Počet nakažených v USA opět mírně stoupl. Odborníci varují před další vlnou

Kromě rekordního počtu očkovaných roste ve Spojených státech i počet nových případů nákazy koronavirem. Za poslední týden se průměrný sedmidenní nárůst případů zvýšil o 10 %. Tříprocentní nárůst zaznamenali Američané rovněž v počtu úmrtí. Očkovací strategii narušuje především šíření britské mutace.

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto
doporučujeme

Přestože Spojené státy dosahují rekordních čísel v počtu očkovaných za den a minimálně první dávku vakcíny obdržela již 1/3 Američanů, země by mohla dle odborníků v nejbližších týdnech čelit další vlně nákazy. O mírném nárůstu počtu nakažených informovala již minulý týden šéfka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Walenskyová. 

V uplynulém týdnu se ve Spojených státech pohyboval denní přírůstek případů mezi 60 000 a 70 000, což je oproti březnovému průměru zhruba desetiprocentní nárůst. O 3 % stoupl i počet úmrtí. Walenskyová tak vyjádřila obavy ohledně předčasného rozvolňování koronavirových opatření. Zároveň vyzvala Američany, aby omezili cestování na nezbytně nutné případy.

Přední epidemiolog Fauci označil aktuální situaci za ,,závod mezi rychlostí vakcinace a šířením nákazy“. Obavy ohledně dalšího prudkého nárůstu zopakoval v neděli šéf Centra pro výzkum a strategii v oblasti infekčních chorob Michael Osterholm. V  rozhovoru pro stanici Fox News kritizoval zejména strategii rozvolňování navzdory rostoucímu počtu nakažených a rychle se šířící britské mutaci. 

Nejvyšší nárůst zatím zaznamenávají na severu střední části Spojených států. Americký středozápad dle Osterholma aktuálně nejvíce zápasí s koronavirovou linií B.1.1.7, která momentálně zasahuje zejména děti. Onemocněním COVID-19 se v Americe nakazilo již více jak 30 milionů lidí, z čehož více jak 550 000 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama