Reuters: V USA se koronavirem nakazily přes čtyři miliony lidí

Počet nákaz koronavirem v USA dnes podle statistiky agentury Reuters přesáhl čtyři miliony. Každou hodinu přibývá v průměru 2600 případů, což je nejvíc na světě. Údaje z jiných zdrojů zatím tuto hranici nepřekračují, v těch Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) do čtyř milionů chybí zhruba 26.000 nakažených.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle Reuters se od zjištění prvního případu v lednu počet nově nakažených v USA nepřestává zrychlovat. K jednomu milionu země dospěla po 98 dnech, k hranici dvěma milionům pak po dalších 43 dnech a pouhých 27 dní stačilo k dosažení třímilionové hranice. Ke čtyřem milionům se USA dostaly po dalších 16 dnech, přičemž Reuters vyčísluje rychlost nových případů na 43 za minutu. Stanice CNN uvádí, že za posledních čtrnáct dní zaznamenali více případů než za celý červen.

Epidemie nemoci covid-19 ani ve středu nejevila známky ústupu, když úřady v zemi ohlásily kolem 70.000 nových případů nákazy koronavirem a zhruba 1150 obětí. Kalifornie se po rekordním přírůstku nakažených stala státem s nejvyšší bilancí v USA, Texas ohlásil rekordní počet úmrtí - ve středu tam zemřelo 201 lidí.

JHU v bilanci za celou středu pak ohlásila 71.695 infekcí a 1195 mrtvých. Podle Reuters v USA přírůstek bilance obětí podruhé za sebou převýšil 1100, což se naposledy stalo na sklonku května. Souhrnné statistiky vzrostly na více než 143.200 mrtvých.

Spojené státy jsou pandemií zdaleka nejpostiženější zemí na světě, pokud jde o absolutní výši oficiálních bilancí. V počtu nakažených je následují Brazílie (2,23 milionu) a Indie (1,19 milionu). S covidem-19 zemřelo po USA nejvíce lidí v Brazílii (přes 80.000) a Británii (přes 45.000).

Americkým státem s nejvyšší bilancí nákaz je od středy nejlidnatější Kalifornie. Zaznamenala rekordních 12.100 nových případů a s celkovými více než 421.000 se dostala před New York, který byl na jaře největším ohniskem šíření viru v USA.

V Kalifornii ve středu padl také rekord v denním součtu úmrtí spojených s covidem-19, kterých bylo nahlášeno 159. Více než stovku obětí evidovali za 24 hodin ještě na Floridě (140) a ve státě Ohio (106). V jednom z okresů na jihu Texasu za poslední týden denní počty mrtvých narostly na dvojnásobek a tamní krematoria nezvládají ihned pálit těla zesnulých. Samospráva na jejich skladování přidělila pět chladírenských vozů, v každém z nichž může být až 50 mrtvol, píše Reuters.

V mnoha státech zároveň vystoupaly na rekordní úroveň počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze virem SARS-CoV-2. Podle iniciativy Covid Tracking Project jich ve středu na úrovni celých USA bylo 59.628. Vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií se tak zřejmě blíží dubnovému maximu v podobě 59.940 pacientů, píše NYT. V polovině června přitom bylo podle analytiků v nemocniční péči méně než 28.000 lidí s covidem-19.

Prezident Donald Trump ve středu na svém briefingu v Bílém domě uvedl, že jednou z příčin nárůstu případů nákazy jsou demonstrace na protest proti rasismu a za policejní reformy. Experti na veřejné zdraví ale vývoj připisují spíše rušení karanténních opatření, které bylo na mnoha místech prováděno navzdory federálním doporučením. Trump rovněž zopakoval svou výzvu k dodržování hygienických opatření a nošení roušek, sám se s rouškou ale objevil na veřejnosti jen jednou, uvedla agentura AFP.

Prezident začal roušky propagovat ve chvíli, kdy už většina amerických států v jistém rozsahu nařídila jejich nošení na veřejných místech. Podle zpravodajského webu Axios už nařízení platí nebo se zavádí ve více než třiceti státech. Ve středu plošná opatření ohlásili republikánští guvernéři států Indiana a Ohio a demokratický guvernér Minnesoty.

"Všichni chceme, aby se děti vrátily do škol, chceme vidět sporty, chceme vidět spoustu různých věcí, chceme mít na podzim více možností. A jestliže se to má stát, je velmi důležité, aby všichni v Ohiu nosili roušku," řekl tamní lídr Mike DeWine.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

FBI dopadla uprchlého vězně, na útěku byl 46 let

07.08.2020 10:22 Vězeň, kterému se podařilo uprchnout z vězení před 46 lety, je už zase zpátky v cele, ohlásil…

Demokraté chtějí, aby Fed bojoval proti rasovým nerovnostem

07.08.2020 09:10 Američtí zákonodárci z opoziční Demokratické strany představili nový návrh zákona, který by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama