Lék na koronavirus zřejmě nikdy nevytvoříme, obává se přední americký vědec

Celý svět se potýká s pandemií koronaviru již téměř 5 měsíců. Navzdory tomu, že se v mnoha zemích nákazu podařilo dostat pod kontrolu, přesáhl celosvětově počet nakažených 5 milionů. Dle předběžných odhadů výzkumníků by vakcína měla být dostupná nejdříve za rok. Přední americký vědec ale varuje, že k vyvinutí léku na koronavirus pravděpodobně nikdy nedojde.

Přední americký vědec, který se osobně zasadil o výzkum rakoviny nebo HIV, William Haseltine, ve svém rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že s vývojem vakcíny proti koronaviru nepočítá. Haseltine její vývoj tak přímo nevyloučil, klíč k boji s touto nákazou však vidí spíše v izolaci nakažených, a to prostřednictvím systému chytré karantény a trasování. 

Zatímco podobný přístup se v mnoha zemích osvědčil, počty nakažených celosvětově stále rostou, a právě Spojené státy si v tomto pomyslném žebříčku zemí stále drží první pozici. Vědci si proto velmi dobře uvědomují, že vakcína musí přijít co nejdříve.

Stanice MSNBC uvedla, že vědci z oxfordské univerzity se brzy chystají podrobit potenciální vakcínu prvním testům. V případě, že by se lék osvědčil, by k jeho distribuci mohlo dojít už v září tohoto roku.

Výzkumníci z massachusettské společnosti Moderna rovněž tento týden oznámili, že vývoj vakcíny je na dobré cestě. Dle MSNBC se firma nyní chystá spustit druhé kolo pokusných testů. 

Haseltine ale i přes to tvrdí, že zatím není důvod k příliš velkému optimismu. Ve svém tvrzení vychází z předchozích nevydařených výzkumů léků proti jiným typům koronaviru, které nedokázaly účinně ochránit nosní sliznici, skrze níž se běžně virus do těla dostává. 

Testy několika obdobných druhů vakcín na zvířatech tak sice prokázaly značně nižší virovou nálož uvnitř jejich orgánů, jako na příklad na plicích, zvířata však zůstala i nadále infekční.

Haseltine se domnívá, že virus můžeme dostat pod kontrolu i navzdory chybějící léčbě. Klíčový je podle něj v tomto ohledu systém chytré karantény, stejně tak jako nošení roušek, mytí rukou, desinfekce povrchů a dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních. 

Budoucnost v této oblasti vidí především v léčbě krevní plazmou. Ta se již u několika kovidových pacientů osvědčila, výrobci léků nyní pracují na vývoji séra známého jako hyperimunní globulin.

Ten se vyrábí právě z krevní plazmy s vysokou koncentrací protilátek, tedy těch dárců, kteří se z onemocnění COVID-19 vyléčili.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy