Ohledně vakcíny proti covidu padne klíčové rozhodnutí. Konzultant popsal úskalí

NÁZOR - Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) stojí před největším rozhodnutím ve své historii, konstatuje William B. Schultz v komentáři pro server New York Times. Konzultant, který dlouhé roky působil jak v FDA, tak na americkém ministerstvu zdravotnictví, vysvětluje, že jde o dilema, zda povolit úvodní nasazení vakcíny proti koronaviru i bez běžných testů bezpečnosti a účinnosti.

Špatné rozhodnutí oslabí boj s pandemií

Situace nastala během předvolební prezidentské kampaně v USA, kdy se z koronavirové pandemie stalo silné politické téma pro administrativu stávajícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, upozorňuje Schultz. Podotýká, že špatné rozhodnutí může vážně oslabit snahy o zastavení šíření viru.   

U léků, které mají pomoci pacientům v těžkém, život ohrožujícím stavu, mohou být podstatná rizika přijatelná, konstatuje konzultant. Nastiňuje, že FDA může například schválit lék na rakovinu s výraznými vedlejšími účinky, pokud se ukazuje, že ten může prodloužit život nemocného.

"Ale u vakcíny úřad vždy požadoval větší míru záruk bezpečnosti z jednoduchého důvodu: vakcína bude podávána zdravým lidem," píše autor komentáře. Přiznává však, že v roce 2004 americký Kongres posvětil, aby FDA mohl vydávat mimořádné povolení léčivům s menší mírou prokázané účinnosti a bezpečnosti, než je běžně požadováno, a to s předpokladem, že v případě ohrožení může být nezbytné uvolnit přísné standardy a rychle dodat potenciálně riskantní, ale život zachraňující produkt.

Pokud FDA zjistí, že produkt může být účinný a jeho potenciální přínos převažuje nad riziky, může v takové situaci povolit jeho nouzové nasazení, vysvětluje Schultz. To podle něj ale neznamená, že úřad by měl povolit vakcínu, která může ohrozit zdraví veřejnosti a napáchat víc škod než užitku.

Rozhodnutí, které by mělo být ponecháno na vědcích FDA, kteří jej budou konzultovat z dalšími zdravotními experty, bude mimořádně složité, očekává autor komentáře. Na základě vlastní zkušenosti s působení v úřadu soudí, že vakcína proti covidu-19 schválená k obecnému užití by měla splňovat tradiční bezpečnostní a účinkové standardy, nikoliv ty ovlivněné spěchem.

Tři premisy

Na druhou stranu, možnost nouzového souhlasu by mohla být využita při redukci některých méně důležitých datových analýz, připouští Schultz. FDA by se podle něj při urychlení schvalovacího procesu měl řídit třemi premisami.  

"Zaprvé, povede nasazení částečně účinné vakcíny k riskantnímu chování, které převáží přínos této vakcíny?" táže se konzultant. Připomíná, že FDA schvaluje vakcíny proti chřipce, které musejí mít účinnost 40 %, ale pro coivd-19 požaduje padesátiprocentní účinnost, protože v jiném případě dá ne zcela účinná vakcína příjemci falešný pocit bezpečnosti, který jej povede k riskantnějšímu chování - nedodržování odstupů, odmítání roušek, častějším návštěvám restaurací, kin a dalších vnitřních akcí.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Druhá otázka, kterou Schultz klade, zní, zda dřívější povolení oslabí důvěru veřejnosti vůči vakcíně, která byla schválena na základě omezených dat neumožňujících odhalit negativní efekty tak dokonale jako při rozsáhlém testování. FDA bude mít pouze jednu příležitost, aby učinila správné rozhodnutí, a pokud množství lidí v důsledku očkování onemocní a případně i zemře, veřejnost ztratí v tento úřad důvěru a bude odmítat i následné, účinnější a bezpečnější vakcíny, bojí se autor komentáře.

Třetí otázkou, kterou musí FDA zvážit, je dopad mimořádného schválení na další vakcíny proti covidu-19, které jsou zkoumány, konstatuje konzultant. Upozorňuje, že ve fázi klinických testů se nyní nachází na 40 vakcín a mnohé z nich ukazují slibné výsledky.

Tyto testy jsou přitom zaslepené, tudíž účastníci netuší, zda dostávají vakcínu, nebo placebo, uvádí Schultz. Táže se, zda účastníci těchto testů participaci neukončí a nebudou se dožadovat schválené vakcíny, což by výsledky studií znehodnotilo. Stejně tak pokládá otázku, zda se podaří do těchto testů zapojit dostatek lidí, pokud při nich existuje možnost podání placeba za situace, kdy je k dispozici schválená vakcína.

"Pouze pokud se na to úřad podívá zeširoka, dospěje k rozhodnutí, které dlouhodobě ochrání většinu lidí před touto děsivou pandemií," uzavírá konzultant.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 55 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy