Rekordní vlna covidu-19 v USA stále sílí, zvyšuje tlak na americké nemocnice

Průměrný počet nově odhalených nákaz koronavirem ve Spojených státech se dostal k hranici 600.000 na den a pokračující rekordní vlna epidemie dál zvyšuje tlak na americké nemocnice, kde po téměř roce opět leží více než 120.000 nakažených pacientů.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), Photo by Mika Baumeister

Denní počty úmrtí spojených s covidem-19 zůstávají relativně nízké, podle deníku The New York Times (NYT) nicméně v posledních dnech stoupají. Americká města mají za prudkého rozmachu nákazy problémy udržet v chodu služby, jako je hromadná doprava.

Rostoucí počty infekcí pozorují prakticky všechny státy USA, přičemž nejvyšší čísla v přepočtu na obyvatele evidují severovýchodní státy Rhode Island, New York a New Jersey. Celoamerické přírůstky se na konci loňského roku dostaly nad předchozí rekord z minulé zimní vlny a po čtvrtku podle agentury Reuters v USA na každý z posledních sedmi dní připadalo zhruba 595.000 zachycených infekcí, podle NYT to bylo asi 611.000.

Explozi nákazy pohání koronavirová varianta omikron, která je podle dosavadních studií nakažlivější než dříve převládající delta, ovšem nezpůsobuje tak často těžké onemocnění. Při extrémně vysokých počtech nakažených to aktuálně v USA znamená, že bilance hospitalizací rychle stoupá a blíží se k rekordu z loňské zimy. Podle údajů na webu listu The Washington Post (WP) bylo ve čtvrtek v amerických nemocnicích něco přes 126.000 pacientů s koronavirem. Součet nicméně zahrnuje i lidi hospitalizované z jiných důvodů, než je covid-19, u kterých se nákaza potvrdila později.

WP ve čtvrtečním článku popisuje, že nová vlna se ve zdravotnictví projevuje jinak než ty předchozí a že zprávy z různých regionů USA vytváří výrazně odlišné obrázky. V některých nemocnicích podle článku tvoří většinu hospitalizací s koronavirem právě zmiňované "vedlejší" případy nákazy, zároveň skoro čtvrtina poskytovatelů nemocniční péče tento týden hlásila naléhavé personální problémy. Situace "nutí nemocnice odmítat sanitky, rušit zákroky a varovat potenciální pacienty, aby nechodili, protože nemohou zaručit pohotovou péči," píše list.

USA zaznamenaly od začátku pandemie přes 830.000 úmrtí po nákaze virem SARS-CoV-2. Ve srovnání s minulou zimou zatím případy úmrtí aktuálně přibývají relativně pomalu, podle NYT nicméně od konce prosince průměrný počet nových úmrtí vzrostl asi o 200 na aktuálních 1400 denně. V zemi s více než 330 miliony obyvatel je přibližně 74 procent populace očkováno alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19, tu posilující dostalo 22 procent obyvatel.

Nepříznivý vývoj epidemie způsobuje problémy nejen v nemocnicích, ale i v řadě dalších sektorů, které se potýkají s vysokými absencemi v důsledku nemoci či povinné izolace pracovníků. Ve městě New York tento týden nemohla pracovat asi pětina strojvedoucích a operátorů místního metra, tedy kolem 1300 zaměstnanců, uvedl dopravní podnik. Výsledkem je přerušení provozu na třech z 22 linek a omezení na některých dalších.

Podobné komplikace neřeší jen New York, popisuje list NYT. V Dallasu byla ve čtvrtek v karanténě asi desetina místního hasičského a záchranářského sboru, uvedl mluvčí s tím, že to je nejvyšší podíl od začátku pandemie. Stovky hasičů a policistů vyřadil koronavirus z pracovního procesu i v Los Angeles, starosta Cincinnati nedávno vyhlásil dvouměsíční mimořádný stav v reakci na personální problémy u krizových složek.

Agentura AFP zase informuje, že podle údajů analytické skupiny Burbio tento týden 4500 amerických škol přešlo na distanční výuku nebo alespoň na jeden den zrušilo vyučování. V Chicagu dnes odpadne škola už třetí den po sobě pro více než 300.000 dětí kvůli pokračujícím neshodám ohledně formy výuky mezi vedením města a učiteli. Podle koordinátora protiepidemického týmu Bílého domu Jeffa Zientse nicméně tento týden zůstávalo otevřených 96 procent amerických škol.

Média zároveň upozorňují na vyjádření několika bývalých poradců amerického prezidenta Joea Bidena, podle nichž by Spojené státy měly přehodnotit svou strategii boje proti koronaviru ve snaze najít "nový normál" života v éře covidu-19. Ve trojici článků publikovaných odborným časopisem The Journal of the American Medical Association toto stanovisko vyjádřila šestice uznávaných odborníků, kteří byli součástí Bidenova týmu v přechodném období před jeho inaugurací. USA by podle autorů měly opustit "nekonečný stav nouze" a snahu covid-19 zcela vymýtit.

Elektronické recepty měly výpadek, spolu s nimi i administrativa kolem…

19.01.2022 14:23 Kvůli výpadku systému elektronických receptů, který spravuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)…

Očkování proti covidu-19 nebude povinné, oznámil Fiala

19.01.2022 15:18 Očkování proti covidu-19 nebude podle premiéra Petra Fialy (ODS) pro nikoho povinné. Řekl to po…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Hrad za péči o Zemana v Lánech zaplatil skoro půl milionu

19.01.2022 11:48 Kancelář prezidenta republiky zaplatila soukromé firmě za zdravotní péči o prezidenta Miloše Zemana…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Blinken v Kyjevě: Rusko může zaútočit na Ukrajinu v brzké době

19.01.2022 14:01 Americký ministr zahraničí Antony Blinken při dnešní návštěvě Kyjeva řekl, že Rusko může zaútočit…

Nových infekcí v USA ubývá, v nemocnicích ale epidemická vlna vrcholí

19.01.2022 12:37 Aktualizováno Spojené státy registrují za poslední dny pokles průměrných počtů nových nákaz asi o 50.000 a jsou…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:32 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Na Ukrajinu míří šéf americké diplomacie, ve středu se setká se Zelenským

18.01.2022 14:02 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Evropy, která je…

Počet případů covidu ve světě překonal 330 milionů

18.01.2022 08:35 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v…

Počty nově nakažených v USA přestaly narůstat

17.01.2022 08:43 Ve Spojených státech se přibližně po měsíci zastavil prudký nárůst počtu zjištěných koronavirových…

Rukojmí z texaské synagogy se podařilo osvobodit, podle Bidena šlo o teror

16.01.2022 20:47 Aktualizováno Rukojmí, které v sobotu v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo…

Výbuch sopky na Tonze zřejmě může za dva mrtvé v Peru

16.01.2022 17:08 Neobvykle vysoké vlny vyvolané erupcí podmořské sopky na tichomořském souostroví Tonga si…

Satelity zachytily výbuch podmořské sopky u Tongy. Ze záběrů se tají dech

15.01.2022 17:05 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Počet případů covidu překonal ve světě 320 milionů, situace se nelepší

15.01.2022 11:47 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v…

Související:

Právě se děje

reklama