Většinu nakažených Američanů tvoří etnické minority, ukazují průzkumy

Spojené státy čelí v posledních týdnech nejvyššímu nárůstu případů nakažených koronavirem od propuknutí pandemie v zemi. Dle nových statistik porovnávajících počty nakažených z hlediska etnické příslušnosti se nejvíce případů objevuje mezi Latinoameričany a Afroameričany.

Deník The New York Times tento týden uveřejnil statistiky vyplývající z federálních dat shromážděných na základě údajů zhruba 1,5 milionu Američanů, u nichž se prokázala nákaza koronavirem. Ty ukazují, že napříč americkými státy je nejvíce nemocných právě mezi Latinoameričany a Afroameričany.

Z dat vyplývá, že nárůst pacientů těchto dvou etnik hlásí jak velká města jako New York nebo Milwaukee, tak města menšího charakteru. Jak uvádí deník The New York Times, již data z předchozích měsíců poukazovala na značný podíl těchto dvou etnik na většině případů nákazy.

Podrobnější pohled na situaci v menšinových etnikách však poskytují až nově zveřejněná data, která The Times obdržel až na základě žaloby, kterou podal na Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, jak sám uvádí. Ta jasně prokazují, že obě skupiny hlásí nejvíce případů, a to napříč městy, státy a věkovými skupinami.

Statistiky reflektující 640.000 případů zachycených v bezmála 1.000 okresech Spojených států uvádějí, že na 10.000 obyvatel Latinoameričané hlásí v průměru 73 případů, Afroameričané 62. V porovnání s americkými bělochy je to tak téměř trojnásobek. Ti v přepočtu na 10.000 obyvatel tvoří zhruba 23 případů nákazy.

Z dat zároveň vyplývá, že koronavirová úmrtnost těchto dvou etnik je dvakrát vyšší než u bělochů. Vysoký počet případů a vysoká úmrtnost Latinoameričanů a Afroameričanů údajně vyplývají ze skutečnosti, že drtivá většina z nich nedosáhne na zdravotní pojištění a s tím spojenou zdravotní péči nebo možnost nechat se otestovat. 

Situaci ve městě Kansas City, kde 16 % afro- nebo latino-amerických obyvatel tvoří 40 % všech nakažených, okomentoval pro The New York Times starosta Quinton Lucas slovy „Systémový rasismus už se neprojevuje jen v systému trestního práva, vidíme ho napříč celou zemí, ve městech, na venkově, všude tam, kde si lidé zaslouží nárok na rovnocenný život – dostupné zdravotní pojištění, přístup k testování a zařazení do programu trasování“.  

Nejhorší situace se zdá být v Kent County ve státě Michigan, kde afro- a latino-americká populace tvoří pouhých 20 % všech obyvatel, na počtu případů nákazy koronavirem se však podílí 63 %. Z celkových 249 okrsků čítajících nejméně 5.000 Afroameričanů, které The Times analyzoval, uvádí 235 z nich vyšší počet nakažených právě v rámci tohoto etnika než u obyvatel bílé pleti. Stejně je tomu i ve 178 okrscích z celkových 206 analyzovaných, které čítají nejméně 5.000 Latinoameričanů, jak uvádí The Times.

Federální data navíc ukázala, že podobná situace panuje i mezi dalšími etnickými minoritami v zemi. Vysoký počet případů oproti průměru byl zaznamenán i mezi domorodými obyvateli, a to zejména ve státě Arizona a přilehlých oblastech. U Asijské menšiny se výrazný rozdíl co do počtu nakažených neukázal, i přesto je však vyšší než u bělochů.

The New York Times navíc dodává, že uveřejněná data stále nejsou kompletní. Nejen, že u více jak poloviny hlášených případů stále chybí údaje o jejich etnické příslušnosti, data neudávají ani příčiny nákazy, stejně tak nereflektují případy za poslední měsíc.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy