Trump si zkrátil dovolenou. Opustil Floridu

Americký prezident Donald Trump se dnes z Floridy vrátí do Washingtonu. O den si tím zkrátí svou dovolenou a nezúčastní se tradičního novoročního večírku ve svém luxusním klubu Mar-a-Lago. Proč se hlava státu rozhodla dovolenou ukončit předčasně, Bílý dům neuvedl.

Donald Trump
doporučujeme

Podle zdrojů televize CNN byl Trump v posledních dnech podrážděný a rozčiloval se nad vším od výsledku voleb až po renovaci svých soukromých prostor ve svém floridském sídle, s níž začala první dáma Melania. Zmínil se podle televize také o tom, že by Teherán mohl v následujících dnech spáchat odvetu za smrt íránského generála Kásema Solejmáního. Toho Spojené státy zabily před rokem útokem z dronu v Iráku.

O změně programu Bílý dům informoval ve středu v noci místního času, několik hodin poté, co republikánský senátor za stát Missouri Josh Hawley oznámil, že 6. ledna v Kongresu vznese námitku proti potvrzení vítězství Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

Své sídlo v Palm Beach Trump opustí ještě před tradičním novoročním večírkem, ačkoliv někteří hosté na místo již dorazili a dostali informaci, že se tam prezident objeví, píše CNN. Televize zároveň připomněla, že Trump si na podobné akce jindy potrpí, rád se objevuje na červeném koberci před médii a přáteli, a letošní nedodržení tradice je tak poněkud překvapivé.

Trump je s manželkou Melanií v Mar-a-Lagu od 23. prosince. Podle agentury AP prakticky celou dovolenou věnoval snaze zvrátit výsledek voleb, v nichž proti Bidenovi prohrál. Mimo jiné se podle AP snaží přimět republikánské zákonodárce, aby vznesli námitky proti potvrzení hlasů sboru volitelů Kongresem 6. ledna. Na získání Bílého domu prezidentský kandidát potřebuje nejméně 270 hlasů volitelů, Biden jich přitom má 306, Trump 232.

Skupina republikánských členů Sněmovny reprezentantů již dříve oznámila, že plánuje napadnout Bidenovo vítězství při nadcházejícím zasedání Kongresu. Následně se k nim připojil také senátor Hawley, což je zásadní, protože kongresmani potřebovali podporu nejméně jednoho senátora, aby se mohlo jednat a hlasovat o protestu proti výsledkům voleb v obou kongresových komorách. Námitky republikánů nicméně podle agentury AP inauguraci Bidena 20. ledna nezabrání. CNN píše, že to však může potvrzování prodloužit. Ačkoliv Trump veřejně proti volebním výsledkům bojuje, tak se podle televize lidí soukromě ptal, zda se má lednové inaugurace zúčastnit.

Před odletem na Floridu se Trump začal více zajímat o roli viceprezidenta Mikea Pence v potvrzování volebních výsledků v Kongresu. Na twitteru sdílel příspěvek svého stoupence vyzývající Pence, aby 6. ledna odmítl hlasování sboru volitelů ratifikovat. Pence jako šéf Senátu potvrzování výsledků v Kongresu předsedá.

Podle zdrojů CNN Trump otázku s Pencem řešil osobně a nechápal, proč viceprezident nemůže výsledky 6. ledna zvrátit. Pence a poradci Bílého domu se přitom prezidentovi snažili vysvětlit, že Penceova role je v potvrzovacím procesu spíše ceremoniální a že viceprezident nemůže svévolně odmítnout výsledky hlasování sboru volitelů. Pence původně plánoval po 6. lednu navštívit Evropu a Blízký východ, podle nejmenovaných zdrojů se ale zahraniční cesta neuskuteční. Vánoce viceprezident strávil v Coloradu.

Trump během dovolené také vyjádřil obavy, že se Írán v nadcházejících dnech bude mstít za zabití íránského generála Solejmáního, které šéf Bílého domu z Mar-a-Laga nařídil 3. ledna 2020. Právě to mohlo podle jednoho zdroje CNN k rozhodnutí předčasně opustit Floridu přispět.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

USA se vrátí k WHO a klimatické dohodě. Jaké další změny Biden plánuje?

19.01.2021 17:19 Nový americký prezident Joe Biden již slíbil návrat do WHO nebo ke klimatické dohodě. Podívejte se…

Předání moci na twitteru bude složitější než při nástupu Trumpa

19.01.2021 16:44 Procesu předávání moci mezi administrativou končícího amerického prezidenta Donalda Trump a týmem…

Můžeme porazit Čínu a posílit aliance, myslí si Blinken

19.01.2021 15:12 Spojené státy mohou "zvítězit v soutěži s Čínou" a v příštích letech mají šanci posílit mezinárodní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama