Legenda, co pluje vesmírem už 47 let. Vědci se na Voyager 1 mohou stále spolehnout

Ve čtvrtek uběhlo 47 let od startu sondy Voyager 1. Dnes už legendární přístroj přinesl lidstvu zásadní poznatky o naší sluneční soustavě. 

Během necelých dvou let po startu se dostala k Jupiteru, o rok později k Saturnu a jeho měsíci Titanu. Hned při průletu kolem největší planety sluneční soustavy Voyager učinil překvapivý objev – Jupiter má slabé prstence. 

Zároveň nafotil sérii snímků této planety, která ukázala, že na ní panuje extrémní počasí. Podle pohybů struktur na jeho povrchu se dala změřit rychlost větru na planetě, pohybuje se okolo 360 km/h. V legendární rudé skvrně dosahuje rychlosti až 430 km/h.

Roku 1979 si NASA mohla vybrat, jestli provede průlet kolem Pluta nebo Saturnova měsíce Titanu. Rozhodla se právě pro Titan a díky tomu vědci zjistili o tomto vesmírném tělese důležité věci. Přišli ale o průlet kolem Uranu a Neptunu, který nakonec zvládl souputník této sondy, Voyager 2. 

Jedním z objevů byl například fakt, že atmosféra Titanu je z 90 % tvořena dusíkem a je tak hustá, že nejde vidět na povrch. Na základě přítomnosti metanu a jiných složitějších uhlovodíků lze předpokládat, že na povrchu mohou probíhat chemické reakce důležité pro existenci života.

S postupem času se podařilo zjistit existenci kapalných struktur na jeho povrchu, za tím už ale Voyager nestojí. Podnebí na něm zahrnuje i kapalné srážky; vznikají tak moře, jezera a řeky. Rozdílem oproti zemi však je, že zde sice probíhá proces obdobný koloběhu vody na zemi, nicméně „zemskou“ kapalinu nahrazuje metan. Cyklus navíc probíhá za daleko nižších teplot – asi okolo -180 stupňů.

V srpnu 2024 se sonda nacházela zhruba 24,5 miliardy kilometrů od Země – stala se tak nejvzdálenějším objektem vytvořeným člověkem.   

Heliopauzu překročila sonda v roce 2012; o dva roky později se definitivně potvrdilo, že se nachází v mezihvězdném prostoru. Heliopauza představuje konec takzvané heliosféry, kde se vyrovnává tlak slunečního větru s tlakem okolních hvězd. 

Není jisté, jak dlouho ještě zvládne sonda vědcům pomáhat. Podle odhadů dokáže odeslat poslední data směrem k Zemi v roce 2036.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

NASA

Voyager 1 vstoupil jako první sonda do mezihvězdného prostoru

Americká sonda Voyager 1 dosáhla při výzkumu vesmíru a zejména vzdálených oblastí Sluneční soustavy řady prvenství, mezi které patří i to, že 25. srpna 2012 opustila jako první člověkem vyrobené těleso heliosféru. Sonda, vypuštěná v září 1977, tehdy vstoupila do mezihvězdného prostoru a zamířila za hranice naší soustavy. Dnes je Voyager 1 více než 23 miliard kilometrů od Země a díky dostatečné zásobě energie stále vysílá, podle NASA by měly jeho antény dodávat informace nejméně do roku 2025.
NASA

Sonda Voyager 2 je v mezihvězdném prostoru, oznámila NASA

Americká sonda Voyager 2 jako druhý člověkem vyrobený objekt vstoupila do mezihvězdného prostoru. Na svém webu to dnes oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Po šesti letech tak následovala sondu Voyager 1, kterou NASA vypustila stejně jako Voyager 2 před 41 lety.

Více souvisejících

Voyager 1 NASA vesmir věda sluneční soustava

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by se rušit neměly. Vláda si může zachránit krk před opoziční demagogií

Přední vládní představitelé odmítají posouvání voleb do krajských zastupitelstev. Zatímco je většina z nich v terénu nebo informuje občany na sociálních sítích o hrozbách, zástupci opozičních stran využívají kritickou situaci k posílení vlastní kampaně. Paradoxní je, že to bude právě vláda, komu takový vývoj uškodí – a přesto volby neruší.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Evakuace v Ostravě

Evakuace Ostravy: Hasiči zachraňují desítky osob, evidují tisíce výjezdů

Od čtvrteční 18. hodiny do dnešní 6. hodiny ranní řešili hasiči v Moravskoslezském kraji přes 2100 událostí. Na síti X dnes uvedli, že zachránili na sedm desítek osob. V ostravské části Přívoz probíhá evakuace poté, co se u soutoku řek Opavy a Odry se na pravém břehu Odry objevily dvě trhliny v hrázi, každá o délce přibližně 50 metrů, což vedlo k rozlití vody v Přívoze. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Raketa Storm Shadow

Co kdyby námi poskytnuté zbraně zabíjely v Rusku? Západ řeší dilema a ví, že Putin je nevyzpytatelný

Západní lídři by Ukrajincům neměli povolovat použít zbraně dlouhého doletu proti hloubi území Ruské federace. Moskva sice už vystavila mnoho takzvaných červených linií, které se nakonec ukázaly jako překročitelné. Právě tato nevyzpytatelnost ale nakonec může způsobit povolení tyto zbraně použít, a nakonec i zavlečení Západu do krvavého konfliktu s Ruskem. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ostrava se potýká s povodněmi

V Ostravě se protrhla hráz. Probíhá evakuace

V ostravské části Přívoz probíhá evakuace. Do 10:30 bylo z této oblasti zachráněno asi 70 lidí, včetně dětí, kteří budou převezeni do evakuačního centra na Černé louce. U soutoku řek Opavy a Odry se na pravém břehu Odry objevily dvě trhliny v hrázi, každá o délce přibližně 50 metrů, což vedlo k rozlití vody v Přívoze. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusové zasáhli výškový dům v Charkově. Přestaňte se bát, vzkazuje Zelenskyj po útoku do světa

Nedělní ruský letecký útok na Charkov na východě Ukrajiny zabil čtyřiadevadesátiletou ženu. Dalších více než čtyřicet lidí bylo zraněno.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy