Světový potravinový program OSN (WFP) varoval, že v důsledku poklesu finančních příspěvků se může během příštích 12 měsíců ocitnout na pokraji hladu dalších 24 milionů lidí. Pod hrozbou hladomoru by se tak ocitlo o 50 procent lidí více než v současnosti.
"Příspěvky pro WFP poprvé klesají, zatímco potřeby stabilně přibývají," uvádí se v prohlášení potravinového programu OSN, kterému tento krok kleslo financování o více než 60 procent.
Snížení finančních příspěvků o každé procento podle odborníků z WFP způsobí, že se daších přibližně 400 000 lidí ocitne v nouzi. Šéfka WFP Cindy McCainová uvedla, že je nezbytné zvýšit financování.
"Pokud nedostaneme podporu, kterou potřebujeme k odvrácení další katastrofy, svět bude nepochybně svědkem dalších konfliktů, nepokojů a hladu," upozornila McCainová.
WFP odhaduje, že přibližně 345 milionů lidí na světě čelí akutnímu nedostatku potravin, což podle AFP představuje třetí nebo vyšší stupeň pětistupňové klasifikace OSN (IPC), která mapuje fáze potravinové bezpečnosti.
Přibližně 40 milionů lidí je podle škály IPC ve čtvrté fázi, tedy jsou nuceni přijmout taková opatření, aby přežili, a hrozí jim smrt z podvýživy.
"Potravinová pomoc WFP je pro ně životně důležitá a často jediná, která je dělí od hladomoru," konstatuje WFP s tím, že program již byl nucen omezit svou činnost i v oblastech jako Afghánistán, Bangladéš, Haiti či Sýrie.
V případě Afghánistánu, kde přibližně polovina populace čelí potravinové nouzi, musel WFP zredukovat své aktivity o téměř 66 procent, což znamená, že zhruba osm milionů lidí už nedostává potřebné potraviny.
Podle OSN přitom již čtvrtým rokem v řadě roste počet lidí, které trápí nedostatek jídla. V roce 2022 jich bylo více než čtvrt miliardy. Mezi nejohroženější země se řadí DR Kongo, Etiopie, Afghánistán, Jemen, Sýrie nebo Súdán.
Na data Organizace pro výživu a zemědělství OSN upozornil britský deník Guardian. Nejméně 258 milionů lidí v osmapadesáti zemích trpělo v roce 2022 takovým nedostatkem jídla, který je ohrožoval na životě.
Nedostatek jídla je v terminologii předstupněm hladomoru, při němž už lidé hladem opravdu umírají. Čísla vzrostla za dvanáct měsíců opravdu výrazně. V roce 2021 trpělo nedostatkem 193 milionů lidí v třiapadesáti zemích.
Ke klíčovým faktorům patří probíhající válka na Ukrajině, která přispěla k růstu cen potravin, ale také další konflikty. Roli sehrávají i pokračující dopady pandemie covidu-19, klimatická změna či rostoucí počet obyvatel na planetě.
Proti hladomoru se dlouhodobě snaží bojovat i stovky nevládních organizací. Ty v loňském prohlášení vydaném k zahájení debaty Valného shromáždění OSN uvedly, že každé čtyři vteřiny na světě zemře hladem jeden člověk.
"Organizace z 75 zemí podepsaly otevřený dopis, v němž vyjadřují rozhořčení nad množstvím lidí trpících hladem a navrhují doporučení. Akutnímu hladu čelí ve světě 345 milionů lidí, což je dvojnásobek ve srovnání s rokem 2019," uvádí se v prohlášení.
Související
UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst
Extrémní počasí, války i ekonomika. Potravinová nejistota se zhoršuje, hladem trpí stamiliony lidí
Aktuálně se děje
včera
Po povodních je pod vodou 35 obcí. Rakušan jim slíbil pomoc s volbami
včera
Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi potrvá roky, prohlásil Pavel
včera
Rusko už překročilo všechny červené linie. Jde o všechno, nemá smysl se bát eskalace, tvrdí estonský prezident
včera
Zastavili jsme ruský pokus o osvobození Kurské oblasti, tvrdí Kyjev
včera
Písečná na Jesenicku je zdevastovaná. Podle starosty se škody mohou vyšplhat na stovky milionů
včera
Stáhněte se z Palestiny, vyzvala OSN Izrael. Jsme teprve na začátku nové fáze války, tvrdí Jeruzalém
včera
Tálibán si zahrává se zdravím dětí. Bez důvodu zastavil očkování
včera
Hizballáh je po útoku na pagery ponížený. Je to jako meč zabodnutý hluboko do těla, řekl expert
včera
Talentovaný klavírista kritizoval před pěti sledujícími Rusko. Je po smrti
včera
Důchody se od příštího roku zvýší. Poroste i minimální mzda, zavede se jedna superdávka
včera
Meta zakázala ruským médiím přístup na své sociální sítě. Kreml promptně zareagoval
včera
Hizballáhu pomůže s vyšetřováním Moskva. Rusové koordinovaný útok odsoudili
včera
Lékaři bez hranic v Rusku definitivně skončili. Důvod neznají
včera
Má být ekologická kriminalita trestná? Studie odhalila názor valné většiny lidí
včera
Superbakterie mohou do roku 2050 zabít až 40 milionů lidí, spočítali vědci
včera
Izrael stanovil nový cíl válečného tažení v Pásmu Gazy
včera
Rusko se opět snaží ovlivnit americké volby, varuje Microsoft. Čína a Írán mu sekundují
včera
Ukrajina pozvala OSN a Červený kříž do obsazené ruské oblasti. Kreml zuří
včera
Jak pomoct zasaženým oblastem? Kromě materiálu a financí pomůžou i šikovné ruce nebo sdílení
včera
Putin nařídil armádě, aby byla druhou největší na světě
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil navýšení počtu vojáků v ruských ozbrojených silách o 180 000, čímž jejich celkový počet dosáhne 1,5 milionu. Příslušný dekret, zveřejněný na oficiálních stránkách, vstoupí v platnost 1. prosince. Uvedla to agentura Reuters s tím, že Putin chce mít po Číně druhou největší armádu na světě.
Zdroj: Libor Novák