USA mají poprvé přes 90 tisíc nakažených za den. Trump pořádá "superpřenašečské akce", tvrdí Biden

Ve Spojených státech poprvé od počátku epidemie covidu-19 zaznamenali více než 90.000 potvrzených případů nákazy koronavirem za den. S odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie dlouhodobě sleduje, o tom dnes informovala agentura AFP.

Koronavirus je i jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb. Země přitom zažila co do počtu nových případů nejhorší týden od začátku pandemie, napsal list The New York Times (NYT).

Za posledních 24 hodin v USA podle JHU zaznamenali 91.290 potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 a 1021 úmrtí s covidem-19. Celkem testy infekci prokázaly u více než 8,9 milionu lidí. S covidem-19 v zemi, která má zhruba 330 milionů obyvatel, zemřelo přes 228.000 nakažených.

Boj s šířením koronaviru je jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb v USA. Demokratický kandidát Joe Biden dlouhodobě kritizuje současného prezidenta Donalda Trumpa, který podle něj v boji s pandemií selhal. Kritiku zopakoval Biden i na čtvrtečním mítinku v Tampě ve státě Florida, který je klíčový pro volební vítězství.

V Tampě před Bidenem ve čtvrtek vystoupil i Trump. Podle demokratického kandidáta se na prezidentově akci nedodržovala základní koronavirová pravidla, a jednalo se tak o další "superpřenašečskou událost". "Šíří více než jen virus, šíří nejednotu a neshodu," dodal na adresu republikánského šéfa Bílého domu jeho demokratický vyzyvatel.

Na Bidenův mítink v Tampě mohli lidé dorazit jen v autech, z nichž si mohli jeho slova vyslechnout. Na ústech a nosu museli mít roušky.

Trump v posledních dnech před volbami opakovaně naznačuje, že USA již mají co se týče pandemie to nejhorší za sebou a že jsou Američané již neustálým hovořením o koronaviru unaveni. NYT však upozornil, že Spojené státy za posledních sedm dní zaznamenaly dosud nevídaných více než půl milionu nových nálezů na SARS-CoV-2.

Virus přitom není v rozmachu jen v jednom ohnisku, jako tomu bylo při nárůstech v minulých měsících, ale šíří se v mnoha částech země od západního až k východnímu pobřeží. Polovina ze všech amerických okresů zaznamenala dosud nejvyšší denní počet nově nakažených v posledním měsíci, třetina okresů pak v posledním týdnu.

NYT však upozorňuje, že nynější testovací kapacity jsou výrazně vyšší než v jarní fázi pandemie. Je proto možné, že se na jaře řada nakažených nedostala do oficiálních statistik. V některých místech také dosud nevídané počty nově nakažených nelze považovat za znepokojivé - okres Orleans ve Vermontu u hranic s Kanadou například ohlásil za poslední týden rekord, který činí osm pozitivních testů.

Znepokojení ohledně epidemické situace však podle NYT vyvolává také počet hospitalizací, který téměř v polovině všech států dosáhl v posledních týdnech nejvyšších hodnot od začátku pandemie. Počty úmrtí zatím v zemi nestoupají, experti však varují, že zemřelých začne přibývat až několik týdnů po nárůstu nových případů. Už nyní hlásí zvyšující se počty zemřelých asi polovina států, v září pak ohlásila dosud nejvyšší denní údaje o úmrtích spojovaných s nákazou třetina států.

Vzhledem k novému rozmachu viru někteří místní představitelé znovu zavádějí společenská omezení. Texaské město El Paso vyhlásilo dvoutýdenní plošnou karanténu a Chicago zakázalo stolování v restauracích. Uzávěry přitom zvažují i další místa.

Spojené státy jsou co do počtu mrtvých i nakažených nejhůře postiženou zemí světa. Celkem se na světě nakazilo koronavirem již přes 45 milionů lidí. S covidem-19 jich 1,183 milionu zemřelo.

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Donald Trump USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy