Trumpův poradce: Čína tají informace, chce vydělat na vakcíně proti koronaviru

Čína zřejmě nesděluje ostatním zemím veškeré informace, které má o koronaviru, protože chce jako první vyrobit vakcínu proti nemoci covid-19 a vydělat na jejím prodeji dalším státům. V televizi Fox News to prohlásil poradce Bílého domu Peter Navarro. Valné shromáždění OSN dnes přitom jednomyslně schválilo rezoluci, v níž požaduje rovný přístup všech zemí k jakékoliv budoucí vakcíně na koronavirus.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Trumpův poradce: Čína tají informace o koronaviru
doporučujeme

Spojené státy evidují zdaleka nejvíce nakažených koronavirem i zemřelých v souvislosti s covid-19 na světě. Jejich čelní představitelé přitom opakovaně tvrdí, že Peking zatajoval některé údaje z raných fází pandemie, jež propukla v čínské provincii Chu-pej.

"Jedním z důvodů, proč nás zřejmě nepustili do země a nedali nám data o viru na začátku, je, že se snaží co nejrychleji získat vakcínu a přemýšlí nad tím jen jako nad konkurenčním obchodním soubojem. Je to obchodní záležitost, aby mohli prodat vakcínu světu," řekl Navaro v televizi Fox News. "My je ale porazíme. My je porazíme díky vůdcovství prezidenta (Donalda) Trumpa," dodal poradce s tím, že na očkovací látce pracuje v USA ve spolupráci s místním ministerstvem zdravotnictví hned pět společností.

Dnes přijatá rezoluce Valného shromáždění OSN žádá po generálním tajemníkovi organizace, aby se zasadil za "spravedlivý, transparentní, rovný a efektivní přístup a distribuci preventivních nástrojů, laboratorních testů, budoucích léků a budoucích vakcín proti covid-19". Cílem je, aby se těchto věcí dostalo všem, kteří je potřebují, a to zejména v rozvojových zemích.

Jedná se o teprve druhou rezoluci, kterou Valné shromáždění v souvislosti se současnou pandemií přijalo. Rada bezpečnosti OSN se oproti tomu na žádném společném textu zatím neshodla. Agentura AFP připomíná, že rezoluce Valného shromáždění nejsou na rozdíl od rezolucí RB OSN závazné, mohou však mít politickou váhu.

Na nemoc covid-19 v současné chvíli neexistuje účinný lék. Nákaza si po celém světě vyžádala přes 170.000 úmrtí, koronavirus se prokázal již u 2,47 milionu osob. Spojené státy evidují více než 784.000 nakažených, z nichž zemřelo přes 42.000 lidí, asi polovina jen ve státu New York.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Snadná náprava neexistuje, rasismus v USA je hluboký, varuje prestižní…

01.06.2020 12:00 NÁZOR - Zatímco v mnoha amerických městech hoří budovy a obchody, místní politici a veřejně činné…

"Trump selhal, jsme znechucení." Protesty kvůli Floydovi podpořilo mnoho…

01.06.2020 11:50 Protesty, které se v USA konají už týden kvůli smrti černocha George Floyda, podpořily osobnosti,…

Trump se kvůli nepokojům krátce schoval do nouzového bunkru

01.06.2020 10:40 Americký prezident Donald Trump se v pátek kvůli obavám z protestů před Bílým domem na krátký čas…

Basketbalová legenda Michael Jordan: Už máme dost rasismu

01.06.2020 09:09 Legendární basketbalista Michael Jordan uvedl, že Afroameričané a další menšiny už mají dost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy