Světový potravinový program OSN (WFP) varoval, že v důsledku poklesu finančních příspěvků se může během příštích 12 měsíců ocitnout na pokraji hladu dalších 24 milionů lidí. Pod hrozbou hladomoru by se tak ocitlo o 50 procent lidí více než v současnosti.
"Příspěvky pro WFP poprvé klesají, zatímco potřeby stabilně přibývají," uvádí se v prohlášení potravinového programu OSN, kterému tento krok kleslo financování o více než 60 procent.
Snížení finančních příspěvků o každé procento podle odborníků z WFP způsobí, že se daších přibližně 400 000 lidí ocitne v nouzi. Šéfka WFP Cindy McCainová uvedla, že je nezbytné zvýšit financování.
"Pokud nedostaneme podporu, kterou potřebujeme k odvrácení další katastrofy, svět bude nepochybně svědkem dalších konfliktů, nepokojů a hladu," upozornila McCainová.
WFP odhaduje, že přibližně 345 milionů lidí na světě čelí akutnímu nedostatku potravin, což podle AFP představuje třetí nebo vyšší stupeň pětistupňové klasifikace OSN (IPC), která mapuje fáze potravinové bezpečnosti.
Přibližně 40 milionů lidí je podle škály IPC ve čtvrté fázi, tedy jsou nuceni přijmout taková opatření, aby přežili, a hrozí jim smrt z podvýživy.
"Potravinová pomoc WFP je pro ně životně důležitá a často jediná, která je dělí od hladomoru," konstatuje WFP s tím, že program již byl nucen omezit svou činnost i v oblastech jako Afghánistán, Bangladéš, Haiti či Sýrie.
V případě Afghánistánu, kde přibližně polovina populace čelí potravinové nouzi, musel WFP zredukovat své aktivity o téměř 66 procent, což znamená, že zhruba osm milionů lidí už nedostává potřebné potraviny.
Podle OSN přitom již čtvrtým rokem v řadě roste počet lidí, které trápí nedostatek jídla. V roce 2022 jich bylo více než čtvrt miliardy. Mezi nejohroženější země se řadí DR Kongo, Etiopie, Afghánistán, Jemen, Sýrie nebo Súdán.
Na data Organizace pro výživu a zemědělství OSN upozornil britský deník Guardian. Nejméně 258 milionů lidí v osmapadesáti zemích trpělo v roce 2022 takovým nedostatkem jídla, který je ohrožoval na životě.
Nedostatek jídla je v terminologii předstupněm hladomoru, při němž už lidé hladem opravdu umírají. Čísla vzrostla za dvanáct měsíců opravdu výrazně. V roce 2021 trpělo nedostatkem 193 milionů lidí v třiapadesáti zemích.
Ke klíčovým faktorům patří probíhající válka na Ukrajině, která přispěla k růstu cen potravin, ale také další konflikty. Roli sehrávají i pokračující dopady pandemie covidu-19, klimatická změna či rostoucí počet obyvatel na planetě.
Proti hladomoru se dlouhodobě snaží bojovat i stovky nevládních organizací. Ty v loňském prohlášení vydaném k zahájení debaty Valného shromáždění OSN uvedly, že každé čtyři vteřiny na světě zemře hladem jeden člověk.
"Organizace z 75 zemí podepsaly otevřený dopis, v němž vyjadřují rozhořčení nad množstvím lidí trpících hladem a navrhují doporučení. Akutnímu hladu čelí ve světě 345 milionů lidí, což je dvojnásobek ve srovnání s rokem 2019," uvádí se v prohlášení.
Související
UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst
Extrémní počasí, války i ekonomika. Potravinová nejistota se zhoršuje, hladem trpí stamiliony lidí
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě