Pacienty kosí extrémní epidemie chřipky. Počet nemocných stoupl o 1400 procent

Část Spojených států zasáhla extrémní epidemie chřipky. Lékaři tak silnou vlnu nemoci na přelomu listopadu a prosince nepamatují, v některých regionech přitom počet nemocných stoupl o více než 1000 procent. Co je příčinou masivního nárůstu nemocných nikdo přesně neví.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Plné nemocnice, zákazy návštěv a hodinové fronty na pohotovostech. Taková je realita posledních dní v mnoha regionech Spojených států. Do nemocnic přichází enormní množství lidí s vysokými horečkami, diagnóza lékařů ale většinou zní vždy stejně. Chřipka.

Chřipková epidemie na přelomu listopadu a prosince je ale v zámoří stejně neobvyklá, jako by byla u nás. Podle Světové zdravotnické organizace je počet nakažených chřipkou v Evropě velmi malý, a zvýšení se očekává až po novém roce. Stejně by tomu mělo být i v Americe. Ale není.

Dětská nemocnice v New Orleans eviduje 1400 případů chřipky. V loňském roce v tomto období jich bylo 9. Ochsner Health System, největší neziskové zdravotnické zařízení v Louisianě, eviduje za listopad téměř 7000 případů chřipky. O 1385 procent více nemocných, než loni za stejný měsíc.

Podle CNN má chřipka v mnoha případech dramatický průběh. Nemocní nejsou schopni prakticky ani vstát z postele, nemohou si číst ani neudrží telefon. Prakticky pouze spí.

Americké centru pro kontrolu nemocí rozděluje chřipkovou aktivitu do deseti úrovní dle počtu nemocných. V šesti státech byl vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti, tedy 10. úroveň. Takovou epidemii a poslední roky nikdo z lékařů nepamatuje.

Co přesně je příčinou masivní epidemie nikdo netuší. Nejméně pět dětí už chřipce podlehlo a lékaři se obávají, že následující měsíce se bude počet nekažených prudce zvyšovat. "Když chřipková aktivita začne tak brzy, nemusí to vždy vždy, že bude špatná celá sezóna, ale z hlediska statistiky je časný začátek většinou doprovázen špatnou sezónou," tvrdí Anthony Fauci, ředitel Národního institutu alergických a infekčních nemocí.

Kromě lékařů ale mají strach i rodiče dětí. Ti, jejichž ratolesti mají už nemoc za sebou, hovoří o štěstí. "Léky nezabíraly, horečka byla pořád vysoká a já byla nervózní. Nikdy jsem neviděl žádné z mých dětí takhle a tak dlouho trpět," popsala stav třináctiletého syna Adriana pro CNN Donna Boninová. Jeho dva sourozenci následně onemocněli také.

Lékaři proto rodičům doporučují, aby své děti a ideálně i sami sebe nechali očkovat. Ačkoliv se doporučuje vakcínu podávat především na podzim, nevylučují její účinnost ani nyní.

Data poskytnutá Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí ukazují, že Žádný z evropských regionů zatím podobnou epidemii nevykazuje. Větší počet nemocných hlásí pouze Rakousko.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž podezřelý z vyhlazování Židů za války občanství zpět nezíská

05.12.2019 21:22 Nejvyšší soudní instance v Kanadě dnes odmítla znovu přehodnotit rozhodnutí úřadů odebrat kanadské…

Pilot, který se domů vrátil v mrazicím boxu. Rodina se ho dočkala před 40…

05.12.2019 20:10 Při pokusu kubánských emigrantů o svržení Fidela Castra v roce 1961, řízeném tajně americkou…

Trump si nepřeje zveřejnění daňových záznamů, odvolal se k nejvyššímu soudu

05.12.2019 19:12 Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama