Trumpova kampaň od voleb vybrala již stamiliony dolarů. Kam peníze voličů jdou?

Trumpův operační tým vybral od svých příznivců za poslední měsíc více jak 200 milionů dolarů. Voliči tak přispívají v domněnce, že peníze jsou využívány pro účely Trumpova povolebního snažení na zvrácení výsledků voleb. Většina peněz však měla najít zcela jiné využití.

Donald Trump
doporučujeme

Povolební soudní válku rozpoutal Trump hned začátkem listopadu poté, co státy začaly ohlašovat výsledky ve prospěch jeho protikandidáta Joe Bidena. V této souvislosti prezidentova kampaň nepolevila ani ve vybírání příspěvků od svých voličů. Tentokrát ovšem s příslibem toho, že tyto finanční prostředky budou využity na pokrytí nákladů spojených se soudními spory s jednotlivými státy a přepočty hlasů.

Dle amerických médií je však velká část těchto peněz připisována na účet politického výboru pod názvem Save America, který sám Trump v listopadu založil. Dle prohlášení Trumpovy kampaně z minulého týdne voliči za uplynulý měsíc přispěli částkou přesahující 207 milionů dolarů.

O finanční pomoc si přitom kampaň říká sama prostřednictvím textových zpráv, které odesílá několikrát za den. Obsahem zprávy šíří konspirace, které se z kanceláře prezidenta ozývají již měsíce, a nabádají voliče, aby ,,bránili volby před zásahy levice“. Zakládání podobných výborů je v politických kruzích vcelku populární, neboť se dají využít jako ideální tajný fond.

Ve Spojených státech totiž konečné využití peněz na kontě politických výborů není nějak přísně regulováno. Výtěžky tak mohou jít v podstatě na cokoli. V případě Donalda Trumpa je spravuje společný finanční výbor Trump Make America Great Again Committee, který dle serveru Politico 75 % veškerých příspěvků převádí na účet výboru Save America.

Peníze, které jsou opravdu využity na povolební spory, mají být pouze částky nad 5000 dolarů, což je maximální stanovená výše příspěvků, kterou politický výbor může přijmout. Zbývajících 25 % je připisováno přes různé účty Národnímu republikánskému výboru. Dle Brendana Fischera z Právního centra pro vedení politických kampaní by tak Trump mohl jednoduše svého výboru využít nejen k udržení vlivu uvnitř Republikánské strany, ale i k finančnímu zaopatření sebe a své rodiny.

V rozmezí od 15. října do 23. listopadu měla dle Fox News vyjma výboru Save America Trumpova kampaň společně s Národním republikánským výborem navíc vybrat na 495 milionů dolarů. Trump je tak bez pochyby nejcennějším dárcem na seznamu republikánů, což mu dává i dostatek prostoru na udávání směru republikánské politiky.

Dle jednoho z předních dárců Republikánské strany Dana Eberharta si tak Trump připravuje půdu pro nadcházející volby. Zároveň se domnívá, že pokud se republikánům díky Trumpovi podaří ve volbách do Kongresu za dva roky získat Sněmovnu, jeho šance v roce 2024 tím jen narostou. Množství peněz, které byl Trump schopen v uplynulých týdnech vybrat, navíc jen upevňují mínění jeho stoupenců, že Trump bude i po odchodu z úřadu nadále tahounem Republikánské strany.

V celkovém množství peněz vybraných v rámci prezidentské kampaně však stále vede Joe Biden. Tomu se podařilo vytěžit více jak miliardu dolarů, z čehož zhruba 90 % bylo použito na boj proti Donaldu Trumpovi. V historii prezidentských kampaní investoval více než Biden pouze Mike Bloomberg, který si svou kampaň financoval z vlastních zdrojů. Toho primárky vyšly na 1,1 miliard dolarů.

Mezi štědrými dárci prezidenta se ovšem najdou i tací, kteří nejsou příliš spokojeni s tím, jak je s jejich penězi nakládáno. Takovým je na příklad Frederic Eshelman, který daroval 2,5 milionu dolarů organizaci True the Vote v Texasu, která měla být zapojena do vyšetřování kolem voleb. Eshelman nyní soudně vymáhá peníze zpět, neboť zmíněná organizace nejen, že svým vyšetřováním volební podvod neprokázala, žaloby podané na několik států stáhla a s Eshelmanem přestala komunikovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Hainesová žádá, aby USA zaujaly agresivní postoj vůči Číně

19.01.2021 21:44 Spojené státy by měly zaujmout důrazný postoj vůči hrozbě, kterou představuje dnešní útočná a…

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama