Od společnosti odtržené elity kážou o koronaviru? Politolog poukázal na problém

NÁZOR - Pokud si někdo myslel, že světová pandemie koronaviru, která ve Spojených státech zabila přes 80 tisíc lidí, překoná hluboké politické rozdělení země, měl by svůj názor přehodnotit. Konstatuje to politolog Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post.

Zdroj polarizace

Ukazuje se, že příznivci Demokratické strany považují pandemii za závažnou a jsou ochotni následovat pokyny hygieniků a epidemiologů v mnohem větší míře než příznivci Republikánské strany, uvádí Zakaria. Dodává, že podle dat z mobilních telefonů také dochází k mnohem většímu pohybu osob v těch okresech, které v posledních prezidentských volbách volily Donalda Trumpa, než v těch, kde zvítězila Hillary Clintonová.

Mnozí se tak ptají, proč existuje ve Spojených státech tak silná politická polarizace, která vede obyvatele k ignorování expertů a riskování vlastního zdraví, poukazuje politolog. Konstatuje, že v americké společnosti existuje značná nedůvěra, kterou je třeba pochopit.

Zakaria odkazuje na knihu politologa Michaela Linda Nový třídní boj, která vysvětluje, že klíčovou otázkou je nadvláda, která se v sociální rovině rozlišuje na úřední, ekonomickou a kulturní, přičemž ve všech těchto oblastech probíhá třídní konflikt.

Lind tvrdí, že dnešní Americe lze nejlépe porozumět právě optikou třídního boje, který vyostřil nástup "nadtřídy", která dominuje všem třem uvedeným sférám, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že jde zpravidla o městské, vysokoškolsky vzdělané lidi, často s doktorským titulem, díky čemuž jsou poměrně odtrženi od většiny země.

"Pouze 36 %  Američanů má bakalářský titul a jen 13 % má magisterský nebo vyšší," pokračuje politolog. Dodává, že nejvyšší kruhy se skládají z této "kvalifikované nadtřídy", ale mnoho lidí bez vysokoškolského vzdělání, především ve venkovských oblastech, chová vůči této nové elitě hlubokou zášť a myslí si, že prosazuje politiku, která je prezentována jako prospěšná pro celou zemi, ale ve skutečnosti z ní těží pouze příslušníci vládnoucí třídy, jejichž život se v posledních desetiletích zlepšuje, zatímco ostatní paběrkují.    

Z tohoto pohledu pomáhá obchod a přistěhovalectví právě vysokoškolsky vzdělaným, kteří pracují na nadnárodních firmách, ale manuálně pracující poškozuje, upozorňuje Zakaria. Soudí, že pokud tito lidé slyší "experty" říkat, že globalizace a technologická změna jsou nevyhnutelné a musíme se jim přizpůsobit, staví se na odpor, protože zpráva nekoresponduje s jejich životní zkušeností.

Práce z domova je luxus

Politolog doporučuje podívat se na koronavirovou krizi tímto prismatem: "Představte si, že jste Američan, který pracuje manuálně - řidič náklaďáku, stavební dělník, mechanik na ropném vrtu - a právě jste kvůli karanténě přišel o práci, stejně jako více než 36 milionů lidí."

Následně si pustíte televizi a slyšíte zdravotní experty, akademiky, technokraty a novináře vysvětlovat, že je třeba držet ekonomiku zavřenou, jinými slovy udržovat nezaměstnanost, protože veřejné zdraví je důležité, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že experti, kteří toto tvrdí, si nejen udrželi životní úroveň, ale ve skutečnosti jsou nyní ještě žádanější a věří, že dělají důležitou práci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ti, kteří o práci přišli, ale cítí, že jsou zbyteční, navíc mají strach o své rodiny a čeká je každodenní boj o přežití, upozorňuje politolog. Pokládá proto otázku, zda je skutečně těžké pochopit, proč takoví lidé budou zřejmě skeptičtí vůči radám expertů.

I u covid-19 platí třídní rozdělení, deklaruje Zakaria. Odkazuje na americké vládní statistiky z loňského roku o "flexibilitě práce" amerických zaměstnanců, které ukazují, že 25 % lidí s nejvyššími příjmy může téměř ve dvou třetinách případů zůstat doma, aniž by přišlo o svou práci, což však platí pouze o méně než desetině 25 % lidí s nejnižšími příjmy.     

Hlavní americký imunolog Anthony Fauci připustil, že apely k dodržování aktuálních zdravotnických směrnic jsou "nepřesvědčivé", poukazuje politolog. Dodává, že pro mnoho lidí nejsou pouze nepřesvědčivé, ale drtí jejich životy.

"Ne každý, kdo pracuje v první linii či manuálně, je Trumpův volič, ale všichni chápou, že možnost pracovat z domova je luxusem," píše Zakaria. Konstatuje, že nikdo na světě nemůže tvrdit, že zná správnou cestu vpřed, což přiznal i Fauci, který možné znovuotevření škol okomentoval slovy, že nemá ucelenou odpověď, protože situace se v jednotlivých regionech liší, což platí i o ekonomice, ke které se vyjadřovat nebude, protože jeho polem je veřejné zdraví.

Fauci podle politologa správně přiznal, že jeho pole působnosti je omezené. Proto by na cestě k těžkým rozhodnutím mělo zaznívat mnoho hlasů a ti, kteří rozhodují, by měli být empatičtí k situaci všech lidí, nabádá Zakaria. Podotýká, že covid-19 neohrožuje životy pouze zdravotně, ale jiným způsobem také mnoho životů obrací vzhůru nohama.   

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomická krize vzdělání Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 41 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy