Snaha napadnout v Kongresu výsledek amerických voleb už má podporu senátora

Vyhlašování výsledků prezidentských voleb v americkém Kongresu se pravděpodobně neobejde bez projednávání nepodložených stížností republikánských zákonodárců na regulérnost hlasování v klíčových státech. Tento scénář přiblížilo dnešní prohlášení senátora Joshe Hawleyho.

Volební místnost během prezidentských voleb v USA.

Hawley avizoval, že se připojí ke členům Sněmovny reprezentantů a 6. ledna také vznese námitku proti potvrzení vítězství Joea Bidena. Konečná certifikace voleb tak pravděpodobně bude pozdržena, nakonec k ní ale dojde, napsala agentura AP.

Hawley je prvním senátorem, který oznámil plán napadnout Bidenovo vítězství při nadcházejícím společném zasedání dvou komor Kongresu. Jeho krok je z procedurálního hlediska zásadní, neboť o protestu proti výsledkům se jedná a hlasuje pouze tehdy, podepíše-li se pod něj alespoň jeden člen jedné i druhé komory.

Pro zneplatnění volitelských hlasů z některého státu by musela ve prospěch dané stížnosti hlasovat většina členů Senátu i Sněmovny reprezentantů, což je vzhledem ke kongresové matematice prakticky vyloučené. Sněmovnu i po volbách kontrolují Bidenovi demokraté a tahanice kolem prezidentských voleb nepodporují ani lídři republikánské většiny v Senátu, píše deník The New York Times.

Podle listu iniciativa přinese "polarizující představení", potvrzení Bidenova vítězství ale nanejvýš nakrátko zdrží. Zpravodajský web Axios dodává, že hlasování o námitce donutí republikány ukázat, zda se přiklání k nepodloženým obviněním končícího prezidenta Donalda Trumpa o rozsáhlých podvodech při letošních volbách.

Hawley ve svém prohlášení uvedl, že má obavy ohledně "integrity" podzimního hlasování a že některé státy, například Pensylvánie, nedodržely své volební zákony. Konkrétní příklad tohoto údajného jevu zástupce státu Missouri neuvedl. Podobně obecné bylo i jeho tvrzení, že do voleb se ve prospěch Bidena snažily zasáhnout "megakorporace včetně Facebooku a Twitteru".

"Z těchto důvodů... vznesu během certifikačního procesu 6. ledna námitku, abych upozornil na tyto zásadní problémy," dodal Hawley. Za regulérnost voleb v USA odpovídají jednotlivé státy a žádný z nich neodhalil nesrovnalosti, které by mohly s výsledky výrazněji zahýbat. Prezident Trump přesto volby nadále označuje za zmanipulované, na twitteru tak učinil i dnes.

Hawleyho vyjádření přichází po četných výzvách šéfa Bílého domu, aby republikánští zákonodárci odmítali jeho volební porážku, kterou poměrem 306 hlasů ku 232 potvrdil 14. prosince sbor volitelů. Hawley, který je v Senátu od začátku loňského roku, patří mezi nejvěrnější Trumpovy spojence a je označován i za potenciálního prezidentského kandidáta pro rok 2024. Úmysl napadnout v Kongresu výsledek voleb před ním ohlásilo vícero republikánských členů Sněmovny reprezentantů.

Jak vysvětluje AP, námitku může v této souvislosti vznést kterýkoli zákonodárce, z jakéhokoli důvodu. Stalo se to i v návaznosti na prezidentskou volbu roku 2016, tehdy ale záležitost nedospěla k hlasování. To se naposledy stalo na začátku roku 2005, kdy obě komory Kongresu odmítly stížnost na údajné nesrovnalosti ve státě Ohio. Bylo to přitom teprve podruhé, co na takovéto hlasování došlo.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama