Souboj o Senát USA: Šance demokratů na získání většiny se rozplývá

S přicházejícími výsledky hlasování v amerických volbách ubývá demokratům naděje, že získají kontrolu nad Senátem, píše agentura AP. Ačkoliv vítěz ještě není jasný hned v několika státech, vypadá to, že si republikáni v Senátu udrží svou křehkou většinu.

Kongres USA
doporučujeme

Američané v úterních volbách kromě nového prezidenta rozhodovali i o rozložení sil v Kongresu. Kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů si dosud držela Demokratická strana, naopak v Senátu mají většinu republikáni.

Obě strany ve volbách bojovaly o 35 křesel. Republikáni obhajují 23 mandátů a demokraté 12. Podle stanice CNN zatím mají demokraté jistých 46 křesel, republikáni 47. O vítězi sedmi senátorských soubojů zatím není rozhodnuto.

Vítěze senátního klání zatím nebylo možné s jistotou určit na Aljašce, v Arizoně, v Maine, Michiganu a Severní Karolíně. O dva mandáty se soupeří v Georgii, přičemž u jednoho z těchto soubojů už je jasné, že bude pokračovat druhým kolem v lednu, protože ani jeden z kandidátů nezískal potřebných více než 50 procent hlasů.

Na Aljašce podle částečných výsledků zatím jasně vede republikán Dan Sullivan, který má průběžně přes 60 procent hlasů. V Arizoně se zase rýsuje vítězství bývalého astronauta, demokrata Marka Kellyho; televizní stanice Fox News už dokonce ohlásila jeho vítězství nad dosavadní republikánskou senátorkou Marthou McSallyovou.

Výsledek souboje v Maine zatím oficiálně vyhlášen nebyl, ale obhájkyně křesla, republikánská senátorka Susan Collinsová, už se prohlásila za vítězku. Její soupeřka Sarah Gideonová jí telefonovala, aby k výhře gratulovala, uvedla agentura Reuters.

Collinsové média v poslední době věnovala pozornost především v souvislosti s hlasováním o nové soudkyni nejvyššího soudu. Collinsová totiž jako jediná republikánka hlasovala proti schválení Amy Coneyové Barrettové.

Podle AP je pro demokraty výsledek senátních voleb zklamáním, protože doufali, že hned v několika státech mají dobré vyhlídky republikány porazit. Demokraté sice nově získali křeslo v Coloradu, přišli ale naopak o místo v Alabamě. Republikáni obhájili velkou většinu křesel včetně Jižní Karolíny, Iowy, Texasu či Kansasu, a dramaticky tak snížili počet míst, která mohla připadnout demokratům. Demokraté přitom do senátorských kampaní v Texasu, Kansasu či Jižní Karolíně investovali obrovské částky a doufali, že právě tam mají velkou šanci na úspěch, napsal server Politico.

Své senátorské křeslo obhájil už posedmé dosavadní vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který porazil bojovou pilotku ve výslužbě Amy McGrathovou, která kandidovala za demokraty. McGrathová přitom podle agentury Reuters vybrala na kampaň o 40 milionů dolarů (téměř 920 milionů Kč) více než její republikánský soupeř. V Senátu opět zasedne i spojenec prezidenta Donalda Trumpa Lindsey Graham.

V Coloradu se podařilo někdejšímu demokratickému guvernérovi Johnovi Hickenlooperovi připravit o křeslo republikánského senátora Coryho Gardnera. Agentura AP připomněla, že se Colorado od Gardnerova zvolení v roce 2014 posunulo výrazně doleva. Naopak v Alabamě demokraté o jedno senátorské křeslo přišli. Dosavadního senátora Douga Jonese porazil bývalý hráč amerického fotbalu a trenér Tommy Tuberville. Sledované bylo také klání o senátorské křeslo v Jižní Karolíně, které nakonec obhájil Trumpův spojenec Lindsey Graham.

Pro vítěze prezidentské volby je většina v Senátu zásadní. Hlava státu s jeho souhlasem jmenuje a odvolává ministry a vysoké státní úředníky a může zbrzdit nebo naopak urychlit agendu Bílého domu.

Pokud demokratický kandidát Joe Biden vyhraje prezidentské křeslo, jeho strana musí ve volbách do Senátu získat náskok tří křesel, aby nad horní komorou převzala kontrolu, a čtyř křesel v případě, že zvítězí současná hlava státu Donald Trump. V případě rovnosti hlasů totiž má rozhodující slovo viceprezident.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Kdo nevolí, nejí." Madurův režim nutí lidi k účasti ve volbách i hrozbou…

01.12.2020 14:34 Venezuelská vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura se snaží přimět obyvatele k účasti na…

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama