NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají důvod

Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám, konstatují expertka na veřejnou politiku Sheril Kirshenbaumová a odborník na zemědělskou produkci Douglas Buhler v komentáři pro server The Conversation. Vědci z Michiganské státní univerzity se podíleli na výzkumu, v němž zhoršení možností své domácnosti opatřit si jídlo přiznalo 31 % respondentů.

Ilustrační foto

Potíže přiznalo 28 % zástupců domácností, které vydělávají méně než 25 tisíc dolarů ročně (zhruba 550 tisíc korun, pozn. red.), a 38 % zástupců domácností s příjmy nad 75 tisíc dolarů ročně (přibližně 1,6 milionu korun, pozn. red.), nastiňují autoři komentáře. Dodávají, že průzkum proběhl na vzorku více než dvou tisíc Američanů na přelomu letošního srpna a září.

Cílem bylo zjistit, jak pandemie ovlivnila situaci na trhu s potravinami a způsoby, jakým si je Američané opatřují, jak je vybírají a jaké volí, objasňují vědci. Připomínají, že o práci přišly miliony lidí, tudíž není překvapivé, že 53 % z těch, kteří pociťují omezený přístup k jídlu, hlásí nižší příjmy než před nástupem koronaviru.

Situaci zhoršuje souběžný růst cen potravin a pohonných hmot, vyzdvihují odborníci. Konstatují, že díky tomu mnohé rodiny, které mívaly problém vyjít od výplaty k výplatě, čelí těžkému rozhodování, za co utratí své omezenější příjmy.

Ohrožení nedostatkem potravin roste

Americké ministerstvo zemědělství definuje jako ohrožení nedostatkem potravin stav, kdy se jedinec potýká s omezeným či nejistým přístupem k adekvátnímu jídlu, uvádějí Kirshenbaumová a Buhler. Doplňují, že domácnosti v takové situaci mají problém opatřit si dostatek jídla a konzumovat vyváženou stravu.

Před třemi lety americké ministerstvo zemědělství odhadovalo, že nedostatkem potravin je ohroženo 37 milionů obyvatel Spojených států, připomínají výzkumníci. Podotýkají, že do prosince loňského roku se toto číslo zvýšilo na 38,3 milionů, což znamená 10,5 % amerických domácností.

Ti respondenti v průzkumu Michiganské státní univerzity, kteří hlásili, že jim finanční potíže omezují přístup k potravinám, v 74 % případů uvedli, že v reakci nakupují jiné značky potravin, upozorňují autoři komentáře. Dodávají, že 47 % také omezilo příjem potravin, 31 % dostává vládní potravinovou pomoc a 17 % začalo častěji navštěvovat potravinové banky.

Peníze nejsou jediný faktor,“ pokračují vědci. Vysvětlují, že respondenti, kteří hlásí omezený přístup k potravinám, v 37 % případů nechtěli během pandemie navštěvovat obchody s jídlem a v 32 % případů neměli spolehlivou dopravu ke zdroji potravin - mnoho Američanů se zřejmě tváří v tvář covidu-19 vyhýbalo cestování veřejnou dopravou, aby minimalizovalo šanci nákazy.

Bez ohledu na finanční omezení polovina respondentů uvedla, že pandemie změnila způsob, jakým nakupují potraviny, poukazují Kirshenbaumová a Buhler. Uvádějí, že v této skupině se 51 % Američanů zaměřuje na potraviny s delší trvanlivostí, 50 % si dělá větší zásoby a 48 % chodí nakupovat jídlo méně často. „Krom obav z viru samotného mohou být tyto trendy spojeny s nejistotou, spekulacemi a vysoce medializovaným narušením dodavatelských řetězců,“ píšou experti.

Větší povědomí o potravinách

Pandemie zároveň přiměla Američany věnovat větší pozornost tomu, co jedí, zdůrazňují Buhler a Kirshenbaumová. Konstatují, že 27 % respondentů se také více soustředí, aby se jídlem neplýtvalo.

Plýtvání potravinami zvyšuje ročně emise skleníkových plynů o 6 %, přičemž jen ve Spojených státech se ročně vyhodí 30-40 % potravinové produkce, vyčíslují odborníci. Dodávají, že k tomu dochází v situaci, kdy 6,1 milionu amerických dětí žije v domácnostech ohrožených nedostatkem potravin, tudíž omezení plýtvání by mohlo řešit více problémů zároveň.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „V době našeho průzkumu dostalo 69 % respondentů alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19,“ pokračují autoři komentáře. Poukazují, že 67 % očkovaných uvedlo, že po první dávce vakcíny začalo chodit nakupovat potraviny častěji, 33 % očkovaných tráví nyní v obchodech s jídlem více času a 29 % cítí lepší možnost dopravit se na takový nákup.

Pouze 15 % očkovaných respondentů ale přestalo nosit roušku tam, kde není povinná, všímají si akademici. Průzkum tak podle nich ukazuje, jak moc, komplexně a propojeně pandemie změnila životy a chování mnoha Američanů.

Tyto změny nemusejí být trvale, připouštějí experti. Očekávají však, že dostupnost potravin a jejich výběr ze strany Američanů bude i nadále měnit aktuální stav pandemie.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Hygienička Svrčinová má covid, měla pozitivní test

29.11.2021 09:32 Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil…

V neděli přibylo nejvíce nakažených v tento den od začátku pandemie

29.11.2021 07:48 V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Peru zasáhlo silné zemětřesení, nejsou hlášeny žádné oběti

28.11.2021 16:16 Aktualizováno Peru dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně. Podle americké geologické služby USGS se…

USA doporučují necestovat do osmi zemí v jižní Africe

27.11.2021 20:25 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a ministerstvo zahraničí vydaly doporučení…

USA a Kanada kvůli omikronu uzavřou svoje hranice pro cestovatele z jihu…

26.11.2021 22:01 Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době…

Pilulka proti covidu-19 od Mercku není tak účinná, jak se předpokládalo

26.11.2021 21:21 Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je…

NASA zahájila misi planetární obrany zaměřenou na ochranu před asteroidy

24.11.2021 08:31 Americká vesmírná agentura NASA dnes zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před…

USA nedoporučují Američanům cesty do Německa a Dánska

23.11.2021 08:58 Americké úřady doporučily svým občanům, aby se vyhnuli cestám do Německa a Dánska, které tvrdě…

Řidič vjel autem do vánočního průvodu u Milwaukee, zabil nejméně pět lidí

22.11.2021 21:25 Aktualizováno U města Milwaukee v americkém státě Wisconsin vjelo v neděli auto do vánočního průvodu, zabilo pět…

Přes 90 procent federálních zaměstnanců USA už se prý nechalo očkovat

22.11.2021 16:12 Více než 90 procent pracovníků vlády Spojených států má za sebou alespoň jednu dávku vakcíny proti…

Blinken: USA jsou vážně znepokojeny postupem Ruska vůči Ukrajině

20.11.2021 21:26 Americký ministr zahraničí Antony Blinken zopakoval, že Spojené státy jsou vážně znepokojeny…

Harrisová jako první žena na chvíli vedla USA. Biden absolvoval zákrok

19.11.2021 19:13 Americký prezident Joe Biden dnes při nemocniční prohlídce absolvoval "rutinní kolonoskopii", kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama