Ve světě každou minutu zemře hlady 11 lidí

Každou minutu ve světě zemře hlady 11 lidí. Ve své dnešní zprávě s názvem "Hlad se násobí" to uvedla mezinárodní charitativní organizace Oxfam. Poznamenala přitom, že hlady aktuálně umírá více lidí než na covid-19, který si celosvětové každou minutu vyžádá asi sedm životů. Vysoký počet hladovějících organizace přičítá konfliktům, dopadům pandemie a klimatické krizi.

"Statistiky jsou šokující, ale musíme si uvědomit, že tato čísla jsou tvořena jednotlivými lidmi, kteří čelí nepředstavitelnému utrpení. I jeden člověk je příliš mnoho," uvedla prezidentka americké pobočky Oxfam Abby Maxmanová.

Po celém světě nyní podle humanitární skupiny čelí hladu kolem 155 milionů lidí, což je o 20 milionů více než stejnou dobou loni. Zhruba dvě třetiny těchto lidí čelí hladu, protože v jejich zemi propukl ozbrojený konflikt.

"Neustávající konflikty, ještě navíc k ekonomickému propadu v důsledku covidu-19 a horšící se klimatické krizi, uvrhly 520.000 osob na pokraj vyhladovění," poznamenala Maxmanová. "Místo toho, aby bojovaly s pandemií, bojovaly znesvářené strany mezi sebou, čímž příliš často zasadily poslední ránu milionům lidí postiženým živelními pohromami a ekonomickými šoky," dodala.

Globální vojenské výdaje se navzdory pandemii v uplynulém roce podle Oxfam zvýšily o 51 miliard dolarů, což je nejméně šestinásobek částky, kterou OSN potřebuje k zastavení hladu ve světě.

Za největší "ohniska hladu" zpráva Oxfam označila Afghánistán, Etiopii, Jižní Súdán, Sýrii a Jemen, tedy země, které se potýkají s konflikty.

Maxmanová poznamenala, že hlad se nadále využívá jako válečná zbraň vůči civilistům. "Lidé nemohou žít v bezpečí či získat jídlo, když bombardují jejich trhy a ničí jejich plodiny a hospodářská zvířata," uvedla.

Oxfam v této souvislosti vyzvala vlády, aby ukončily konflikty, které způsobují hladomor, a aby umožnily humanitárním organizacím pomáhat ve válečných zónách. Organizace také apeluje na dárce, aby finančně podpořili snahy OSN zmírnit hlad.

Globální oteplování a ekonomické dopady pandemie mezitím způsobily čtyřicetiprocentní růst světových cen potravin, což je nejvíce za posledních deset let. Podle Oxfam nese tento růst cen značný podíl na zvýšení počtu hladovějících ve světě.

Související

Více souvisejících

hladomor

Aktuálně se děje

před 28 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy