V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou volby v USA?

NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl získat prezidentství," přiznává Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor přesto tvrdí, že i letos je o Trumpově prohře přesvědčen.

Víra v jinou Ameriku

Zakaria vycházel jako mnozí z průzkumů, které ukazovaly, že Trump výrazně prohraje, věřil, že lidé uvidí, že Trump je příliš jiný, vulgární, na první pohled neznalý ve většině politických témat a patologicky neschopný mluvit pravdu, a to i v triviálních věcech - v roce 2016 například tvrdil, že se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což šlo snadno vyvrátit.

"Věřím však, že to, co mě nejvíce přesvědčovalo, že Trump prohraje, byla má víra v jinou Ameriku," pokračuje politolog. Připomíná, že Trump se na politickou scénu katapultoval nestydatou snahou zneužít předsudky bílých proti prvnímu černošskému prezidentovi Spojených států Baracku Obamovi, následně svou kandidaturu oznámil prostřednictvím výpadu proti Mexičanům, aby později navrhl naprosté uzavření hranic země pro muslimy ze všech států světa.

Trump po celou svou kampaň urážel menšiny a cizince a Zakaria nevěřil, že mu to Američané odpustí. Sám přijel do USA v roce 1982, během hluboké recese, byl nebílým studentem s divným jménem, neměl peníze ani kontakty, ale i tak našel zemi která jej přijala s otevřenou náručí.

"Stále si pamatuji ohromení tím, jak přátelští a opravdu vřelí ke mně lidé byli. Byl jsem obezřetnější jako muslim v Indii než jsem byl v Americe," vzpomíná politolog. Dodává, že zřejmě byl příliš izolován v univerzitním kampusu a prostředí New Yorku, ale otevřený rasismus Trumpova stylu nezažíval, a byť věděl, že existuje, protože o něm četl v knihách a novinách a viděl jeho projevy ve zprávách a filmech, nechápal rozsah tohoto fenoménu.

Zakaria i z tohoto důvodu nepřikládal rasismu takovou váhu, aby jej vnímal jako cestu k Trumpovu vítězství, nevěřil, že někdo s rasově podloženým světonázorem by mohl v Americe zvítězit. Nevěří tomu dodnes.   

Předně, mnoho Američanů volilo Trumpa navzdory jeho rasovým výlevům, nikoliv kvůli nim, soudí politolog. Za ještě důležitější považuje, že většina Američanů s Trumpem nesouhlasí a nesouhlasila po téměř celou dobu jeho prezidentství - Trumpova podpora je nejnižší ze všech prezidentů, během jejichž vlády se zjišťovala.

Měnící se země

Autor komentáře souhlasí s názorem, že Trump měl jediné štěstí, že kandidoval v roce 2016 proti druhému nejméně oblíbenému uchazeči o prezidentské křeslo v moderních amerických dějinách - prvním byl on sám -, tudíž díky volbě skrze sbor volitelů a těsnému vítězství ve třech státech dokázal Bílý dům dobýt.  

"Existují části trumpovské koalice, které se strachují o budoucnost země - a své místo v ní - a jsou proto náchylné k falešné medicíně, kterou prodává chytrý obchodník," pokračuje Zakaria. Vysvětluje, že Spojené státy se mění a pokud se podíváme na jádro Trumpových příznivců - bělochy bez vysokoškolského vzdělání -, vidíme, že jejich poměr v dospělé populaci klesá. Naopak, jádro stoupenců Trumpova protikandidáta Joe Bidena - běloši s vysokoškolským vzděláním a menšiny - roste stále rychleji, dodává politolog.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zakaria odkazuje na analýzu listu New York Times, podle které se jádro Trumpových bílých, vysokoškolsky nevzdělaných voličů na Floridě zmenšilo od roku 2016 o 359 tisíc lidí, zatímco jádro voličů Bidena posílilo o více než 1,5 milionu jedinců. Stejně tak v Pensylvánii se Trumpova základna zmenšila o 431 voličů, zatímco Bidenova vzrostla o 449 tisíc, doplňuje autor komentáře.

Pokud Biden zvítězí, bude musel přesvědčit všechny Američany, že Spojené státy byly vždy velkým experimentem, pokusem vytvořit první univerzální národ, míní Zakaria. Soudí, že naplňování tohoto ideálu dnes znamená přijímat všechny lidi - bílé i černé, rodilé i přistěhovalce, homosexuály i heterosexuály -, což je složitý proces, který může působit rušivě a chaoticky, často zabředá do hádek o terminologii a politickou korektnost.

To je ale součást vznešené snahy zajistit, že každý obyvatel země bude konečně cítit, že mu není odpírán americký sen, tvrdí politolog. Připomíná, že Spojené státy od svého vzniku postupně rozšiřují myšlenky svobody a demokracie a činí se velkými tím, že směřují kupředu, nikoliv zpět k nostalgii minulosti.  

"Mezitím to opět risknu a budu předvídat, že Trump tyto volby prohraje," píše politolog. Přiznává, že po předchozích čtyřech letech je sice pokorný, ale přesto si raději vsadí na lepší Ameriku, ve kterou věří.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy