Trump odkladem voleb vytváří kouřovou clonu a provokuje, píše tisk

Zmínka amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti odložení listopadových prezidentských voleb vyvolala bouřlivou reakci amerických médií. Zatímco liberálně zaměřený list The New York Times (NYT) či server Politico Trumpovo sdělení považují za kouřovou clonu v reakci na oznámení bezprecedentního propadu americké ekonomiky, podle některých konzervativních komentátorů se prezident pouze snaží vyprovokovat svoje názorové odpůrce k hysterické reakci.

Všichni však svorně upozorňují na to, že Trump nemá k odložení voleb potřebné pravomoci.

Trump ve čtvrtek znovu bez patřičných důkazů na twitteru napsal, že korespondenční hlasování vede k podvodům. "Odložte volby, dokud lidé nebudou moci hlasovat správně a bezpečně???" pokračoval prezident. Odborníci ale upozorňují, že termín voleb je zakotven v zákoně a o jeho posunu tak může rozhodnout jen Kongres. Trumpovi i jeho viceprezidentovi také vyprší mandát v termínu, který stanovuje ústava USA, a v případě odložení voleb by tedy stejně nemohl zůstat v úřadě.

Fact Check: You can’t do that. The Constitution explicitly grants Congress the power to set the election date. And we will do everything we can to ensure all Americans can vote — safely and securely — on November 3. No matter what nonsense you tweet. https://t.co/vukxaptGLM

— Adam Schiff (@RepAdamSchiff) July 30, 2020

Politico píše, že Trump svým sdělením na twitteru ohledně možného odkladu voleb převrátil Washington vzhůru nohama jen několik minut poté, co jeho vláda oznámila dosud nejhorší propad ekonomiky USA v historii. K tomu navíc v Kongresu selhala vyjednávání o dalším ekonomickém balíčku na pomoc americkým pracovníkům a zaměstnavatelům, na mnoha místech se nekontrolovatelně šíří koronavirus a Trumpova podpora mezi voliči nadále výrazně pokulhává za jeho demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem. Do voleb přitom zbývá jen něco mále přes tři měsíce.

Politický komentátor NYT Alexander Burns nazval Trumpův návrh předvídatelným a bezmocným. Prezidentův příspěvek podle něj zdůraznil to, do jaké míry je nejmocnější muž světa v poslední době sice hlasitou, ale izolovanou postavou americké vlády a veřejného života v zemi. Trump podle Burnse nedokázal přijít se spolehlivou strategií pro boj s pandemií a nezhostil se tradiční prezidentské role uklidňujícího hlasu v čase ekonomické a zdravotní krize.

Trumpův návrh však kritizovali i někteří jeho tradiční názoroví příznivci, přičemž zřejmě nejostřejší útok přišel od Stevena Calabresiho, spoluzakladatele vlivné konzervativní společnosti Federalist Society. Ten ve slupku v NYT označil Trumpův návrh za "fašistický" a za "základ pro prezidentovo okamžité odvolání z funkce", ačkoliv dosud prezidenta ve většině jeho kauz podporoval.

Řada dalších konzervativních komentátorů však tvrdí, že se prezident sdělením snažil jen vyprovokovat svoje kritiky, kteří již delší dobu vyjadřují obavy z toho, že se Trump podaří průběh listopadových voleb delegitimizovat kvůli obavám z prohry. "Prezident se velmi pravděpodobně snažil vyvolat hysterickou reakci," napsal reportér konzervativního serveru The Daily Signal. Konzervativní komentátor Steve Miller zase uvedl, že Trumpovým cílem bylo "přimět vás i celý mediální aparát psát o tom (odložení voleb), namísto krachu HDP nebo pohřbu (černošského politika) Johna Lewise (...) a jako obvykle, zafungovalo to".

List The Wall street Journal (WSJ) v redakčním komentáři označil Trumpův návrh s odkladem voleb za příšerný a napsal, že pokud se prezident skutečně obává, že listopadové hlasování bude zmanipulované, měl by nechat kandidovat někoho jiného, kdo se nesnaží nalézt výmluvu pro svou případnou porážku.

Demokraté a jejich spojenci však přesto podle WSJ umenšují rizika, která mohou plynout ze špatně zorganizovaného korespondenčního hlasování. Například ve státu New York se v nedávných místních volbách objevila řada problémů s korespondenčním hlasováním, při nichž komise prohlásila za neplatných až 20 procent všech hlasovacích lístků. Odklad voleb by tak podle WSJ za současných okolností jen odložil případné volební fiasko. Guvernéři jednotlivých států by proto měli stanovit dostatečně brzké termíny pro zaslání hlasovacích lístků, aby byly výsledky známé rovnou v den voleb a nedošlo k řadě soudních sporů. Ty by svým rozsahem totiž zřejmě významně překonaly problémy, jež nastaly při přepočítávání hlasů v roce 2000 na Floridě.

V podobném duchu se vyjádřil i sám Trump, když v následném prohlášení svůj předchozí návrh relativizoval. "Nechci odklad. Chci volby. Ale také nechci čekat tři měsíce a pak zjistit, že hlasy úplně chybí a volby nic neznamenají," prohlásil prezident před novináři v Bílém domě.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Volby USA Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy