V řadě států USA strmě roste počet hospitalizovaných, hrozí přetížení nemocnic

Po strmém nárůstu nových případů koronaviru na některých místech USA z posledních týdnů se řada států potýká s velkým počtem osob hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19. Texas, který je jedním z epicenter nynější vlny epidemie v USA, žádá nemocnice, aby prováděly jen nezbytné operace a povolal na pomoc zdravotníky z okolních států. Georgia varuje před přetížením tamních nemocnic a Arkansas ohlásil dosud nejvyšší počet hospitalizovaných od propuknutí pandemie. Na řadě míst se přitom stále vedou spory o to, zda znovu obnovovat některé restrikce.

Guvernér Texasu Greg Abbott v pondělí vyzval tamní nemocnice, aby odložily veškeré operace, pokud takový krok nepovede k úmrtí pacienta nebo výraznému zhoršení jeho stavu. Texaským lékařům pak přijedou pomoci jejich kolegové z méně zasažených států, aby nedošlo k přetížení nemocnic.

Abbott nicméně nehodlá zrušit zákaz nařízení povinného nošení roušek na veřejných místech, povinného očkování, či vyhlašování nových restrikcí místními samosprávami. Texasany vyzval k naočkování a prohlásil, že v této době již všichni sami nejlépe vědí, co je potřeba pro boj s pandemií udělat.

Řada zdravotních regionů ve státu, které zahrnují vždy několik okresů, má nicméně nyní k dispozici méně než pět lůžek na jednotkách intenzivní péče. Tempo růstu denního počtu nových případů a hospitalizovaných osob je přitom ve státu srovnatelné s loňským podzimem, po němž následovala dosud nejhorší vlna pandemie v USA. Přes 18 procent všech provedených testů v Texasu nyní vychází pozitivních.

Město Austin například o víkendu využilo svého oznamovacího systému pro případy mimořádných událostí a vyzvalo tamní obyvatele, aby nosili na veřejných místech roušky, zůstávali co nejvíce doma a nechali se naočkovat. "Situace je kritická," řekl hlavní zdravotnický činitel okresu Austin-Travis Desmar Walkes s tím, že místní nemocnice jsou již nyní pod velkým tlakem a město kvůli příkazům guvernéra nemá možnost přijmout opatření, jimiž by jim mohlo ulevit. V oblasti s téměř 2,4 miliony obyvatel je přitom k dispozici šest lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Před možným přetížením varují rovněž nemocnice v Georgii. Šéfové klinik na jihu státu v pondělí při tiskové konferenci vyzvali obyvatele k nošení roušek a vakcinaci vzhledem k rychlému úbytku volných lůžek. Stát nyní registruje nejvyšší denní počty nově nakažených od začátku února, počet hospitalizovaných s covidem-19 je osmkrát vyšší než na začátku léta.

Dosud nejvyšší počet lidí v nemocnicích s covidem-19 registruje Arkansas. Podle tamního ministerstva zdravotnictví je nyní v celém státu volných osm lůžek na jednotkách intenzivní péče. Proti koronaviru je tam plně naočkováno 47 procent populace, méně než činí celoamerický průměr.

Nejvyšší počet lidí v nemocnicích s covidem-19 od ledna hlásí rovněž Alabama, celkově nejvíce lidí v péči lékařů je v Louisianě. V Mississippi došla lůžka na jednotkách intenzivní péče ve 35 tamních velkých nemocnicích. V Los Angeles se pak počet hospitalizovaných zdvojnásobil za posledních 14 dní.

Ve všech státech přitom drtivá většina lidí s těžkým průběhem covidu není naočkována.

Nemocnice upozorňují i na to, že ve státech s nejnižší proočkovaností a největším šířením nákazy narůstají rovněž počty vážně nemocných dětí. Minulý týden se koronavirus potvrdil u 94.000 dětí, což činí asi 15 procent z celkového počtu nových případů. Až tři a půl procenta z nich přitom končí v nemocnicích. Hlavní lékařka jedné z nemocnic v New Orleans Robin Robertsová tvrdí, že polovina dětských pacientů s covidem-19 v jejím zařízení je mladší dvou let. Někteří experti uvádějí, že nakažlivá varianta delta zřejmě způsobuje horší průběh covidu-19 u dětí, ačkoliv se o této domněnce stále vedou debaty.

V řadě států včetně Floridy a Texasu, které jsou epicentrem nynější vlny pandemie v USA, se vrací děti po prázdninách do školy, a diskutuje se tam proto o tom, zda přikázat nošení roušek v učebnách. Tamní guvernéři přijali různá opatření, jimiž se to snaží školám znemožnit, místní samosprávy se však v některých případech jejich příkazy neřídí i přesto, že jim guvernéři hrozí postihem.

Namísto úlevy a návratu k normálnímu provozu tak řadu měst nadále rozděluje další kolo debat o ochranných opatřeních ve školách, které vstupují již do třetího školního roku poznamenaného pandemií koronaviru, poznamenal list The Washington Post.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Greg Abbott

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy