Světový potravinový program vysychá. Akutním nedostatkem jídla trpí 345 milionů lidí, jejich počet raketově roste

Světový potravinový program OSN (WFP) varoval, že v důsledku poklesu finančních příspěvků se může během příštích 12 měsíců ocitnout na pokraji hladu dalších 24 milionů lidí. Pod hrozbou hladomoru by se tak ocitlo o 50 procent lidí více než v současnosti. 

"Příspěvky pro WFP poprvé klesají, zatímco potřeby stabilně přibývají," uvádí se v prohlášení potravinového programu OSN, kterému tento krok kleslo financování o více než 60 procent.

Snížení finančních příspěvků o každé procento podle odborníků z WFP způsobí, že se daších přibližně 400 000 lidí ocitne v nouzi. Šéfka WFP Cindy McCainová uvedla, že je nezbytné zvýšit financování.

"Pokud nedostaneme podporu, kterou potřebujeme k odvrácení další katastrofy, svět bude nepochybně svědkem dalších konfliktů, nepokojů a hladu," upozornila McCainová.

Doporučené články

WFP odhaduje, že přibližně 345 milionů lidí na světě čelí akutnímu nedostatku potravin, což podle AFP představuje třetí nebo vyšší stupeň pětistupňové klasifikace OSN (IPC), která mapuje fáze potravinové bezpečnosti.

Přibližně 40 milionů lidí je podle škály IPC ve čtvrté fázi, tedy jsou nuceni přijmout taková opatření, aby přežili, a hrozí jim smrt z podvýživy.

"Potravinová pomoc WFP je pro ně životně důležitá a často jediná, která je dělí od hladomoru," konstatuje WFP s tím, že program již byl nucen omezit svou činnost i v oblastech jako Afghánistán, Bangladéš, Haiti či Sýrie.

V případě Afghánistánu, kde přibližně polovina populace čelí potravinové nouzi, musel WFP zredukovat své aktivity o téměř 66 procent, což znamená, že zhruba osm milionů lidí už nedostává potřebné potraviny.

Doporučené články

Podle OSN přitom již čtvrtým rokem v řadě roste počet lidí, které trápí nedostatek jídla. V roce 2022 jich bylo více než čtvrt miliardy. Mezi nejohroženější země se řadí DR Kongo, Etiopie, Afghánistán, Jemen, Sýrie nebo Súdán. 

Na data Organizace pro výživu a zemědělství OSN upozornil britský deník Guardian. Nejméně 258 milionů lidí v osmapadesáti zemích trpělo v roce 2022 takovým nedostatkem jídla, který je ohrožoval na životě. 

Nedostatek jídla je v terminologii předstupněm hladomoru, při němž už lidé hladem opravdu umírají. Čísla vzrostla za dvanáct měsíců opravdu výrazně. V roce 2021 trpělo nedostatkem 193 milionů lidí v třiapadesáti zemích. 

Doporučené články

Ke klíčovým faktorům patří probíhající válka na Ukrajině, která přispěla k růstu cen potravin, ale také další konflikty. Roli sehrávají i pokračující dopady pandemie covidu-19, klimatická změna či rostoucí počet obyvatel na planetě. 

Proti hladomoru se dlouhodobě snaží bojovat i stovky nevládních organizací. Ty v loňském prohlášení vydaném k zahájení debaty Valného shromáždění OSN uvedly, že každé čtyři vteřiny na světě zemře hladem jeden člověk.

"Organizace z 75 zemí podepsaly otevřený dopis, v němž vyjadřují rozhořčení nad množstvím lidí trpících hladem a navrhují doporučení. Akutnímu hladu čelí ve světě 345 milionů lidí, což je dvojnásobek ve srovnání s rokem 2019," uvádí se v prohlášení.

Související

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

Více souvisejících

hladomor OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy