Legenda, co pluje vesmírem už 47 let. Vědci se na Voyager 1 mohou stále spolehnout

Ve čtvrtek uběhlo 47 let od startu sondy Voyager 1. Dnes už legendární přístroj přinesl lidstvu zásadní poznatky o naší sluneční soustavě. 

Během necelých dvou let po startu se dostala k Jupiteru, o rok později k Saturnu a jeho měsíci Titanu. Hned při průletu kolem největší planety sluneční soustavy Voyager učinil překvapivý objev – Jupiter má slabé prstence. 

Zároveň nafotil sérii snímků této planety, která ukázala, že na ní panuje extrémní počasí. Podle pohybů struktur na jeho povrchu se dala změřit rychlost větru na planetě, pohybuje se okolo 360 km/h. V legendární rudé skvrně dosahuje rychlosti až 430 km/h.

Roku 1979 si NASA mohla vybrat, jestli provede průlet kolem Pluta nebo Saturnova měsíce Titanu. Rozhodla se právě pro Titan a díky tomu vědci zjistili o tomto vesmírném tělese důležité věci. Přišli ale o průlet kolem Uranu a Neptunu, který nakonec zvládl souputník této sondy, Voyager 2. 

Jedním z objevů byl například fakt, že atmosféra Titanu je z 90 % tvořena dusíkem a je tak hustá, že nejde vidět na povrch. Na základě přítomnosti metanu a jiných složitějších uhlovodíků lze předpokládat, že na povrchu mohou probíhat chemické reakce důležité pro existenci života.

S postupem času se podařilo zjistit existenci kapalných struktur na jeho povrchu, za tím už ale Voyager nestojí. Podnebí na něm zahrnuje i kapalné srážky; vznikají tak moře, jezera a řeky. Rozdílem oproti zemi však je, že zde sice probíhá proces obdobný koloběhu vody na zemi, nicméně „zemskou“ kapalinu nahrazuje metan. Cyklus navíc probíhá za daleko nižších teplot – asi okolo -180 stupňů.

V srpnu 2024 se sonda nacházela zhruba 24,5 miliardy kilometrů od Země – stala se tak nejvzdálenějším objektem vytvořeným člověkem.   

Heliopauzu překročila sonda v roce 2012; o dva roky později se definitivně potvrdilo, že se nachází v mezihvězdném prostoru. Heliopauza představuje konec takzvané heliosféry, kde se vyrovnává tlak slunečního větru s tlakem okolních hvězd. 

Není jisté, jak dlouho ještě zvládne sonda vědcům pomáhat. Podle odhadů dokáže odeslat poslední data směrem k Zemi v roce 2036.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

NASA

Voyager 1 vstoupil jako první sonda do mezihvězdného prostoru

Americká sonda Voyager 1 dosáhla při výzkumu vesmíru a zejména vzdálených oblastí Sluneční soustavy řady prvenství, mezi které patří i to, že 25. srpna 2012 opustila jako první člověkem vyrobené těleso heliosféru. Sonda, vypuštěná v září 1977, tehdy vstoupila do mezihvězdného prostoru a zamířila za hranice naší soustavy. Dnes je Voyager 1 více než 23 miliard kilometrů od Země a díky dostatečné zásobě energie stále vysílá, podle NASA by měly jeho antény dodávat informace nejméně do roku 2025.
NASA

Sonda Voyager 2 je v mezihvězdném prostoru, oznámila NASA

Americká sonda Voyager 2 jako druhý člověkem vyrobený objekt vstoupila do mezihvězdného prostoru. Na svém webu to dnes oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Po šesti letech tak následovala sondu Voyager 1, kterou NASA vypustila stejně jako Voyager 2 před 41 lety.

Více souvisejících

Voyager 1 NASA vesmir věda sluneční soustava

Aktuálně se děje

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

včera

včera

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

včera

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

včera

včera

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

včera

Aktualizováno včera

včera

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy