Světový potravinový program vysychá. Akutním nedostatkem jídla trpí 345 milionů lidí, jejich počet raketově roste

Světový potravinový program OSN (WFP) varoval, že v důsledku poklesu finančních příspěvků se může během příštích 12 měsíců ocitnout na pokraji hladu dalších 24 milionů lidí. Pod hrozbou hladomoru by se tak ocitlo o 50 procent lidí více než v současnosti. 

"Příspěvky pro WFP poprvé klesají, zatímco potřeby stabilně přibývají," uvádí se v prohlášení potravinového programu OSN, kterému tento krok kleslo financování o více než 60 procent.

Snížení finančních příspěvků o každé procento podle odborníků z WFP způsobí, že se daších přibližně 400 000 lidí ocitne v nouzi. Šéfka WFP Cindy McCainová uvedla, že je nezbytné zvýšit financování.

"Pokud nedostaneme podporu, kterou potřebujeme k odvrácení další katastrofy, svět bude nepochybně svědkem dalších konfliktů, nepokojů a hladu," upozornila McCainová.

Doporučené články

WFP odhaduje, že přibližně 345 milionů lidí na světě čelí akutnímu nedostatku potravin, což podle AFP představuje třetí nebo vyšší stupeň pětistupňové klasifikace OSN (IPC), která mapuje fáze potravinové bezpečnosti.

Přibližně 40 milionů lidí je podle škály IPC ve čtvrté fázi, tedy jsou nuceni přijmout taková opatření, aby přežili, a hrozí jim smrt z podvýživy.

"Potravinová pomoc WFP je pro ně životně důležitá a často jediná, která je dělí od hladomoru," konstatuje WFP s tím, že program již byl nucen omezit svou činnost i v oblastech jako Afghánistán, Bangladéš, Haiti či Sýrie.

V případě Afghánistánu, kde přibližně polovina populace čelí potravinové nouzi, musel WFP zredukovat své aktivity o téměř 66 procent, což znamená, že zhruba osm milionů lidí už nedostává potřebné potraviny.

Doporučené články

Podle OSN přitom již čtvrtým rokem v řadě roste počet lidí, které trápí nedostatek jídla. V roce 2022 jich bylo více než čtvrt miliardy. Mezi nejohroženější země se řadí DR Kongo, Etiopie, Afghánistán, Jemen, Sýrie nebo Súdán. 

Na data Organizace pro výživu a zemědělství OSN upozornil britský deník Guardian. Nejméně 258 milionů lidí v osmapadesáti zemích trpělo v roce 2022 takovým nedostatkem jídla, který je ohrožoval na životě. 

Nedostatek jídla je v terminologii předstupněm hladomoru, při němž už lidé hladem opravdu umírají. Čísla vzrostla za dvanáct měsíců opravdu výrazně. V roce 2021 trpělo nedostatkem 193 milionů lidí v třiapadesáti zemích. 

Doporučené články

Ke klíčovým faktorům patří probíhající válka na Ukrajině, která přispěla k růstu cen potravin, ale také další konflikty. Roli sehrávají i pokračující dopady pandemie covidu-19, klimatická změna či rostoucí počet obyvatel na planetě. 

Proti hladomoru se dlouhodobě snaží bojovat i stovky nevládních organizací. Ty v loňském prohlášení vydaném k zahájení debaty Valného shromáždění OSN uvedly, že každé čtyři vteřiny na světě zemře hladem jeden člověk.

"Organizace z 75 zemí podepsaly otevřený dopis, v němž vyjadřují rozhořčení nad množstvím lidí trpících hladem a navrhují doporučení. Akutnímu hladu čelí ve světě 345 milionů lidí, což je dvojnásobek ve srovnání s rokem 2019," uvádí se v prohlášení.

Související

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

Více souvisejících

hladomor OSN

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

před 4 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 12 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

před 13 hodinami

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

před 13 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno před 14 hodinami

před 15 hodinami

Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu

S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy