V USA začne rozsáhlé testování na koronavirus, oznámil Trump

Ve Spojených státech brzy začne rozsáhlé testování na nový typ koronaviru. Na twitteru to dnes napsal prezident Donald Trump, nepřidal ale žádné podrobnosti. Ministerstvo zdravotnictví následně oznámilo, že na vývoj rychlých testů uvolní 1,3 milionu dolarů (30,5 milionu Kč), informovala agentura AP. Trumpova administrativa čelí v posledních dnech kritice, podle níž je testování obyvatel nedostatečné, a v zemi je proto mnohem více případů, než udávají oficiální statistiky.

Donald Trump

Trump na 15:00 místního času (20:00 SEČ) svolal do Bílého domu tiskovou konferenci. "Téma: KoronaVirus!" napsal na twitteru. Agentura Bloomberg následně s odvoláním na své zdroje uvedla, že kvůli infekci vyhlásí prezident v celých Spojených státech stav nouze. Bílý dům zprávu nekomentoval. Stav nouze, který usnadňuje přístup k federálním fondům a umožňuje rychle přijímat krizová opatření, zatím vyhlásilo kvůli koronaviru několik států USA.

Před oznámením tiskové konference Trump na twitteru přislíbil, že začne rozsáhlé testování populace. Udělaly se změny a testování se bude brzy provádět ve velmi velkém měřítku," uvedl prezident. "Prolomili jsme byrokracii a jsme připraveni začít," dodal bez podrobností k rozsahu testování.

Ministerstvo zdravotnictví následně oznámilo, že poskytne 1,3 milionu dolarů (30,5 milionu Kč) dvěma firmám, které pracují na vývoji rychlého testu na odhalení nemoci COVID-19. Cílem je potvrdit přítomnost koronaviru v těle do hodiny. Test kalifornské společnosti DiaSorin Molecular by podle ministerstva mohl být připraven ke schválení do šesti týdnů, test firmy QIAGE z Marylandu do dvanácti.

Ve svém tweetu prezident rovněž kritizoval Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP), jednu z organizací, které stojí v čele boje proti šíření koronaviru ve Spojených státech. Její testovací systém označil za "nepřiměřený a pomalý při rozsáhlých pandemiích".

Odborník na infekční choroby a člen krizového týmu vlády pro boj s koronavirem Anthony Fauci už ve čtvrtek řekl, že způsob, jakým se lidé mohou dostat k testům, je příliš složitý, a proto nefunguje, "jak bychom nyní potřebovali".

Po Trumpově tweetu Fauci oznámil, že "za velmi krátkou dobu" se bude v USA testovat mnohem více než nyní. V následujících několika týdnech ale očekává také nárůst počtu případů.

Americká vláda v posledních dnech čelila kritice, že je její reakce na šíření nákazy nedostatečná. Neshody ohledně opatření kvůli koronaviru panují také v Kongresu. Republikáni odmítají balíček hospodářských opatření navržený opozičními demokraty. Shodu by se však podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové mohlo podařit najít ještě dnes.

Také ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že se uzavření dohody mezi republikány a demokraty blíží. Občany varoval, že počty nakažených novým koronavirem "budou stoupat před tím, než začnou klesat".

Ve Spojených státech se nový koronavirus potvrdil podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse už u více než 1700 lidí a čtyři desítky z nich nemoci COVID-19 podlehly. CDC podle zatím neaktualizované čtvrteční bilance uvádí 1215 případů nákazy a 36 úmrtí.

Například ministryně zdravotnictví státu Ohio Amy Actonová dnes ale uvedla, že se podle odhadu jejího úřadu už koronavirem v Ohiu nakazilo více než 100.000 lidí, tedy zhruba procento populace. Ohio, které leží na severovýchodě USA, má 11,7 milionu obyvatel. Testy tu zatím nákazu potvrdily jen u pěti lidí.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama