Disident Fariňas je na svobodě. Kuba ho zadržovala dva dny, nesmí odjet do Evropy

Kubánské úřady po dvoudenním zadržování propustily disidenta Guillerma Fariňase. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž Fariňas nesmí odcestoval do Evropy, kam se chystal.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Osmapadesátiletý psycholog a novinář Fariňas byl zadržen v úterý. Předseda Evropského parlamentu (EP) David Sassoli vyzval kubánské úřady, aby muže okamžitě propustily. EP Fariňasovi v roce 2010 udělil Sacharovovu cenu za lidská práva. Zatčen byl, když si šel na španělskou ambasádu vyzvednout vízum, s nímž se chystal navštívit Španělsko i EP. Na svobodě je podle AFP od čtvrtečního večera, ale má zákaz opustit město Santa Clara, kde žije. "Hlavním důvodem mého zadržení bylo zabránit mi odcestovat do Evropy," sdělil Fariňas.

Sassoli v tweetu, v němž požadoval disidentovo propuštění, také zdůraznil, že svoboda myšlení je "právo, které se nesmí nikomu upírat".

Podle organizace monitorující porušování lidských práv na Kubě OCDH, která sídlí v Madridu, plánoval Fariňas tento měsíc cestu do Španělska a do Belgie. Belgická europoslankyně Maria Arenaová, která v EP předsedá podvýboru pro lidská práva, potvrdila, že kubánský disident má od jejího výboru pozvání do Bruselu.

Nezávislý novinář Fariňas patří k předním kubánským disidentům a proslul mimo jiné více než dvěma desítkami hladovek za propuštění politických vězňů. Tu první držel už v polovině 90. let, ještě za vlády Fidela Castra. Nejdelší protestní hladovku (135 dní) držel Fariňas v roce 2010 poté, co ve vězení zemřel disident Orlando Zapata, který také držel hladovku. Týž rok dostal Fariňas Sacharovovu cenu, kterou si ale převzal až v roce 2013, protože v roce 2010 mu komunistická vláda nepovolila vycestovat.

V kubánském vězení je od loňského října i José Daniel Ferrer, lídr největší kubánské opoziční organizace Kubánský vlastenecký svaz (Unpacu). K jeho propuštění už loni vyzvala i organizace Amnesty International. Podle Unpacu je Ferrer ve vězení psychicky i fyzicky týrán.

Kvůli zatčení Fariňase v úterý při návštěvě Bruselu skupina kubánských disidentů vedená Rosou Maríou Payáovou vyzvala Evropskou unii, aby pozastavila svou dohodu s Havanou z roku 2017 kvůli porušování lidských práv kubánskou vládou. Dohoda o politickém dialogu a spolupráci (ADPC), která je v platnosti od listopadu 2017, obsahuje článek (číslo 85), podle něhož nedodržování lidských práv znamená "vážné porušení" dohody. Článek ale rovněž stanoví, že pozastavení dohody má být v takovém případě "až poslední možností (řešení problému)".

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Trump si za šéfa tajných služeb vybral velvyslance USA v Berlíně, dle…

20.02.2020 17:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si do funkce úřadujícího šéfa tajných služeb (DNI) vybral…

Bloomberg poprvé v TV debatě demokratů. Rivalové na něj nevybíravě útočili

20.02.2020 12:00 Aktualizováno S tvrdými útoky se musel vypořádat americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg, který se…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama