Obavy se nepotvrdily. USA uprostřed pandemie volby zvládly, hodnotí média

Na vyhlášení vítěze amerických prezidentských voleb se letos čekalo déle, než je zvykem, a sčítání hlasů provází soudní tahanice, volební činitelé a další pozorovatelé nicméně soudí, že po technické stránce bylo hlasování zkomplikované pandemií zvládnuto dobře.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Obavy z mnohahodinových front u volebních místností či rozsáhlých problémů při zpracovávání hlasů se nepotvrdily, hlásí tento týden deník The New York Times (NYT) i další média.

Volby, ve kterých Američané vybírali hlavu státu, členy Kongresu i státní a okresní činitele, byly mimořádnou organizační výzvou z vícero důvodů. Jednak je provázel velký zájem voličů a nyní už je prakticky jisté, že účast byla nejvyšší za posledních více než sto let. Zároveň státy napříč USA výrazně změnily pravidla voleb, aby je přizpůsobily aktuální zdravotnické krizi.

Nebylo například jasné, jak se systém vypořádá se zvýšenou poptávkou po korespondenčních hlasovacích lístcích a zda je americká pošta dlouhodobě bojující s finančními problémy zvládne včas doručit. Otazníky se vznášely i nad průběhem hlasování ve volebních místnostech, které i mimo pandemii v USA často provází dlouhé čekání. Katastrofické scénáře pak dokreslovaly obavy z násilností či zahraničních snah ovlivnit demokratický proces.

Týden po uzavření volebních místností však vše nasvědčovalo tomu, že americké instituce volební výzvu zvládly. Šéf Bílého domu Donald Trump sice odmítá výsledky uznat a neustále volby označuje za zmanipulované, svá tvrzení však nedoložil důkazy.

"Ve skutečnosti volební činitelé z obou politických stran veřejně prohlašují, že volby proběhly hladce, byť se objevily drobné problémy, které jsou při takovýchto příležitostech typické, jako poruchy na hlasovacích zařízeních či špatně odevzdané a ztracené hlasovací lístky," shrnula agentura AP.

"Během příštích dnů uslyšíme hodně o tom, jak byly tyto volby strašlivě nezvládnuté. Nebyly," uvedla o víkendu Jessica Husemanová, která se zabývá volební administrativou v investigativní skupině ProPublica. "Tohle jsou nejlépe provedené volby, jaké jsem kdy viděla," dodala.

List NYT ve své reportáži letošní volby označuje za "relativně hladké", obzvláště ve srovnání s primárkami v některých státech, při nichž lidé čekali u volebních místností až osm hodin.

zdroj: YouTube

"I přes varování před násilím, hrozbu zahraničních zásahů, bující dezinformace, škrty v poštovní službě, zasévání nedůvěry od prezidenta Trumpa a pandemii, která si vyžádala přemístění tisíců volebních místností, se mašinérie americké demokracie adaptovala a minulý týden odolala," hodnotí deník.

Mnohá média po ukončení hlasování poukazovala na nasazení volebních úředníků nebo sčítačů hlasů, kteří několik dní pracovali pod obrovským tlakem, zatímco se u jejich pracovišť konaly protesty. Činitelé dohlížející na volby ve Filadelfii dokonce čelí "přívalu výhrůžek smrtí, obtěžování a urážek", napsal místní list The Philadelphia Inquirer.

Podle NYT byla letošní volební operace výsledkem měsíců a v některých případech i roků plánování souvisejícího s odklonem od hlasování v hlavním termínu. Roli v něm sehrály úřady na státní i lokální úrovni, jakož i desetitisíce nových volebních komisařů.

"Nikdy jsem nezapochyboval, že se to podaří, protože věřím v americký lid," řekl hlavní volební administrátor zhruba čtyřmilionového okresu Maricopa County v Arizoně Adrian Fontes. "Jsme hlučná, dysfunkční rodina, která ale drží při sobě v dobrých i špatných časech. Jestli tomuhle nedokážete věřit, pak nemáte co dělat u řízení amerických voleb," míní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden si při hře se psem přivodil nepatrnou zlomeninu zánártí

30.11.2020 07:40 Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí…

Záhada kvádru v Utahu se prohlubuje, objekt z pouště zmizel

30.11.2020 07:33 Záhadný lesklý kvádr, který byl spatřený v odlehlé poušti na jihovýchodě Utahu před dvěma týdny, je…

Joe Biden představil svůj tým pro komunikaci, jsou v něm pouze ženy

30.11.2020 07:25 Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy.…

Úřady vyšetřují lékaře Maradony. Je podezřelý ze zabití, policie u něj…

29.11.2020 20:57 Aktualizováno Argentinské úřady podezírají osobního lékaře fotbalové legendy Diega Maradony Leopolda Luqueho ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama