Trump se zmínil o možnosti odkladu prezidentských voleb

Americký prezident Donald Trump se dnes poprvé zmínil o možnosti odložit letošní listopadové prezidentské volby, přestože datum je zakotveno v zákoně.

Donald Trump

Šéf Bílého domu v této souvislosti, opět bez důkazů, uvedl, že korespondenční hlasování bude zneužito k volebním podvodům, poznamenala agentura Reuters.

Data federálních voleb jsou v USA upravena federálními zákony. Prezidentské volby se mají konat každý čtvrtý rok, a to první úterý po prvním listopadovém pondělí, přičemž jakákoli změna data by musela být schválena Kongresem, včetně demokraty kontrolovanou Sněmovnou reprezentantů. Ústava zároveň neumožňuje odložit konec Trumpova současného mandátu, který připadá na poledne 20. ledna 2021.

Agentura AP napsala, že i pouhý návrh odkladu voleb je výjimečný v zemi, která má historii pokojného předávání moci i v krizových dobách, jako například během velké hospodářské krize či druhé světové války.

Trump dnes na twitteru napsal: "S univerzálním hlasováním poštou (nikoliv hlasováním v nepřítomnosti, které je v pořádku) budou volby 2020 nejnepřesnějšími a nejvíce podvodnými v historii. Pro Spojené státy to bude velký trapas. Odložte volby, dokud lidé nebudou moci hlasovat správně a bezpečně???".

Mluvčí Trumpovy kampaně později uvedl, že prezident svým tweetem pouze "vznesl otázku" ohledně možnosti odložit volby plánované na 3. listopadu. "Prezident pouze vznáší otázku ohledně chaosu, který vytvořili demokraté svým trváním na posílání hlasů poštou," uvedl Hogan Gidley v prohlášení, o kterém informovala televizní stanice CNN.

Republikánský guvernér státu New Hampshire Chris Sununu případný odklad voleb okamžitě odmítl: "V New Hampshiru se 3. listopadu volby konat budou. Konec příběhu. Náš hlasovací systém v NH je bezpečný a spolehlivý. Udělali jsme to správně 100 procent času po dobu 100 let - nebude to jiné ani tentokrát," uvedl. Podle republikánského senátora Lindseyho Grahama odklad voleb "není dobrý nápad".

Demokratka Zoe Lofgrenová, která předsedá výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled nad regulérností voleb, myšlenku odkladu voleb také odmítla. "Pouze Kongres může změnit datum voleb," sdělila v e-mailu agentuře Reuters. "Za žádných okolností nebudeme uvažovat o tom, že bychom tak učinili a ustoupili prezidentově neschopné a polovičaté reakci na koronavirovou pandemii, nebo že bychom propůjčili věrohodnost lžím a dezinformacím, které šíří ohledně způsobu, jakým mohou Američané bezpečně hlasovat," dodala.

Dosud ale nejsou žádné důkazy o tom, že by korespondenční hlasování v USA provázely rozsáhlé volební podvody, píše agentura AP. Pět států se již spoléhá výhradně na hlasování poštou a uvádí, že zavedly potřebná opatření, aby zajistily, že hlasování nebude narušeno nepřátelskými cizími aktéry. Odborníci na volby v USA tvrdí, že volební podvody jsou tam velmi neobvyklým jevem.

Trump se stále více snaží v předstihu zpochybnit regulérnost nadcházejících listopadových voleb, u kterých se očekává prudký nárůst korespondenčního hlasování vzhledem k pandemii covidu-19. Prezident již dříve označil možnost distančního hlasování za "největší" ohrožení pro své znovuzvolení. Jeho kampaň a republikáni se soudí ve snaze této praxi zabránit. Minulý měsíc Trump svým příznivcům v Arizoně řekl: "Podle mě to budou nejvíce zkorumpované volby v historii naší země".

Trump si podle AP nevede příliš dobře v předvolebních průzkumech mínění, podle některých by dokonce mohly být ve hře i státy, jejichž voliči se spíše přiklánějí k republikánům. Trump v nedávném rozhovoru s televizní stanicí Fox News odmítl slíbit, že přijme výsledky nadcházejících prezidentských voleb, a doplnil, že to neslíbil ani při těch minulých v roce 2016.

Většina amerických států nyní dokončuje své plány na listopad. Kalifornie již oznámila, že pošle všem registrovaným voličům hlasovací lístky a zároveň jim umožní přijít volit i do volebních místností. Malý počet států hlasovací lístky poslal voličům i během primárek, od většiny se to ale na podzim čekat nebude. Voliči tak budou spíše muset požádat o možnost hlasovat v nepřítomnosti, pokud budou chtít volit z domova.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Další vlny covidu v USA ustupuje. Týdně se nakazilo přes milion lidí

13.09.2021 10:52 Nová vlna epidemie covidu-19 ve Spojených státech se zdá být pro tuto chvíli za svým vrcholem, co…

FBI zveřejnilo první odtajněný vyšetřovací spis ohledně 11. září 2001

12.09.2021 05:32 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument…

"To je Amerika, kterou znám." Bush a Harrisová vyzvali na pietní akci k 11…

11.09.2021 21:41 U pensylvánské obce Shanksville se dnes za přítomnosti americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a…

Související:

Právě se děje

reklama