Po strmém nárůstu nových případů koronaviru na některých místech USA z posledních týdnů se řada států potýká s velkým počtem osob hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19. Texas, který je jedním z epicenter nynější vlny epidemie v USA, žádá nemocnice, aby prováděly jen nezbytné operace a povolal na pomoc zdravotníky z okolních států. Georgia varuje před přetížením tamních nemocnic a Arkansas ohlásil dosud nejvyšší počet hospitalizovaných od propuknutí pandemie. Na řadě míst se přitom stále vedou spory o to, zda znovu obnovovat některé restrikce.
Guvernér Texasu Greg Abbott v pondělí vyzval tamní nemocnice, aby odložily veškeré operace, pokud takový krok nepovede k úmrtí pacienta nebo výraznému zhoršení jeho stavu. Texaským lékařům pak přijedou pomoci jejich kolegové z méně zasažených států, aby nedošlo k přetížení nemocnic.
Abbott nicméně nehodlá zrušit zákaz nařízení povinného nošení roušek na veřejných místech, povinného očkování, či vyhlašování nových restrikcí místními samosprávami. Texasany vyzval k naočkování a prohlásil, že v této době již všichni sami nejlépe vědí, co je potřeba pro boj s pandemií udělat.
Řada zdravotních regionů ve státu, které zahrnují vždy několik okresů, má nicméně nyní k dispozici méně než pět lůžek na jednotkách intenzivní péče. Tempo růstu denního počtu nových případů a hospitalizovaných osob je přitom ve státu srovnatelné s loňským podzimem, po němž následovala dosud nejhorší vlna pandemie v USA. Přes 18 procent všech provedených testů v Texasu nyní vychází pozitivních.
Město Austin například o víkendu využilo svého oznamovacího systému pro případy mimořádných událostí a vyzvalo tamní obyvatele, aby nosili na veřejných místech roušky, zůstávali co nejvíce doma a nechali se naočkovat. "Situace je kritická," řekl hlavní zdravotnický činitel okresu Austin-Travis Desmar Walkes s tím, že místní nemocnice jsou již nyní pod velkým tlakem a město kvůli příkazům guvernéra nemá možnost přijmout opatření, jimiž by jim mohlo ulevit. V oblasti s téměř 2,4 miliony obyvatel je přitom k dispozici šest lůžek na jednotkách intenzivní péče.
Před možným přetížením varují rovněž nemocnice v Georgii. Šéfové klinik na jihu státu v pondělí při tiskové konferenci vyzvali obyvatele k nošení roušek a vakcinaci vzhledem k rychlému úbytku volných lůžek. Stát nyní registruje nejvyšší denní počty nově nakažených od začátku února, počet hospitalizovaných s covidem-19 je osmkrát vyšší než na začátku léta.
Dosud nejvyšší počet lidí v nemocnicích s covidem-19 registruje Arkansas. Podle tamního ministerstva zdravotnictví je nyní v celém státu volných osm lůžek na jednotkách intenzivní péče. Proti koronaviru je tam plně naočkováno 47 procent populace, méně než činí celoamerický průměr.
Nejvyšší počet lidí v nemocnicích s covidem-19 od ledna hlásí rovněž Alabama, celkově nejvíce lidí v péči lékařů je v Louisianě. V Mississippi došla lůžka na jednotkách intenzivní péče ve 35 tamních velkých nemocnicích. V Los Angeles se pak počet hospitalizovaných zdvojnásobil za posledních 14 dní.
Ve všech státech přitom drtivá většina lidí s těžkým průběhem covidu není naočkována.
Nemocnice upozorňují i na to, že ve státech s nejnižší proočkovaností a největším šířením nákazy narůstají rovněž počty vážně nemocných dětí. Minulý týden se koronavirus potvrdil u 94.000 dětí, což činí asi 15 procent z celkového počtu nových případů. Až tři a půl procenta z nich přitom končí v nemocnicích. Hlavní lékařka jedné z nemocnic v New Orleans Robin Robertsová tvrdí, že polovina dětských pacientů s covidem-19 v jejím zařízení je mladší dvou let. Někteří experti uvádějí, že nakažlivá varianta delta zřejmě způsobuje horší průběh covidu-19 u dětí, ačkoliv se o této domněnce stále vedou debaty.
V řadě států včetně Floridy a Texasu, které jsou epicentrem nynější vlny pandemie v USA, se vrací děti po prázdninách do školy, a diskutuje se tam proto o tom, zda přikázat nošení roušek v učebnách. Tamní guvernéři přijali různá opatření, jimiž se to snaží školám znemožnit, místní samosprávy se však v některých případech jejich příkazy neřídí i přesto, že jim guvernéři hrozí postihem.
Namísto úlevy a návratu k normálnímu provozu tak řadu měst nadále rozděluje další kolo debat o ochranných opatřeních ve školách, které vstupují již do třetího školního roku poznamenaného pandemií koronaviru, poznamenal list The Washington Post.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , USA (Spojené státy americké) , Greg Abbott
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák