Počty nakažených klesají ve 49 z 50 amerických států

V téměř celých Spojených státech nyní rychle ustupuje vlna pandemie způsobená nakažlivou variantou omikron, která propukla ve druhé polovině prosince. Počty nově nakažených klesají ve 49 z 50 amerických států, uvádí s odkazem na svoje statistiky agentura Reuters.

Klesají rovněž počty hospitalizovaných kvůli těžkému covidu-19, na vzestupu jsou ale naopak počty úmrtí, jichž Američané registrují v průměru přes 2400 za den. Celkový počet zemřelých od začátku pandemie tam v USA velmi pravděpodobně v příštích dnech přesáhne 900.000.

Počty nových infekcí v USA, které mají na 330 milionů obyvatel, prudce klesají již asi deset dní, stále jsou však výrazně vyšší, než při předchozích vlnách pandemie. Podle Univerzity Johnse Hopkinse se nákaza prokázala v posledním týdnu v průměru u více než 356.000 lidí za den. Ještě v polovině ledna to však bylo přes 800.000 případů za 24 hodin.

Nejvýraznější pokles registrují státy Ohio a Wyoming, čísla nově nakažených jsou tam o asi 75 procent nižší než před 14 dny. Severovýchod USA, kam se omikron dostal nejdříve, hlásí rovněž pokles o asi 70 procent. Nárůst nově infikovaných nyní registruje pouze stát Maine.

Od půlky ledna rovněž klesl počet hospitalizovaných osob zhruba o 15 procent. V amerických nemocnicích je nicméně kvůli covidu-19 stále přes 120.000 lidí, což je jedna z nejvyšších úrovní od začátku pandemie.

Naopak na vzestupu jsou počty úmrtí, které tradičně přibývají s několikatýdenním zpožděním po vrcholu nových infekcí. Rostoucí denní počty mrtvých nyní hlásí 35 amerických států, na úrovni celých USA vzrostly za poslední dva týdny asi o 30 procent.

Nynější vývoj pandemie vzbuzuje u řady amerických činitelů naději, že to nejhorší z omikronové vlny pominulo, odborníci však varují, že koronavirus stále představuje značné nebezpečí a existuje i možnost dalších vln a vzniku nových a nebezpečných mutací.

Řada míst v USA se nicméně začíná chystat na "život s covidem-19", kdy se bude k onemocnění přistupovat podobně jako k jiným respiračních chorobám. Podle šéfky Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenské by však lidé stále měli nosit ve vnitřních prostorech roušky a nechat se očkovat, protože řada nemocnic se dlouhodobě potýká s velkým množstvím pacientů a nedostatkem personálu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy