Školení pro boj s rasismem jsou podle Trumpa zvrácená. Všechna je ukončil

Bílý dům nařídil ukončení školících programů proti rasismu určených pro federální zaměstnance. „Je to zvrácené,“ okomentoval jejich iniciativu Donald Trump. Americký prezident, který sám popírá existenci systematického rasismu ve Spojených státech, tak odmítá uvolnit další finanční prostředky z federálních fondů na boj proti rasové nespravedlnosti.

Americký prezident nařídil federálním složkám ukončit veškeré školící programy na prevenci a boj proti rasismu. Toto nařízení vydal Bílý dům v pátek. Dle Donalda Trumpa se jedná o „zvrácenost, která nesmí nadále pokračovat.“ Smyslem programů bylo poskytnout federálním zaměstnancům povědomí o „rasové teorii“ nebo „privilegiu bílých“.

V oficiální zprávě Úřadu pro správu a rozpočet informující federální složky o tomto nařízení stojí, že prezident nařídil veškeré iniciativy ukončit, neboť nehodlá finančně podporovat šíření „anti-americké propagandy“ mezi federálními zaměstnanci. Dle něj se podobné programy zaměstnancům pokoušejí vnuknout dojem, že „rasismus je prakticky vinou bělochů,“ jak dále uvádí zpráva.

Bílému domu mimo jiné vadí tón, v němž se školení nesou. Některé programy údajně stavějí na teorii, že „rasismus je mimo jiné zakořeněn v přesvědčení, že Amerika je zemí možností, nebo v dojmu, že pouze kvalifikovaná osoba má právo na zaměstnání.“ To Bílý dům označil za kontroverzní tvrzení podněcující rozhořčení ve společnosti. Dle Donalda Trumpa tak agitátoři iniciující tato školení podlamují ideály, na nichž byla Amerika založena. 

Nařízení nyní ukládá federálním složkám povinnost identifikovat programy, které se odvolávají na rasové teorie a dominanci bílé rasy včetně těch, které nazývají Spojené státy rasistickou zemí. Následně mají nařízeno s agitátory těchto školení okamžitě ukončit spolupráci. 

Trump ve svém příspěvku na twitteru zároveň vyzval své příznivce k nahlášení podobných aktivit, aby ony iniciativy „mohly být rychle zažehnány“. Podobně se na twitteru vyjádřil i ředitel Úřadu pro správu a rozpočet Russell Vought se slovy „Časy, kdy daňoví poplatníci dotovali nemorální programy rozsévající rozkol a rasismus, jsou u konce.“ 

Tzv. „Critical Race Theory“ zkoumá vliv právních a kulturních systémů na vnímání rasy a rasismu. Zároveň věří, že studium různých institucí ve společnosti společně s vytvářením bezpečného prostoru pro etnické minority, kde se mohou scházet a sdílet své zkušenosti, napomáhá k vytvoření spravedlivějšího světa. 

Dle prezidenta Trumpa jsou ale právě obdobná hnutí a myšlenkové proudy zdrojem nepokojů ve společnosti. Už dříve nazval na příklad hnutí Black Lives Matter „symbolem nenávisti“ nebo protestující proti policejní brutalitě „násilníky“. V reakci na nasazení federálních a tajných složek proti demonstrantům se sám prezident nazval „zákonem a pořádkem“.

Dle průzkumů společnosti Pew se však zhruba 50 % Američanů domnívá, že právě prezident Trump přispěl ke zhoršení situace ve společnosti s ohledem na rasové otázky. Průzkumy navíc odhalily, že rozdílný přístup k současným protestům proti rasismu mezi Američany je dán mimo jiné i jejich politickou příslušností.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Volby USA

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy