Sjezd republikánů: Velebení Trumpa, 177 tisíc obětí koronaviru opomenuto

Druhý den předvolebního sjezdu amerických republikánů se debata soustředila mimo jiné na téma oživení ekonomiky a vylíčení prezidenta Donalda Trumpa jako přítele žen a propagátora reformy trestního práva. Jak uvádí The New York Times (NYT), řečníci, mezi nimiž byli tři Trumpovi příbuzní, nenavázali na rétoriku z prvního dne, kdy mluvčí hrozili sociální a ekonomickou zkázou v případě, že listopadové volby vyhraje demokrat Joe Biden.

Sjezd Republikánské strany
doporučujeme

Oživení ekonomiky se podle úterních projevů nejlépe zhostí Trump, kterého v pondělí republikáni jmenovali svým kandidátem pro listopadovou volbu hlavy USA.

Ve snaze zlidštit prezidenta a získat mu hlasy nebělochů a také žen, Bílý dům nejprve zveřejnil video o Trumpově udělení milosti černochovi Jonovi Ponderovi odsouzenému v roce 2004 za bankovní loupež, a další video zachycující, jak prezident uděluje americké občanství pěti nebělochům.

Ve stejném "zlidšťujícím" duchu svého muže hájila Trumpova choť Melania, která se na rozdíl od řečníků prvního dne nevyhnula tragickému dopadu pandemie na Ameriku. "Vím, že mnoho lidí pociťuje úzkost a někteří se cítí bezmocně. Chtěla bych, abyste věděli, že nejste sami," prohlásila v projevu z Růžové zahrady Bílého domu.

"Administrativa mého muže nepřestane bojovat, dokud všem nebude přístupná účinná léčba nebo vakcína. Donald (Trump) nepoleví, dokud neučiní vše, co dokáže, aby se postaral o každého, koho tato hrozivá pandemie zasáhla," dodala a vyjádřila hlubokou soustrast těm, kdo přišli při epidemii o své blízké.

Republikáni ve své interpretaci hospodářství veskrze pomíjeli ztrátu milionů pracovních míst vlivem pandemie, která o život připravila přes 177.000 Američanů, napsala agentura Reuters. Míra v nezaměstnanosti ve Spojených státech přesahuje deset procent, důvěra spotřebitelů je na šestiletém minimu.

Trumpová mimo jiné kritizovala média za to, že podle ní věnují příliš mnoho pozornosti "drbům", a řekla také, že nehodlá svůj projev využít ke kritice manželových politických odpůrců. Zmínila se ale o útocích, které zazněly na sjezdu demokratů minulý týden a jež podle ní "slouží pouze k dalšímu rozdělení země", přičemž opomenula tvrdé výpady z pondělních projevů republikánských řečníků.

Na útočnost prvního dne navázal v úterý hlavně Trumpův syn Eric, když prohlásil, že demokraté mají v úmyslu "znevážit vlajku USA a zákon". Jako třetí z prezidentových příbuzných hovořila jeho dcera Tiffany, která prohlásila, že její otec "ekonomiku obnovil už jednou a udělá to znovu". Nadcházející volby charakterizovala jako "boj svobody proti útlaku, příležitostí proti stagnaci a jako šanci zachovat Ameriku Amerikou". "Vyzývám vás, abyste se rozhodovali podle výsledků, ne podle slov," řekla a zároveň kritizovala média za "zkreslování informací, jež lidi duševně zotročuje a předkládá jim domnělé pravdy".

V úterý také promluvil ministr zahraničí Mike Pompeo, který se ve vystoupení natočeném na vládní cestě v Jeruzalémě zaměřil na bezpečnost a podle svých slov úspěšnou zahraniční politiku Bílého domu. Pompeo tak porušil protokol svého úřadu a na stranickém sjezdu promluvil jako první šéf diplomacie poprvé po 75 letech. Jeho úřad přitom zaslal americkým velvyslanectvím a konzulátům pokyn, aby nevstupovaly do politického boje před volbami.

Trump podle ministra naplnil zásadu někdejšího prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, že "prvořadou nezbytností je zajištění míru". Trump podle Pompea také uspěl v politice vůči Číně, když se mu podařilo "zatáhnout oponu za predátorskou agresí čínské komunistické strany a připsat Číně odpovědnost za utajování faktů o koronaviru". Trump také z pohledu Pompea obratně zvládl Severní Koreu a díky tomu severokorejský vůdce Kim Čong-un zastavil testy raket dlouhého doletu. NYT ale připomíná, že podle expertů Trump svou politikou poskytl Kimovi čas na rozšíření jaderného arzenálu.

Demokraté se domnívají, že v případě Pompeova projevu mohlo jít o porušení pravidla o nestrannosti zaměstnanců ministerstva zahraničí, a zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů už v úterý zahájil vyšetřování Pompeových aktivit během jeho cesty do Izraele z tohoto týdne.

Demokraté se také ptají, zda je vhodné použití prezidentské rezidence pro politické účely a jestli má šéf diplomacie během vládní cesty vystoupit s politickým projevem. Sám Trump má z trávníku Bílého domu promluvit ve čtvrtek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí

21.09.2020 20:01 Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k…

Videoposelství: Princ Charles vyzval k činům v boji s klimatickými změnami

21.09.2020 14:45 Britský princ Charles dnes vyzval ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle…

Orbán je pro vítězství Trumpa. V článku obvinil demokraty z "morálního…

21.09.2020 10:30 Maďarský premiér Viktor Orbán dnes podpořil opětné zvolení republikána Donalda Trumpa v…

Mučení a vraždy. Volby nemohou organizovat zločinci, řekl venezuelský…

21.09.2020 10:23 Volby ve Venezuele nemohou organizovat ti, kteří se dopustili zločinů proti lidskosti. Jediné, o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama