Útok na Kongres USA: Ztělesnění online extremismu a konspiračních teorií, říkají experti

Když ve středu na sídlo amerického Kongresu zaútočil dav skalních příznivců prezidenta Donalda Trumpa, bylo to ztělesnění online extremismu a konspiračních teorií z posledních týdnů i měsíců. Takto vývoj komentovali někteří odborníci na americkou dezinformační scénu, kteří zároveň pozorovali vlnu nepodložených spekulací o středečních událostech.

Příznivci prezidenta Trumpa vtrhli do Kapitolu. (6.1.2021)
doporučujeme

Záběry ze středečního odpoledne a rozhovory s účastníky násilného protestu nic takového nedokládají. Lidé, kteří přišli k budově Kongresu dávali jasně najevo oddanost prezidentu Trumpovi, někteří z výtržníků pak byli identifikováni jako představitelé krajní pravice. Po vpádu do Kapitolu lidé mimo jiné skandovali "Zastavte krádež!", což je heslo odkazující na konspirační teorie o zfalšování výsledku prezidentských voleb.

zdroj: YouTube

"To, co jsme viděli v Kapitolu, bylo skutečně oživnutí internetu. Viděli jsme (nacionalistickou skupinu) Proud Boys, viděli jsme lidi z komunity QAnon, viděli jsme členy milicí. Všichni se v podstatě spojili na výzvu prezidenta," řekla reportérka televize NBC News Brandy Zadroznyová, která mapuje extremismus ve Spojených státech. QAnon je název spletité konspirační teorie, podle níž Trump v zákulisí vede boj se satanistickými pedofily, mezi nimiž jsou i lídři Demokratické strany. Symbolika daného hnutí byla ve středu takřka nepřehlédnutelná.

Jako "online konspirační teorie ztělesněné v povstání" shrnula dramatické dění ve Washingtonu odbornice na internetovou komunikaci z Washingtonské univerzity v Seattlu Kate Starbirdová. Nepokoje spojovala především s dezinformacemi o podzimních volbách, které i s přispěním šéfa Bílého domu v uplynulých měsících zaplavily internetové platformy.

"Prezident Trump zasel semínka pochybností ve volby, když opakovaně tweetoval, že budou 'zmanipulované'. Hyperstranická pravicová média a influenceři na sociálních sítích tyto pochybnosti přiživovali. Propagovali jeho tvrzení o manipulacích a prohledávali internet ve snaze najít obsah, o který by mohli opřít vznikající teorie o volebních podvodech," popsala Starbirdová údajné kořeny středečního incidentu. Během něj na twitteru uvedla, že události na Kapitolu jsou děsivé, ale alespoň "konečně všichni můžou vidět", co výzkumníci jako ona pozorují už roky.

Stejní hráči, kteří se podíleli na šíření zavádějících a nepravdivých informací o volbách, pak začali propagovat alternativní příběh o nepokojích a naznačovat jejich spojitost s "Antifou". Právník a skalní podporovatel Trumpa Lin Wood na twitteru prezentoval snímky pořízené ve středu jako "neotřesitelný fotografický důkaz, že Antifa dnes násilně vnikla do Kongresu".

Snaha bez důkazů spojovat bezpečnostní incidenty s Antifou, což není jednotná organizace, nýbrž spíše decentralizovaná aktivistická síť, je v poslední době v USA poměrně častý fenomén. Nové teorie o jejích aktivitách v noci na čtvrtek šířili i dva republikánští kongresmani. Mo Brooks tak učinil ve vysílání stanice Fox Business, Matt Gaetz dokonce na plénu Sněmovny reprezentantů.

Gaetz hovořil o "členech násilné teroristické skupiny Antifa", kteří se prý vydávali za Trumpovy stoupence. Odvolával se při tom na článek webu The Washington Times o analýze provedené softwarem na identifikaci obličejů. The Washington Times nicméně později článek opravily s tím, že analýza nenašla žádné členy Antify a naopak identifikovala "neonacisty".

Velkou otázkou nyní je to, zda bude situace dále eskalovat. Analytici varují, že zablokování Trumpova účtu na facebooku a případný stejný krok ze strany twitteru na šíření konspiračních teorií mnoho nezmění, protože prezidentovy profily jsou pouze jedním z mnoha článků "ekosystému dezinformací". Jiní pozorovatelé se podle Financial Times obávají pokračování násilností při inauguraci nového prezidenta Joea Bidena.

Jeden z účastníků středečního protestu v rozhovoru s deníkem Financial Times naznačil, že je ochoten přijít znovu a možná i se zbraní v ruce. "Přicházíme v míru. Ale jestliže nechcete poslouchat... příště to poklidné nebude. Máme toho dost," řekl 56letý William Holmes z Ohia.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama