Koronavirus šíří migranti? Politolog varuje před populismem a strachem

NÁZOR - Lékařští experti se snaží zmapovat zdravotní dopady koronaviru, ekonomové předvídají jeho efekt na ekonomiku, poukazuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post konstatuje, že zřejmě největší výzvou je ale předpovědět širší politické dopady epidemie.

Migranti se na výletních lodích naplaví

Historik William McNeill se pokusil pochopit proč původní obyvatelé západní polokoule tak rychle přijali náboženství a zvyky Evropanů a spekuluje, že klíčovou roli hrály viry, poukazuje Zakaria. Vysvětluje, že v momentě, kdy bylo původní obyvatelstvo vystaveno nemocem, jako jsou neštovice, které je zabíjely, zatímco běloši přežívali, předpokládalo, že Evropané mají kulturu a náboženství, které stojí za to přijmout.

"Je možné, že koronavirus bude rychle zastaven a posuneme se dál," píše politolog. Obává se však, že pokud epidemie přetrvá, může vyvolat velký politický posun.

Populistická pravice se téměř všude snaží vinit z nákazy otevřené hranice a migranty, upozorňuje politolog. Zdůrazňuje, že ve skutečnosti virus šíří především cestování a turismus - chudí migranti se zpravidla neplaví na výletních lodích -, ale to nebrání politikům, aby se snažili krize zneužít.

Matteo Salvini tak brojí proti italské vládě kvůli tomu, že nadále umožňuje přiliv migrantů z Afriky, ačkoliv na černém kontinentu bylo zaznamenáno jen minimum případů koronaviru, připomíná Zakaria. Dodává, že po přísnější kontrole hranic volají také krajně pravicové strany ve Francii, Německu a Španělsku.

Ve Spojených státech směřují tyto útoky především na Číňany, konstatuje komentátor. Poukazuje, že podle moderátorů televize Fox News zasáhla svět epidemie kvůli neschopnosti Komunistické strany Číny nakrmit svůj lid, který se musí uchylovat "ke konzumaci syrových netopýrů a hadů".

Republikánský senátor Tom Cotton, který patří k nejvěrnějším příznivcům prezidenta Donalda Trumpa v horní komoře Kongresu, pak naznačil, že virus může pocházet ze střežené biochemické laboratoře v Číně, připomíná Zakaria. Podotýká, že zatímco v 80. letech šířila krajní levice teorii, že vir HIV vyvinuly laboratoře CIA, nyní si svou virovou konspirační teorii našla i krajní pravice.         

"Trump zase šíří strach neustálými řečmi o tom, že nemoc pochází z Číny a že hrdinsky zachránil americké životy, když koncem ledna uzavřel hranice do Číny," pokračuje politolog. Ironicky dodává, že prezident naštěstí zřejmě netuší, že virus prasečí chřipky byl poprvé zaznamenán v Mexiku, protože jinak by mohl preventivně uzavřít i hranice s Mexikem.

Šířit strach a nenávist je snazší

Pozornost by se podle komentátora neměla zaměřovat masivní uzavírání hranice, ale na systémy veřejného zdravotnictví, aby mohly bezpečně a rychle testovat lidi, izolovat a léčit ty, kteří se nakazili, a vydávat jasné pokyny ostatním. Ve Spojených státech se v tomto směru situace zlepšuje, ale proces je pomalý, částečně kvůli tomu, že Trump v roce 2018 zrušil pandemický štáb Bílého domu, uvádí Zakaria. Dodává, že mohlo být ještě hůř, pokud by prošlo prezidentem navržené omezení rozpočtu pro Centrum kontroly a prevence nemocí a podobných úřadů.

Koronavirus již působí paseku v obchodu, konstatuje politolog. Tvrdí, že se momentálně nacházíme ve fázi deglobalizace, jak ukazuje zpomalení světového obchodu, přičemž studie Bank of America zjistila, že 83 % zkoumaných firem v severní Americe plánuje změnit své dodavatelské řetězce a případně z nich vyřadit Čínu. Jako důvod uvádějí především cla a bezpečnostní otázky, ale strach z pandemie se nyní k negativům přidává, doplňuje Zakaria.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Některé z těchto posunů jsou přirozeným vyvažováním po desetiletích akcelerující globalizace. Ale nepůjde o víc?" táže se komentátor. Deklaruje, že vše závisí na politice a politicích, protože za situace, kdy lze zveličit a zmanipulovat lidský strach, si můžeme snadno představit cestu, která povede k novým clům a obchodním překážkám.

Hospodářský historik Angus Maddison zjistil, že k poslednímu velkému zhroucení globalizace došlo na počátku první světové válku a následně trvalo přes tři dekády, do sklonku 40. let, než byl zvrácen úpadek mezinárodního obchodu a migrace, poukazuje Zakaria. Vyzdvihuje však, že v mnoha ohledech stále žijeme v silně globalizovaném světě, což platí především pro digitální ekonomiku - obchod se službami podle zprávy agentury Bloomberg mezi lety 2010 a 2018 vzrostl o 50 % a licenční poplatky, indikátor šíření informací, technologií a zábavy ve světě, vzrostly o 60 %.   

Také míra migrace zůstává v posledním desetiletí stabilní, dramaticky roste rok od roku turismus a lidé chtějí mít kontakt se zbytkem planety, uvádí politolog. Konstatuje, že řešení problémů v globální éře může spočívat pouze v lepší globální informovanosti, komunikaci a koordinaci snah, jelikož žádná země nedokáže zastavit případnou pandemii sama a klíčem je mezinárodní spolupráce. "Je smutné, že je snazší šířit strach a nenávist a vysvětlovat, že za vše můžou Číňané pojídající syrové netopýry," uzavírá Zakaria.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína populismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy