Masakr v Kanadě: Střelec zabil nejméně 16 lidí, včetně policistky

Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během dvanácti hodin nejméně 18 lidí včetně policistky. Novou bilanci oznámil kanadský premiér Justin Trudeau. Podezřelý je mrtvý, zemřel patrně při přestřelce s policií.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Střelec v Kanadě zabil nejméně deset lidí, včetně policistky (19. dubna 2020).
doporučujeme

Zatím není jasné, co ho k činu motivovalo. Informovala o tom s odvoláním na kanadské úřady agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v kanadské historii. Český prezident Miloš Zeman dnes odeslal do Kanady kondolenční telegram.

Vraždy má na svědomí 51letý Gabriel Wortman, který byl převlečený za policistu, uvedly kanadské úřady. "Jsme si jistí, že za všemi vraždami stojí jeden člověk, který se sám pohyboval na severu provincie a který zabil několik lidí," řekl náčelník kanadské policie Chris Leather. Wortman útočil na své oběti u nich doma, některé domy pak zapálil.

Střelba začala v sobotu odpoledne v malém pobřežním městě Portapique, zhruba 80 kilometrů severně od Halifaxu, hlavního města Nového Skotska. Policie později uvnitř jednoho z domů a před ním našla několik mrtvých těl. Policisté mají podezření, že přinejmenším první oběť byla záměrná.

Úřady obyvatele provincie před střelcem varovaly a doporučily zůstat v bezpečí domovů. Policie nejprve uvedla, že muže zatkla v neděli po přestřelce na čerpací stanici zhruba 30 kilometrů od Halifaxu. Později ale uvedla, že zemřel. O okolnostech jeho smrti novináři nemají žádné podrobnosti.

Muž, který se podle agentury AP živil jako dentista, při střelbě zabil i policistku Heidi Stevensonovou, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. Dalšího příslušníka kanadské policie zranil.

Není jasné, s jakým motivem střelec vraždil, podle úřadů se však s největší pravděpodobností na čin připravil předem. "Vzhledem k tomu, že tento jedinec měl k dispozici uniformu a policejní vůz, je téměř jasné, že se nejednalo o náhodný čin," vysvětlil Leather. Většina obětí podle vyšetřovatelů neměla na střelce žádnou vazbu. Policie prošetří i to, zda útok nesouvisel se současnou krizí okolo šíření koronaviru.

Masové vraždy jsou v Kanadě relativně ojedinělé, podotýká AP. Držení neregistrovaných zbraní je v zemi zakázáno. Žadatel o povolení musí projít výcvikem, absolvovat psychologický test, mít dva ručitele a čistý trestní rejstřík. O získání zbrojního pasu musí být informována rodina.

Doposud nejhorší podobný čin se odehrál v Montrealu v prosinci roku 1989, kdy střelec zabil 14 lidí a následně i sebe. Deset obětí si vyžádal útok v dubnu 2018 v Torontu, kdy muž s dodávku najel do chodců.

"Ve chvílích jako je tato se naše země semkne a jeden druhého navzájem podpoříme. Budeme truchlit společně s rodinami obětí a pomůžeme jim tuto těžkou chvíli překonat," vyjádřil se k nynější tragédii kanadský premiér Justin Trudeau.

Zeman v kondolenci adresované generální guvernérce Julii Payetteové, která je zástupkyní britské královny, tedy oficiální hlavy státu, čin označil za ohavnou a neospravedlnitelnou vraždu. "Dovolte mi, abych jménem svým i jménem českého národa Vaším prostřednictvím předal naši nejhlubší kondolenci především rodinám a blízkým obětí, ale i všemu kanadskému lidu, jehož dlouhodobého přátelství a podpory si velmi ceníme," uvedl Zeman.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Peru hlásí rekordních 6154 nových případů covidu-19 a 195 mrtvých

28.05.2020 08:33 Peru zaznamenalo opět rekordní denní nárůst případů koronavirové nákazy (6154) i jejích obětí (195…

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI

28.05.2020 08:24 Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy