Souboj o Senát USA: Šance demokratů na získání většiny se rozplývá

S přicházejícími výsledky hlasování v amerických volbách ubývá demokratům naděje, že získají kontrolu nad Senátem, píše agentura AP. Ačkoliv vítěz ještě není jasný hned v několika státech, vypadá to, že si republikáni v Senátu udrží svou křehkou většinu.

Kongres USA

Američané v úterních volbách kromě nového prezidenta rozhodovali i o rozložení sil v Kongresu. Kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů si dosud držela Demokratická strana, naopak v Senátu mají většinu republikáni.

Obě strany ve volbách bojovaly o 35 křesel. Republikáni obhajují 23 mandátů a demokraté 12. Podle stanice CNN zatím mají demokraté jistých 46 křesel, republikáni 47. O vítězi sedmi senátorských soubojů zatím není rozhodnuto.

Vítěze senátního klání zatím nebylo možné s jistotou určit na Aljašce, v Arizoně, v Maine, Michiganu a Severní Karolíně. O dva mandáty se soupeří v Georgii, přičemž u jednoho z těchto soubojů už je jasné, že bude pokračovat druhým kolem v lednu, protože ani jeden z kandidátů nezískal potřebných více než 50 procent hlasů.

Na Aljašce podle částečných výsledků zatím jasně vede republikán Dan Sullivan, který má průběžně přes 60 procent hlasů. V Arizoně se zase rýsuje vítězství bývalého astronauta, demokrata Marka Kellyho; televizní stanice Fox News už dokonce ohlásila jeho vítězství nad dosavadní republikánskou senátorkou Marthou McSallyovou.

Výsledek souboje v Maine zatím oficiálně vyhlášen nebyl, ale obhájkyně křesla, republikánská senátorka Susan Collinsová, už se prohlásila za vítězku. Její soupeřka Sarah Gideonová jí telefonovala, aby k výhře gratulovala, uvedla agentura Reuters.

Collinsové média v poslední době věnovala pozornost především v souvislosti s hlasováním o nové soudkyni nejvyššího soudu. Collinsová totiž jako jediná republikánka hlasovala proti schválení Amy Coneyové Barrettové.

Podle AP je pro demokraty výsledek senátních voleb zklamáním, protože doufali, že hned v několika státech mají dobré vyhlídky republikány porazit. Demokraté sice nově získali křeslo v Coloradu, přišli ale naopak o místo v Alabamě. Republikáni obhájili velkou většinu křesel včetně Jižní Karolíny, Iowy, Texasu či Kansasu, a dramaticky tak snížili počet míst, která mohla připadnout demokratům. Demokraté přitom do senátorských kampaní v Texasu, Kansasu či Jižní Karolíně investovali obrovské částky a doufali, že právě tam mají velkou šanci na úspěch, napsal server Politico.

Své senátorské křeslo obhájil už posedmé dosavadní vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který porazil bojovou pilotku ve výslužbě Amy McGrathovou, která kandidovala za demokraty. McGrathová přitom podle agentury Reuters vybrala na kampaň o 40 milionů dolarů (téměř 920 milionů Kč) více než její republikánský soupeř. V Senátu opět zasedne i spojenec prezidenta Donalda Trumpa Lindsey Graham.

V Coloradu se podařilo někdejšímu demokratickému guvernérovi Johnovi Hickenlooperovi připravit o křeslo republikánského senátora Coryho Gardnera. Agentura AP připomněla, že se Colorado od Gardnerova zvolení v roce 2014 posunulo výrazně doleva. Naopak v Alabamě demokraté o jedno senátorské křeslo přišli. Dosavadního senátora Douga Jonese porazil bývalý hráč amerického fotbalu a trenér Tommy Tuberville. Sledované bylo také klání o senátorské křeslo v Jižní Karolíně, které nakonec obhájil Trumpův spojenec Lindsey Graham.

Pro vítěze prezidentské volby je většina v Senátu zásadní. Hlava státu s jeho souhlasem jmenuje a odvolává ministry a vysoké státní úředníky a může zbrzdit nebo naopak urychlit agendu Bílého domu.

Pokud demokratický kandidát Joe Biden vyhraje prezidentské křeslo, jeho strana musí ve volbách do Senátu získat náskok tří křesel, aby nad horní komorou převzala kontrolu, a čtyř křesel v případě, že zvítězí současná hlava státu Donald Trump. V případě rovnosti hlasů totiž má rozhodující slovo viceprezident.

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje