Nový koronavirus se v Číně nepozorovaně šířil měsíce, naznačuje studie

Na přesnější určení data vzniku nového koronaviru se ve své nedávné studii zaměřili vědci dvou amerických univerzit. Podle jejich zjištění je velmi pravděpodobné, že potvrzené případy nákazy z čínského Wu-chanu nebyly první. Domnívají se, že virus se v zemi vyskytoval už v říjnu 2019.

Wu-chan

Vědci z kalifornské univerzity v San Diegu a univerzity v Alabamě se domnívají, že první případy nákazy se v Číně vyskytly ještě daleko dříve, než ty oficiálně potvrzené čínskými úřady z prosince roku 2019 ve Wu-chanu. Na základě metody molekulárního datování a simulací šíření epidemie odhadují, že virus se objevil již zhruba o dva měsíce dříve.

,,Naše studie vznikla proto, abychom nalezli odpověď na otázku, jak dlouho se virus SARS-CoV-2 v Číně mohl šířit, aniž by byl lékaři identifikován,“ uvedl jeden z vedoucích studie Joel O. Wertheim. Na základě dat, která měli odborníci při svém výzkumu k dispozici tak odhadují, že se virus v provincii Chu-pej začal nepozorovaně šířit přibližně v polovině října 2019. 

První nám známé případy byly v Číně detekovány koncem prosince téhož roku, a to ve stejné provincii ve městě Wu-chan. Odtud se virus začal šířit rychle i do ostatních částí Číny. Úřadům se sice podařilo epidemii do dubna následujícího roku dostat pod kontrolu, v tu dobu se už ale projevila v dalších více jak 100 zemích světa.

Podle prvotních informací mělo být původním přenašečem nového koronaviru zvíře. Vědci se tedy snažili identifikovat první případ přenosu z člověka na člověka. Předběžná vyšetřování je zavedla na wuchanský velkoobchodní trh s mořskými plody. Autoři studie ho ovšem za místo vzniku nákazy nepovažují. U původních covidových pacientů se totiž žádná spojitost s tržištěm neprokázala.

Ze studie zároveň vyplývá, že předpokládaný počet nakažených v Číně do listopadu pravděpodobně nepřesahoval jednoho člověka. Téměř v polovině listopadu odhadují, že se jejich počet zvýšil na 4, počátkem prosince na 9. První záznamy o hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 ve Wu-chanu pocházejí z poloviny prosince.

S využitím analytických nástrojů se vědci rovněž pokusili nastínit, jak se virus v počátečních stádiích a dnech pandemie mohl chovat. Pomocí simulací šíření epidemie na základě  biologických procesů viru došli autoři studie k závěru, že ze všech simulací byl virus schopen způsobit epidemii pouze ve 27,9 procentech případů. V ostatních 70,3 procentech došlo k nákaze pár lidí a virus postupně vymřel.

,,Naším postupem jsme došli k pozoruhodným závěrům. Více než 2/3 simulací, které jsme se pokoušeli vytvořit, selhaly. To znamená, že kdybychom se mohli vrátit v čase a zopakovat rok 2019 stokrát, ve dvou případech ze tří by k pandemii nikdy nedošlo,“ dodal Wertheim. Zároveň pochybuje, že by se tak brzký výskyt koronaviru jako v Číně odehrál současně i v Evropě nebo jinde na světě: ,,Silně pochybuji, že by se ve stejnou dobu onemocnění COVID-19 vyskytovalo i mimo Čínu.“ 

Podle autorů studie vedly k propuknutí epidemie zejména faktory jako jeho široký rozptyl zejména v hustě osídlených oblastech, což umožnilo viru přežít a šířit se dál. Simulace šíření epidemie v oblastech s menší hustotou osídlení naopak selhaly ve více jak 95 procentech případů.

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje