Trump se spojenci šíří spekulaci, že FBI při prohlídce nastrčila důkazy

Zatímco pondělní zásah Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v sídle amerického exprezidenta Donalda Trumpa dál obklopovaly nejasnosti, tábor někdejšího šéfa Bílého domu v úterý a dnes pokračoval v šíření spekulací o politicky výbušné operaci. Nově exprezident a jeho spojenci bez důkazů naznačují, že agenti FBI v Trumpově floridské rezidenci nebo po prohlídce nastrčili kompromitující materiály. Fáma se šíří mimo jiné prostřednictvím populární televize Fox News.

FBI a federální ministerstvo spravedlnosti ani druhý den po domovní prohlídce věc nekomentují a není tak zcela jasné, z čeho je exprezident podezírán, co agenti v resortu Mar-a-Lago hledali nebo co si odtud odnesli. Objasnit by to přitom mohl i Trump, který podle amerických médií musel dostat seznam zabavených předmětů i kopii povolení k prohlídce, které schválil federální soudce. Exprezident ale tyto materiály nezveřejnil.

"Mohl by popsat, o co šlo a co bylo předmětem sporu. Nemusí spekulovat," řekl webu Politico expert z výzkumného ústavu Federation of American Scientists Steven Aftergood.

Místo toho Trump na své sociální síti Truth Social vydal příspěvek, v němž si stěžoval, že agenti FBI nenechali jeho právníky sledovat svou práci. "Chtěli být o samotě, bez jakýchkoli svědků, kteří by viděli, co dělali, co brali nebo co... podstrkávali," napsal.

Deník The New York Times (NYT) poznamenal, že takováto snaha vyvolávat pochybnosti zapadá do Trumpovy dlouhodobé praxe v situacích, kdy mu hrozí poškozující odhalení. "První útočnou linií bývalého prezidenta proti oponentům často bývá kampaň s cílem předem je a jejich práci zdiskreditovat," píše list.

Nepodložená obvinění ohledně falešných důkazů se podle něj poprvé v médiích objevila v úterý ráno při televizním vystoupení Trumpovy právničky Christiny Bobbové. "Není žádná jistota, že něco nebylo nastrčeno," uvedla. Vzápětí uznala, že neví, zda při zásahu FBI došlo k něčemu nekalému.

Podobná tvrzení se nicméně brzy začala objevovat ve vysílání Fox News. Moderátor Jesse Watters v úterý večer řekl, že FBI "pravděpodobně" proti Trumpovi připravuje falešné důkazy a že už to možná učinil při sestavování žádosti o povolení k prohlídce. Svá tvrzení přitom moderátor nijak nedoložil. Dnes ráno se přidal republikánský senátor Rand Paul, který v rozhovoru na Fox News řekl: "Mám například mám jistotu, že ty krabice materiálů, které odnesli z Mar-a-Lago, že do nich nic nedají, aby ho (Trumpa) chytili do pasti?"

Média předtím s odvoláním na zdroje obeznámené s vyšetřováním informovala, že agenti FBI si z prohlídky u bývalého prezidenta odvezli několik krabic s neznámými předměty. Zásah podle všeho souvisel s vyšetřováním Trumpova nakládání s oficiálními záznamy včetně utajovaných dokumentů. Trump si s sebou při odchodu z Bílého domu na Floridu vzal 15 krabic s předměty z prezidentské kanceláře, včetně oficiálních materiálů. Národní archiv USA, kterému musí američtí prezidenti předávat veškeré dopisy, e-maily či pracovní dokumenty, se k těmto materiálům dostal až letos a podle NYT se následně v balíku našly i dokumenty s označením "tajné".

Jedním z možných vysvětlení pondělního zásahu je varianta, že americké úřady Trumpa podezíraly, že Národnímu archivu nepředal všechny utajované materiály, které byly na konci jeho mandátu přesunuty na Floridu. Nepovolené odstranění či přechovávání tajných dokumentů je v USA těžkým zločinem a hrozí za něj pětileté vězení, píše Politico. Poznamenává, že zpřísnění trestu v roce 2018 svým podpisem uzákonil Trump poté, co v předvolební kampani vytrvale kritizoval svou soupeřku Hillary Clintonovou za přístup k citlivým materiálům.

I kdyby Trump nakonec nebyl z ničeho obžalován, je aktuální vývoj bezprecedentní. Žádnému americkému exprezidentovi předtím FBI bydliště neprohledával. "Dříve nebo později budou muset ministerstvo spravedlnosti a pan Trump vyjasnit, co se stalo. Pak budeme vědět, zda byl skutečně porušen zákon nebo to bylo nějaké spekulativní dobrodružství," míní Aftergood.

Související

Více souvisejících

Donald Trump FBI

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy