NYT: Průzkumy opět podcenily Trumpovy šance a nikdo neví proč

Ačkoli americké prezidentské volby kvůli pokračujícímu sčítání hlasů v několika klíčových státech stále nemají vítěze, je už teď jasné, že výsledky předvolebních průzkumů byly stejně jako před čtyřmi lety zavádějící, protože silně podcenily šance Donalda Trumpa.

Zdá se, že jejich autoři se nedokázali z chyb v metodice poučit a udělali je znovu. Mnozí si proto kladou otázku, zda agentury pro výzkum veřejného mínění vůbec dokážou získat zpět ztracenou důvěryhodnost, napsal list The New York Times.

Jeví se to jako déjà vu: průzkumy opět selhaly a data, která dávala jednoznačně vyšší šance na zvolení demokratovi Joe Bidenovi, vzala během volební noci za své. Statistici například předpovídali, že Trump těsně prohraje v Ohiu, Iowě či na Floridě, ve všech těchto státech ale nakonec stávající šéf Bílého domu pohodlně zvítězil. Tam, kde podle průzkumů voliči jasně favorizovali Bidena - jako například v Michiganu či Nevadě - jsou výsledky natolik těsné, že ani druhý den po volbách nelze vítěze jednoznačně určit.

"Chci vidět všechny výsledky, chci vidět, kde došlo k odchylkám mezi předvolebními průzkumy a konečnými čísly," řekl Christopher Borick z Muhlenbergova institutu veřejného mínění. "Máme ale dost důkazů, že tu zase byly obrovské problémy. Jak velké byly, to teprve uvidíme," dodal.

Letos bylo předem jasné, že proces předpovídání výsledků voleb bude přinejmenším komplikovaný, a to kvůli nebývalému množství korespondenčních hlasů a předčasnému hlasování. I tak je ale zřejmé, že průzkumníci se v mnoha předpovědích netrefili. Přecenili například podporu Bidena zejména mezi bělochy a bělošskými muži, kde podle nich měla zvláště ve věkové skupině nad 65 let řada někdejších Trumpových voličů tentokrát volit demokratického kandidáta. To se ale zjevně nestalo.

Částečně i kvůli tomu měl Biden slabší výsledky například v multikulturních státech jako je Florida, ale i v oblastech s převážně bělošským obyvatelstvem jako je třeba okres Macomb v Michiganu, kde se od demokratického kandidáta čekaly vyšší zisky.

Podle Boricka celostátní průzkumy zklamaly při minulých volbách v roce 2016, ale v roce 2018 při volbách do Kongresu byly opět přesné, což jej vedlo k závěru, že extrémně obtížné je měřit zejména vztah lidí k osobě Donalda Trumpa. "Stejně jako u řady dalších záležitostí spojených s Trumpem existují jiná pravidla i pro volby, když na lístku stojí jeho jméno," tvrdí Borick. "Jsem exaktní typ, takže chci vidět důkazy. Mám tu dvoje volby, v nichž jsme měli Donalda Trumpa - a oboje se odvíjely tak, jak se žádné jiné nikdy neodvíjely," dodal.

Podle všeho existuje i vysvětlení, proč stávající prezident nakonec byl poměrně silný mezi vzdělanými bělošskými voliči, i když předvolební průzkumy ukazovaly, že v této skupině jasně vede Biden. Teorie "stydlivých voličů Trumpa" hovoří o tom, že někteří jeho podporovatelé veřejně tvrdí, že hlasují pro jeho oponenta, protože to kvůli společenskému tlaku nemohou ve svém okolí prezentovat. Ani téma koronaviru nejspíš nebylo natolik silným motivačním faktorem, aby Bidenovi přineslo podstatnější množství hlasů.

Průzkum VoteCast došel k závěru, že pro čtyři z deseti voličů byla pandemie nejdůležitějším volebním tématem. Průzkumy založené na odpovědích voličů při odchodu z volebních místností ale ukázaly, že méně než polovina lidí uvedla, že koronavirus jejich rozhodnutí pro některého z kandidátů ovlivnil.

Je také třeba upozornit na to, že některé průzkumné agentury si vedly nadprůměrně dobře. Například společnost Selzer & Co. několik dní před hlasováním zveřejnila čísla, podle nichž měl Trump v Iowě zvítězit o sedm procentních bodů, což se zatím jeví jako mimořádně přesný odhad. Šéfka firmy Ann Selzerová tvrdí, že jádrem úspěchu je nespoléhat se na odhady založené na tom, jak se elektorát choval při minulých volbách.

Pozornost se nevyhnutelně zaměří i na společnost The Trafalgar Group, která nyní přesně odhadla řadu těsných soubojů v klíčových státech. Komentátoři se přitom přesnosti průzkumů divili už před čtyřmi lety, kdy Trafalgar jako jediný správně upozornil na Trumpovu silnou podporu na Středozápadě a v Pensylvánii.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA průzkumy

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 51 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy