Trump si zkrátil dovolenou. Opustil Floridu

Americký prezident Donald Trump se dnes z Floridy vrátí do Washingtonu. O den si tím zkrátí svou dovolenou a nezúčastní se tradičního novoročního večírku ve svém luxusním klubu Mar-a-Lago. Proč se hlava státu rozhodla dovolenou ukončit předčasně, Bílý dům neuvedl.

Donald Trump

Podle zdrojů televize CNN byl Trump v posledních dnech podrážděný a rozčiloval se nad vším od výsledku voleb až po renovaci svých soukromých prostor ve svém floridském sídle, s níž začala první dáma Melania. Zmínil se podle televize také o tom, že by Teherán mohl v následujících dnech spáchat odvetu za smrt íránského generála Kásema Solejmáního. Toho Spojené státy zabily před rokem útokem z dronu v Iráku.

O změně programu Bílý dům informoval ve středu v noci místního času, několik hodin poté, co republikánský senátor za stát Missouri Josh Hawley oznámil, že 6. ledna v Kongresu vznese námitku proti potvrzení vítězství Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

Své sídlo v Palm Beach Trump opustí ještě před tradičním novoročním večírkem, ačkoliv někteří hosté na místo již dorazili a dostali informaci, že se tam prezident objeví, píše CNN. Televize zároveň připomněla, že Trump si na podobné akce jindy potrpí, rád se objevuje na červeném koberci před médii a přáteli, a letošní nedodržení tradice je tak poněkud překvapivé.

Trump je s manželkou Melanií v Mar-a-Lagu od 23. prosince. Podle agentury AP prakticky celou dovolenou věnoval snaze zvrátit výsledek voleb, v nichž proti Bidenovi prohrál. Mimo jiné se podle AP snaží přimět republikánské zákonodárce, aby vznesli námitky proti potvrzení hlasů sboru volitelů Kongresem 6. ledna. Na získání Bílého domu prezidentský kandidát potřebuje nejméně 270 hlasů volitelů, Biden jich přitom má 306, Trump 232.

Skupina republikánských členů Sněmovny reprezentantů již dříve oznámila, že plánuje napadnout Bidenovo vítězství při nadcházejícím zasedání Kongresu. Následně se k nim připojil také senátor Hawley, což je zásadní, protože kongresmani potřebovali podporu nejméně jednoho senátora, aby se mohlo jednat a hlasovat o protestu proti výsledkům voleb v obou kongresových komorách. Námitky republikánů nicméně podle agentury AP inauguraci Bidena 20. ledna nezabrání. CNN píše, že to však může potvrzování prodloužit. Ačkoliv Trump veřejně proti volebním výsledkům bojuje, tak se podle televize lidí soukromě ptal, zda se má lednové inaugurace zúčastnit.

Před odletem na Floridu se Trump začal více zajímat o roli viceprezidenta Mikea Pence v potvrzování volebních výsledků v Kongresu. Na twitteru sdílel příspěvek svého stoupence vyzývající Pence, aby 6. ledna odmítl hlasování sboru volitelů ratifikovat. Pence jako šéf Senátu potvrzování výsledků v Kongresu předsedá.

Podle zdrojů CNN Trump otázku s Pencem řešil osobně a nechápal, proč viceprezident nemůže výsledky 6. ledna zvrátit. Pence a poradci Bílého domu se přitom prezidentovi snažili vysvětlit, že Penceova role je v potvrzovacím procesu spíše ceremoniální a že viceprezident nemůže svévolně odmítnout výsledky hlasování sboru volitelů. Pence původně plánoval po 6. lednu navštívit Evropu a Blízký východ, podle nejmenovaných zdrojů se ale zahraniční cesta neuskuteční. Vánoce viceprezident strávil v Coloradu.

Trump během dovolené také vyjádřil obavy, že se Írán v nadcházejících dnech bude mstít za zabití íránského generála Solejmáního, které šéf Bílého domu z Mar-a-Laga nařídil 3. ledna 2020. Právě to mohlo podle jednoho zdroje CNN k rozhodnutí předčasně opustit Floridu přispět.

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 00:01 Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

Související:

Právě se děje

reklama