USA odpověděly Rusku na požadavky, oznámil Blinken

Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění. Prohlásil to dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken poté, co Spojené státy doručily Moskvě písemnou odpověď na její bezpečnostní požadavky týkající se mimo jiné rozšiřování NATO. USA jsou podle něj připravené na jakoukoli reakci Ruska.

Blinken na tiskové konferenci nechtěl podrobněji mluvit o oficiální americké odpovědi, kterou se Američané nechystali zveřejnit. Uvedl. nicméně, že daný dokument opakuje dřívější postoje formulované veřejně. "Předestírá seriózní diplomatickou cestu kupředu, pokud by si ji Rusko vybralo," řekl šéf americké diplomacie.

Také uvedl, že v následujících dnech očekává další jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, až se Rusové seznámí s obsahem předaného dokumentu. Vláda v Kyjevě už předtím dala najevo, že nemá vůči americkému vzkazu Moskvě námitky. USA jsou podle šéfa americké diplomacie připraveny na dialog a je na Rusku, jakou zvolí cestu.

Ruský ministr zahraničí Lavrov dnes při vystoupení v ruském parlamentu prohlásil, že Rusko přijme odvetná opatření, pokud nedostane na své požadavky předložené na konci loňského roku "konstruktivní odpověď". Moskva mimo jiné žádá záruky, že nedojde k dalšímu rozšiřování NATO a že členem aliance se nikdy nestane Ukrajina. Západ takový postup od počátku odmítá.

"Nic se nemění, nic se nezmění... dveře NATO zůstávají otevřené," řekl dnes v této souvislosti Blinken. Agentura Reuters podotýká, že Washington už předtím dal jasně najevo, že ruské požadavky týkající se konce rozšiřování NATO nebo stažení vojáků a zbraní z východu Evropy nepovažuje za východisko pro jakákoli jednání. Místo toho navrhuje diskusi o jiných bodech včetně kontroly zbrojení nebo opatření určených k posílení vzájemné důvěry.

Blinken uvedl, že dokument doručený ruské vládě obsahuje "pragmatické zhodnocení" ruských obav a také řadu amerických návrhů. Odpověď na ruské požadavky prý byla sestavována ve spolupráci s americkými spojenci, kteří podle Blinkena vidí dané otázky stejně jako Washington. USA jsou připraveny "posunout se dál", Rusko ale musí "deeskalovat" a upustit od agresivní rétoriky, dodal americký ministr zahraničí.

Ruská armáda v posledních týdnech přemístila do blízkosti hranic s Ukrajinou asi 100.000 jednotek a pořádá v těchto regionech vojenská cvičení. Zatímco Moskva popírá, že by připravovala útok, západní činitelé označují manévry za podezřelé a varují Rusko před tvrdými sankcemi. USA a evropské země včetně Česka zároveň posílají na Ukrajinu zbraně a další vybavení.

USA navíc na rozdíl od řady evropských vlád nařídily rodinám svých diplomatů působících na Ukrajině, aby zemi opustily, a povolily odjezd postradatelných diplomatických pracovníků. Šéf diplomacie Blinken dnes ujišťoval, že i přes tato opatření velvyslanectví USA v Kyjevě zůstane otevřené.

Související

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.
David Cameron

Cameron chválí českou iniciativu pro Ukrajinu. Munici shání i Londýn

Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických ocenil českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Cameron ji zmínil na tiskové konferenci s americkým protějškem Antonym Blinkenem. V USA se snaží dosáhnout obnovení americké podpory Kyjeva. 

Více souvisejících

Antony Blinken USA (Spojené státy americké) Rusko NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy