Moderátorka nešetřila Trumpa, čelil i otázkám ohledně spekulace o bin Ládinovi

Některá americká média po nočním vystoupení Donalda Trumpa v televizní diskusi vyzdvihují počínání moderátorky Savannah Guthrieové. Ta prezidenta v hodinovém přenosu zasypala nelehkými otázkami ohledně konkrétních činů, jako bylo například propagování konspirační teorie o tom, že Spojené státy nezabily vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Donald Trump

Guthrieová v televizi NBC News běžně moderuje ranní pořad Today, s Trumpem se však před kamerami nepotkala poprvé. Rozhovor s ním vedla už v roce 2011 a během minulé prezidentské kampaně se účastnila nejméně dvou diskusí s pozdějším vítězem voleb.

zdroj: YouTube

Při nejnovějším setkání, které se odehrálo v Miami na Floridě, Trump čelil palbě přímých dotazů. Guthrieová se také opakovaně snažila prezidentovy výroky bezprostředně uvádět na pravou míru. Její otázky podle agentury AP mnohdy navazovaly na dotazy položené pozvanými voliči a vracely rozhovor blíže jádru věci.

"Savannah Guthrieová po většinu diskuse NBC News prezidentu Trumpovi dávala co proto skrze sérii konverzačních otázek jdoucích v rychlém sledu, přičemž úspěšně odhalila jeho úhybné manévry v míře, v jaké se to mnoha jeho partnerům v dialogu nepodařilo. Guthrieová pokládala Trumpovi jednoduché otázky, jaké by mohly zaznít u večeře v rodinném kruhu," popsal deník The New York Times.

Příkladem je pasáž o zmíněné divoké spekulaci, kterou Trump šířil na twitteru. V úterý sdílel příspěvek z účtu spojeného s konspirační teorií QAnon, podle kterého je bin Ládin stále naživu, zatímco minulá americká administrativa nechala zabít několik vojáků, aby to utajila.

"Proč byste svým fanouškům posílal takovou lež?" ptala se ve čtvrtek moderátorka. Americké komando bin Ládina zabilo v Pákistánu v roce 2011 při operaci schválené tehdejším šéfem Bílého domu Barackem Obamou. "To byl retweet. Můžu to tam dávat," reagoval Trump,

Guthrieová ale pokračovala. "Tomu nerozumím. Jste prezident. Nejste něčí bláznivý strýček, který může retweetovat kdeco," namítla. Prezident oponoval, že sociální sítě mu umožňují obcházet tradiční média a že bez nich by nedokázal šířit informace. "Ty informace nejsou pravdivé," poznamenala moderátorka NBC News.

Britský deník The Guardian v komentáři napsal, že Trump na takto konfrontační rozhovory není příliš zvyklý, protože nejčastěji vystupuje ve vysílání televize Fox News, kde mnohdy sám udává tempo interview. Jeho volební štáb na čtvrteční pořad NBC News reagoval prohlášením, které Guthrieovou označuje za členku kampaně demokratického kandidáta Joea Bidena.

"Byl někdo někdy v médiích tak tvrdý na Bidena, jako je teď Savannah Guthrieová na Trumpam?" napsala na twitteru moderátorka Fox News Laura Ingrahamová, která patří mezi nejvýraznější podporovatele současného prezidenta v tradičních médiích.

Biden souběžně s Trumpovou diskusí večer vystupoval v podobném pořadu televize ABC News. Reportér BBC Anthony Zurcher poznamenal, že moderátor George Stephanopoulos bývalému viceprezidentovi nechával prostor na dlouhé, někdy "košaté" odpovědi.

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Související:

Právě se děje

reklama