Obavy se nepotvrdily. USA uprostřed pandemie volby zvládly, hodnotí média

Na vyhlášení vítěze amerických prezidentských voleb se letos čekalo déle, než je zvykem, a sčítání hlasů provází soudní tahanice, volební činitelé a další pozorovatelé nicméně soudí, že po technické stránce bylo hlasování zkomplikované pandemií zvládnuto dobře.

Volby v USA, ilustrační foto

Obavy z mnohahodinových front u volebních místností či rozsáhlých problémů při zpracovávání hlasů se nepotvrdily, hlásí tento týden deník The New York Times (NYT) i další média.

Volby, ve kterých Američané vybírali hlavu státu, členy Kongresu i státní a okresní činitele, byly mimořádnou organizační výzvou z vícero důvodů. Jednak je provázel velký zájem voličů a nyní už je prakticky jisté, že účast byla nejvyšší za posledních více než sto let. Zároveň státy napříč USA výrazně změnily pravidla voleb, aby je přizpůsobily aktuální zdravotnické krizi.

Nebylo například jasné, jak se systém vypořádá se zvýšenou poptávkou po korespondenčních hlasovacích lístcích a zda je americká pošta dlouhodobě bojující s finančními problémy zvládne včas doručit. Otazníky se vznášely i nad průběhem hlasování ve volebních místnostech, které i mimo pandemii v USA často provází dlouhé čekání. Katastrofické scénáře pak dokreslovaly obavy z násilností či zahraničních snah ovlivnit demokratický proces.

Týden po uzavření volebních místností však vše nasvědčovalo tomu, že americké instituce volební výzvu zvládly. Šéf Bílého domu Donald Trump sice odmítá výsledky uznat a neustále volby označuje za zmanipulované, svá tvrzení však nedoložil důkazy.

"Ve skutečnosti volební činitelé z obou politických stran veřejně prohlašují, že volby proběhly hladce, byť se objevily drobné problémy, které jsou při takovýchto příležitostech typické, jako poruchy na hlasovacích zařízeních či špatně odevzdané a ztracené hlasovací lístky," shrnula agentura AP.

"Během příštích dnů uslyšíme hodně o tom, jak byly tyto volby strašlivě nezvládnuté. Nebyly," uvedla o víkendu Jessica Husemanová, která se zabývá volební administrativou v investigativní skupině ProPublica. "Tohle jsou nejlépe provedené volby, jaké jsem kdy viděla," dodala.

List NYT ve své reportáži letošní volby označuje za "relativně hladké", obzvláště ve srovnání s primárkami v některých státech, při nichž lidé čekali u volebních místností až osm hodin.

zdroj: YouTube

"I přes varování před násilím, hrozbu zahraničních zásahů, bující dezinformace, škrty v poštovní službě, zasévání nedůvěry od prezidenta Trumpa a pandemii, která si vyžádala přemístění tisíců volebních místností, se mašinérie americké demokracie adaptovala a minulý týden odolala," hodnotí deník.

Mnohá média po ukončení hlasování poukazovala na nasazení volebních úředníků nebo sčítačů hlasů, kteří několik dní pracovali pod obrovským tlakem, zatímco se u jejich pracovišť konaly protesty. Činitelé dohlížející na volby ve Filadelfii dokonce čelí "přívalu výhrůžek smrtí, obtěžování a urážek", napsal místní list The Philadelphia Inquirer.

Podle NYT byla letošní volební operace výsledkem měsíců a v některých případech i roků plánování souvisejícího s odklonem od hlasování v hlavním termínu. Roli v něm sehrály úřady na státní i lokální úrovni, jakož i desetitisíce nových volebních komisařů.

"Nikdy jsem nezapochyboval, že se to podaří, protože věřím v americký lid," řekl hlavní volební administrátor zhruba čtyřmilionového okresu Maricopa County v Arizoně Adrian Fontes. "Jsme hlučná, dysfunkční rodina, která ale drží při sobě v dobrých i špatných časech. Jestli tomuhle nedokážete věřit, pak nemáte co dělat u řízení amerických voleb," míní.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:43 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

01.10.2022 17:14 Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co…

Rusko v RB OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů…

30.09.2022 22:02 Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů odsuzuje…

Spojené státy uvalily sankce na více než 1000 ruských firem a osob

30.09.2022 18:08 Spojené státy uvalily sankce na více než 1000 ruských firem a osob v reakci na dnešní ruskou anexi…

Biden: Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině

29.09.2022 22:01 Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekl…

Hurikán Ian zdevastoval část Floridy. Mrtvých mohou být stovky

29.09.2022 21:13 Aktualizováno Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech.…

Česko dostane od USA vojenskou podporu zhruba 2,7 miliardy korun

29.09.2022 12:39 Česká republika dostane od USA podporu 106 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy Kč) na modernizaci…

Hurikán Ian vyřadil elektřinu na Kubě, následně udeřil na Floridě

28.09.2022 21:56 Aktualizováno Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak…

Související:

Právě se děje

reklama