Snaha napadnout v Kongresu výsledek amerických voleb už má podporu senátora

Vyhlašování výsledků prezidentských voleb v americkém Kongresu se pravděpodobně neobejde bez projednávání nepodložených stížností republikánských zákonodárců na regulérnost hlasování v klíčových státech. Tento scénář přiblížilo dnešní prohlášení senátora Joshe Hawleyho.

Volební místnost během prezidentských voleb v USA.
doporučujeme

Hawley avizoval, že se připojí ke členům Sněmovny reprezentantů a 6. ledna také vznese námitku proti potvrzení vítězství Joea Bidena. Konečná certifikace voleb tak pravděpodobně bude pozdržena, nakonec k ní ale dojde, napsala agentura AP.

Hawley je prvním senátorem, který oznámil plán napadnout Bidenovo vítězství při nadcházejícím společném zasedání dvou komor Kongresu. Jeho krok je z procedurálního hlediska zásadní, neboť o protestu proti výsledkům se jedná a hlasuje pouze tehdy, podepíše-li se pod něj alespoň jeden člen jedné i druhé komory.

Pro zneplatnění volitelských hlasů z některého státu by musela ve prospěch dané stížnosti hlasovat většina členů Senátu i Sněmovny reprezentantů, což je vzhledem ke kongresové matematice prakticky vyloučené. Sněmovnu i po volbách kontrolují Bidenovi demokraté a tahanice kolem prezidentských voleb nepodporují ani lídři republikánské většiny v Senátu, píše deník The New York Times.

Podle listu iniciativa přinese "polarizující představení", potvrzení Bidenova vítězství ale nanejvýš nakrátko zdrží. Zpravodajský web Axios dodává, že hlasování o námitce donutí republikány ukázat, zda se přiklání k nepodloženým obviněním končícího prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlých podvodech při letošních volbách.

Hawley ve svém prohlášení uvedl, že má obavy ohledně "integrity" podzimního hlasování a že některé státy, například Pensylvánie, nedodržely své volební zákony. Konkrétní příklad tohoto údajného jevu zástupce státu Missouri neuvedl. Podobně obecné bylo i jeho tvrzení, že do voleb se ve prospěch Bidena snažily zasáhnout "megakorporace včetně Facebooku a Twitteru".

"Z těchto důvodů... vznesu během certifikačního procesu 6. ledna námitku, abych upozornil na tyto zásadní problémy," dodal Hawley. Za regulérnost voleb v USA odpovídají jednotlivé státy a žádný z nich neodhalil nesrovnalosti, které by mohly s výsledky výrazněji zahýbat. Prezident Trump přesto volby nadále označuje za zmanipulované, na twitteru tak učinil i dnes.

Hawleyho vyjádření přichází po četných výzvách šéfa Bílého domu, aby republikánští zákonodárci odmítali jeho volební porážku, kterou poměrem 306 hlasů ku 232 potvrdil 14. prosince sbor volitelů. Hawley, který je v Senátu od začátku loňského roku, patří mezi nejvěrnější Trumpovy spojence a je označován i za potenciálního prezidentského kandidáta pro rok 2024. Úmysl napadnout v Kongresu výsledek voleb před ním ohlásilo vícero republikánských členů Sněmovny reprezentantů.

Jak vysvětluje AP, námitku může v této souvislosti vznést kterýkoli zákonodárce, z jakéhokoli důvodu. Stalo se to i v návaznosti na prezidentskou volbu roku 2016, tehdy ale záležitost nedospěla k hlasování. To se naposledy stalo na začátku roku 2005, kdy obě komory Kongresu odmítly stížnost na údajné nesrovnalosti ve státě Ohio. Bylo to přitom teprve podruhé, co na takovéto hlasování došlo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Trump za 4 roky pronesl 30 tisíc nepravdivých či zavádějících výroků

21.01.2021 12:52 Více než 30.000 nepravdivých či zavádějících výroků uvedl za své čtyřleté úřadování bývalý americký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama