USA varují své občany, že jim v Číně hrozí vyšší riziko zadržení

Americké ministerstvo zahraničí dnes varovalo občany USA, že jim v Číně hrozí zvýšené riziko svévolného jednání od tamní policie, jež může vést k jejich zadržení či k zákazu opustit zemi. Informovala o tom agentura Reuters.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Občané USA mohou být zadrženi bez přístupu k americkým konzulárním službám či informacím o jejich údajném zločinu," uvedlo ministerstvo s tím, že Američanům v zemi hrozí "vleklé vyslýchání a dlouhé zadržování".

Podle varování mohou být Američané zatčeni například za to, že posílají soukromé elektronické zprávy, v nichž kritizují čínskou vládu. Ministerstvo však neuvedlo konkrétní příklady a ani nesdělilo, proč bezpečnostní varování uveřejnilo zrovna dnes, poznamenává Reuters.

Vztahy Pekingu a Washingtonu jsou v posledních měsících na bodu mrazu. Nejprve se ochladily kvůli obchodní válce vyvolané americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Obě země pak v podstatě přestaly komunikovat poté, co Trump začal na Čínu svalovat vinu za současný rozmach pandemie covidu-19 i za obrovské ekonomické ztráty, které šíření nemoci přineslo. Země se dostaly do sporů také v důsledku Pekingem prosazeného bezpečnostního zákona pro Hongkong či ohledně otázky porušování lidských práv Ujgurů v táborech v severozápadní čínské provincii Sin-ťiang.

Peking na varování Washingtonu zatím nereagoval. Obdobnou výstrahu, kterou ve středu vydala Austrálie, však nazval "naprosto směšnou a dezinformační".

Témata: USA | Čína | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama