? Politolog varuje před populismem a strachem

NÁZOR - Lékařští experti se snaží zmapovat zdravotní dopady koronaviru, ekonomové předvídají jeho efekt na ekonomiku, poukazuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post konstatuje, že zřejmě největší výzvou je ale předpovědět širší politické dopady epidemie.

Ilustrační foto

Migranti se na výletních lodích naplaví

Historik William McNeill se pokusil pochopit proč původní obyvatelé západní polokoule tak rychle přijali náboženství a zvyky Evropanů a spekuluje, že klíčovou roli hrály viry, poukazuje Zakaria. Vysvětluje, že v momentě, kdy bylo původní obyvatelstvo vystaveno nemocem, jako jsou neštovice, které je zabíjely, zatímco běloši přežívali, předpokládalo, že Evropané mají kulturu a náboženství, které stojí za to přijmout.

"Je možné, že koronavirus bude rychle zastaven a posuneme se dál," píše politolog. Obává se však, že pokud epidemie přetrvá, může vyvolat velký politický posun.

Populistická pravice se téměř všude snaží vinit z nákazy otevřené hranice a migranty, upozorňuje politolog. Zdůrazňuje, že ve skutečnosti virus šíří především cestování a turismus - chudí migranti se zpravidla neplaví na výletních lodích -, ale to nebrání politikům, aby se snažili krize zneužít.

Matteo Salvini tak brojí proti italské vládě kvůli tomu, že nadále umožňuje přiliv migrantů z Afriky, ačkoliv na černém kontinentu bylo zaznamenáno jen minimum případů koronaviru, připomíná Zakaria. Dodává, že po přísnější kontrole hranic volají také krajně pravicové strany ve Francii, Německu a Španělsku.

Ve Spojených státech směřují tyto útoky především na Číňany, konstatuje komentátor. Poukazuje, že podle moderátorů televize Fox News zasáhla svět epidemie kvůli neschopnosti Komunistické strany Číny nakrmit svůj lid, který se musí uchylovat "ke konzumaci syrových netopýrů a hadů".

Republikánský senátor Tom Cotton, který patří k nejvěrnějším příznivcům prezidenta Donalda Trumpa v horní komoře Kongresu, pak naznačil, že virus může pocházet ze střežené biochemické laboratoře v Číně, připomíná Zakaria. Podotýká, že zatímco v 80. letech šířila krajní levice teorii, že vir HIV vyvinuly laboratoře CIA, nyní si svou virovou konspirační teorii našla i krajní pravice.         

"Trump zase šíří strach neustálými řečmi o tom, že nemoc pochází z Číny a že hrdinsky zachránil americké životy, když koncem ledna uzavřel hranice do Číny," pokračuje politolog. Ironicky dodává, že prezident naštěstí zřejmě netuší, že virus prasečí chřipky byl poprvé zaznamenán v Mexiku, protože jinak by mohl preventivně uzavřít i hranice s Mexikem.

Šířit strach a nenávist je snazší

Pozornost by se podle komentátora neměla zaměřovat masivní uzavírání hranice, ale na systémy veřejného zdravotnictví, aby mohly bezpečně a rychle testovat lidi, izolovat a léčit ty, kteří se nakazili, a vydávat jasné pokyny ostatním. Ve Spojených státech se v tomto směru situace zlepšuje, ale proces je pomalý, částečně kvůli tomu, že Trump v roce 2018 zrušil pandemický štáb Bílého domu, uvádí Zakaria. Dodává, že mohlo být ještě hůř, pokud by prošlo prezidentem navržené omezení rozpočtu pro Centrum kontroly a prevence nemocí a podobných úřadů.

Koronavirus již působí paseku v obchodu, konstatuje politolog. Tvrdí, že se momentálně nacházíme ve fázi deglobalizace, jak ukazuje zpomalení světového obchodu, přičemž studie Bank of America zjistila, že 83 % zkoumaných firem v severní Americe plánuje změnit své dodavatelské řetězce a případně z nich vyřadit Čínu. Jako důvod uvádějí především cla a bezpečnostní otázky, ale strach z pandemie se nyní k negativům přidává, doplňuje Zakaria.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Některé z těchto posunů jsou přirozeným vyvažováním po desetiletích akcelerující globalizace. Ale nepůjde o víc?" táže se komentátor. Deklaruje, že vše závisí na politice a politicích, protože za situace, kdy lze zveličit a zmanipulovat lidský strach, si můžeme snadno představit cestu, která povede k novým clům a obchodním překážkám.

Hospodářský historik Angus Maddison zjistil, že k poslednímu velkému zhroucení globalizace došlo na počátku první světové válku a následně trvalo přes tři dekády, do sklonku 40. let, než byl zvrácen úpadek mezinárodního obchodu a migrace, poukazuje Zakaria. Vyzdvihuje však, že v mnoha ohledech stále žijeme v silně globalizovaném světě, což platí především pro digitální ekonomiku - obchod se službami podle zprávy agentury Bloomberg mezi lety 2010 a 2018 vzrostl o 50 % a licenční poplatky, indikátor šíření informací, technologií a zábavy ve světě, vzrostly o 60 %.   

Také míra migrace zůstává v posledním desetiletí stabilní, dramaticky roste rok od roku turismus a lidé chtějí mít kontakt se zbytkem planety, uvádí politolog. Konstatuje, že řešení problémů v globální éře může spočívat pouze v lepší globální informovanosti, komunikaci a koordinaci snah, jelikož žádná země nedokáže zastavit případnou pandemii sama a klíčem je mezinárodní spolupráce. "Je smutné, že je snazší šířit strach a nenávist a vysvětlovat, že za vše můžou Číňané pojídající syrové netopýry," uzavírá Zakaria.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Registr vozidel je plně funkční, byl částečně mimo provoz

17.08.2022 17:37 Registr silničních vozidel byl dnes od dopoledne několik hodin částečně mimo provoz. Technická…

Ukrajina: Ruská armáda ztratila 44.000 mužů, útočí na několika místech…

17.08.2022 10:07 Ruská vojska se snaží útočit na několika místech najednou, ve směru na Charkov a Slovjansk a u…

Trump shání zkušené právníky, setkává se však s odmítavými reakcemi

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

V primárkách ve Wyomingu vyhrála právnička Hagemanová podpořená Trumpem

17.08.2022 11:00 Aktualizováno V republikánských primárních volbách ve státě Wyoming vyhrála právnička Harriet Hagemanová, kterou…

Americký úřad kvůli extrémnímu suchu omezil příděl vody pro dva státy a…

16.08.2022 21:18 Americké federální úřady dnes oznámily, že státy Arizona a Nevada budou čelit omezením dodávek vody…

Americká armáda provedla další test rakety Minuteman III schopné letět…

16.08.2022 21:04 Americká armáda dnes provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Raketa…

Biden už v říjnu věděl o ruském plánu zaútočit na Ukrajinu

16.08.2022 19:31 Aktualizováno Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské…

Biden podle médií věděl o ruském plánu útoku na Ukrajinu od října

16.08.2022 16:56 Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské…

Jill Bidenová má pozitivní test na koronavirus

16.08.2022 16:21 První dáma Spojených států Jill Bidenová má pozitivní test na koronavirus. Oznámila to dnes její…

Americká vláda je proti zveřejnění dokumentu s detaily o pozadí prohlídky…

16.08.2022 12:10 Americké ministerstvo spravedlnosti se vyslovilo proti snaze odtajnit dokument, kterým federální…

Americký ministr obrany Austin má pozitivní test na covid-19, letos už…

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Americká základna v Sýrii byla terčem útoku dronů, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Související:

Právě se děje

reklama