Nejméně šest mrtvých po zemětřesení o síle 7,7 stupně v Mexiku

Nejméně šest lidí zemřelo při zemětřesení o síle 7,4 stupně, které v úterý zasáhlo jižní část Mexika. Dalších šest osob utrpělo zranění. Podle dostupných informací otřesy poškodily stovky domů a čtyři archeologická naleziště, a dočasně přerušily dodávku elektřiny pro více než 2,4 miliónu lidí. Pro tichomořské pobřeží Mexika, Střední a Jižní Ameriky bylo vydáno varování před cunami.

zemětřesení v Mexiku (23. června 2020).
doporučujeme

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador ve vyjádření uvedl, že zemětřesení provázelo až 140 následných otřesů. Chvění země přitom pocítili i obyvatelé Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru, či jižní a centrální části Mexika.

Epicentrum se nacházelo nedaleko přímořského letoviska Huatulco. Jinde si zase lidé podle agentury Reuters stěžovali, že nešlo chodit po ulicích, protože jejich povrch se zohýbal. Poškozeny byly také kostely, mosty a dálnice.

V hlavním městě Mexiku, vzdáleném asi 750 kilometrů od epicentra, se podle agentury Reuters třásly domy a tisíce lidí vybíhaly z domů do ulic; podle úřadů bylo asi 30 budov lehce poškozeno. Úřad civilní ochrany vyzval obyvatele pobřežních oblastí, aby se od oceánu vzdálili, protože hladina moře se oproti normální úrovni může zvýšit.

Mexická ropná společnost Pemex odstavila rafinérii u města Salina Cruz, která je největší v zemi. Po zemětřesení v ní vypukl malý požár, který se ale brzy podařilo uhasit.

Mexiko je jednou ze zemí, které jsou velmi náchylné k zemětřesením. Celé západní pobřeží obou Amerik se nachází na takzvaném Ohnivém kruhu, zvaném též Pacifický lem, který je pověstný bohatou seismickou a vulkanickou činností. Metropole Mexiko navíc leží na místě bývalého údolního jezera, kde tlaky na pohyb půdy působí silněji.

Při zemětřesení v roce 1985 tam přišlo o život více než 10.000 lidí. V roce 2017 Mexiko zasáhla dvě silná zemětřesení během dvou týdnů, při němž zemřely stovky lidí, zřítilo se mnoho budov a značné škody utrpěla místní infrastruktura.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při nehodě dvou letadel v USA zemřeli dva lidé, šest dalších se pohřešuje

06.07.2020 13:52 Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřeli dva…

Půl roku s covidem. Odborníci předpovídají, jak bude vypadat pandemie na…

06.07.2020 13:11 Virus SARS-CoV-2 sužuje celý svět již půl roku a v současné době jsou oficiální čísla na počtu přes…

Americké úřady zpochybňují Trumpovy výroky ohledně vývoje vakcíny

06.07.2020 09:08 Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephen Hahn v neděli vznesl pochyby…

Brazílie ohlásila dalších 26.051 lidí s koronavirem

06.07.2020 08:27 Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin dalších 26.051 pozitivních nálezů na koronavirus, počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy