V USA se nejspíš nakazilo až desetkrát více lidí, naznačují odhady

Americký stát Texas kvůli rostoucímu počtu nově nakažených koronavirem dočasně pozastaví otevírání tamní ekonomiky. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil guvernér státu Gregg Abbott. V New Yorku, který byl dříve ohniskem pandemie v USA, dnes naopak poprvé od poloviny března klesl počet hospitalizovaných lidí pod hranici 1000.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle odhadu expertů ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se koronavirem zřejmě nakazilo přes 20 milionů Američanů, což je asi desetkrát více, než kolik vykazují oficiální statistiky.

Spojené státy zažívají od začátku června rozmach koronaviru zejména ve státech, které byly před několika měsíci náporu covidu-19 veskrze ušetřeny. Texas za středu zaznamenal 5551 nově nakažených, což je tamní jednodenní rekord. Dosud nejvyšší počty infikovaných za 24 hodin přitom tento týden zaznamenalo dalších 11 států, převážně na jihu a západě země.

V celých USA se za středu objevilo dalších asi 36.000 pozitivních nálezů na covid-19, což je jen o několik stovek méně, než kolik činí absolutní rekord z 24. dubna. Ačkoliv Spojené státy stále navyšují denní počet provedených testů, což by mohlo částečně vysvětlovat nárůst počtu nových případů, na vzestupu je podle Reuters i podíl pozitivních nálezů vůči negativním.

V nejhůře zasaženém státu New York, který poměrně brzy zavedl přísná ochranná opatření, je však pandemie nadále na ústupu. Guvernér Cuomo dnes prohlásil, že se státu podařilo "ohnout" epidemiologickou křivku. "A rozhodně s tím nyní nepřestaneme," dodal. Ve středu ve státu v souvislosti s covidem-19 zemřelo 17 lidí, v nejhorších dnech pandemie to přitom bylo přes 1000 za den.

Ačkoliv byla před několika měsíci situace nejvážnější zejména v hustě osídlených oblastech, v nichž většinou vládnou demokraté, nyní počty nově nakažených rostou nejrychleji v řadě řidčeji osídlených venkovských států, v nichž nejvyšší posty zastávají republikáni. Tamní guvernéři, také kvůli tlaku republikánského prezidenta Donalda Trumpa, často velice rychle uvolňovali ochranná opatření kvůli obavám z dopadů na ekonomický život.

Demokratický guvernér New Yorku Cuomo, jež se v posledních měsících stal celostátně známým politikem a je vnímán jako jedna z tváří boje proti koronaviru v USA, dnes obvinil republikány, že dali přednost politice a ekonomice před vědou. "Sledovali jste s tímto virem politické cíle a prohráli jste," řekl Cuomo na adresu některých republikánů, kteří často tvrdili, že demokraté nebezpečí plynoucí z koronaviru zveličují.

Experti z CDC dnes uvedli, že podle jejich propočtů se koronavirem nakazilo přes 20 milionů Američanů, tedy mezi 5 a 8 procenty celé populace. Testy přitom koronavirus dosud prokázaly u necelých 2,4 milionu lidí. CDC vychází ve svých výpočtech z testů protilátek u náhodného vzorku populace.

Odborníci rovněž tvrdí, že až polovina nově nakažených v některých státech jsou mladí lidé, kteří často nevykazují příznaky nákazy a nevědí, že virus mají. Tím vzniká větší nebezpeční nekontrolovatelného šíření nemoci i mezi staršími a nemocnými občany, u nichž hrozí větší riziko vážných komplikací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA přibylo přes 60.000 případů nákazy, je to rekord

08.07.2020 03:57 V USA zaznamenaly úřady dosud nejvyšší denní bilanci nových případů nákazy koronavirem. Podle…

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

08.07.2020 02:16 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

USA se podle informací zahraničních agentur stáhly z WHO

07.07.2020 21:44 Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to…

V USA zemřelo o víkendu při násilnostech 160 lidí, z toho šest dětí

07.07.2020 21:40 O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy