Putin proti nám vede asymetrickou válku, Biden musí reagovat, zní z USA

NÁZOR – „Kreml zjevně vede asymetrickou válku,“ deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník odkazuje na několik incidentů, které se odehrály mezi lety 2016-2020, a táže se, co se vlastně děje.

Boj nezvyklými zbraněmi

Američtí diplomaté a příslušníci tajných služeb na Kubě a v Číně se stali terčem záhadného útoku, který začal hlasitým zvukem, bolestí v uších, bolestí hlavy a dezorientací, připomíná prestižní server. Dodává, že následovaly problémy se zrakem, pískání v uších, potíže s mluvením a dlouhodobé zdravotní komplikace. Podobný útok na dva příslušníky CIA se posléze odehrál v Austrálii a na Tchaj-wanu, upozorňuje editorial.

Ruská jednotka vojenské rozvědky následně tajně nabídla militantům napojeným na hnutí Tálibán obměnu za zabíjení příslušníků koaličních jednotek v Afghánistánu, americké vojáky nevyjímaje, poukazuje washingtonský deník. Doplňuje, že cílem útoku se stala také přední americká firma zabývající se kybernetickou bezpečností, což vedlo k odcizení cenných hackerských nástrojů. Ruská vojenská rozvědka rovněž napadla počítačové systémy americké Demokratické strany s cílem narušit průběh prezidentských voleb ve Spojených státech v roce 2016, uvádí renomovaný server.

Okolností všech uvedených incidentů jsou nejasné a zůstává mnoho nezodpovězených otázek, přiznává Washington Post. Jako celek je nicméně hodnotí coby stále cílenější snahu ruského prezidenta Vladimira Putina vést proti Spojeným státům asymetrickou válku.

„Je to válka využívající neobvyklé zbraně,“ pokračuje americký deník. Označuje za ně například cílenou pulzní energii radiových frekvencí a kybernetické útoky, které jsou sice v dnešní době stále častější, ale i tak působí škody.

V širším smyslu může Vladimir Putin usilovat o zisk politických bodů, spekuluje vlivný deník. Ty by ruskému prezidentovi podle něj plynuly například z vypuzení amerických vojáků z Afghánistánu, narušení průběhu voleb ve Spojených státech či sabotování normalizace americko-kubánských vztahů.

Stejně tak mohou ruské útoky sledovat taktické cíle, naznačuje Washington Post. Za ty označuje oslabení americké kybernetické obrany a komplikaci práce amerických diplomatů a zpravodajců na zahraničních misích.

Biden nesmí mlčet

„(Americký) prezident (Donald) Trump, z důvodů, které jsou záhadné, nikdy kvůli těmto špinavým trikům Putina nekonfrontoval,“ píše renomovaný deník. Nově zvoleného šéfa Bílého domu, Joe Bidena, proto nabádá, aby tak učinil.

S Ruskem je nutné řešit důležité otázky, například prodloužení smlouvy New START, přiznává americký server. Bidenovi ale doporučuje, aby dal počátkem svého prezidentství Putinovi jasně najevo, že nebude mlčet a tolerovat podobné útoky na Američany v světě ze strany ruských tajných služeb.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Studie americké Národní akademie věd pro ministerstvo zahraničí Spojených států o útocích na Kubě a v Číně byla již zveřejněna, uvádí editorial. Poukazuje, že autoři sice přiznávají mnoho nejasností a nedostatek informací o incidentech, deklarují však, že záhada, která postihla americké činitele, koresponduje s cílenou pulzní energií radiových frekvencí.

„Panel neříká, kdo je zodpovědný. Ale tento panel zmiňuje ‚významný výzkum Ruska/SSSR o efektech‘ takto cílené energie v minulosti,“ píše prestižní server. Pokládá řečnickou otázku, kdo asi namířil neviditelné paprsky na Američany a kdo nabídl finanční odměnu za zabíjení amerických vojáků.

Putin, zkušený veterán KGB, zapírá, konstatuje washingtonský deník. Konstatuje, že nastal čas, aby byly tyto „černé operace“ Kremlu novým americkým prezidentem vnímány jako to, čím skutečně jsou, a byly také hlasitě pojmenovány.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Vladimír Putin Joe Biden

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 14 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 44 minutami

před 44 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy