Extrémní počasí, války i ekonomika. Potravinová nejistota se zhoršuje, hladem trpí stamiliony lidí

Potravinová nejistota se v roce 2023 zhoršila po celém světě, přičemž přibližně 282 milionů lidí trpí vinou konfliktů akutním hladem, především v Pásmu Gazy a Súdánu. Uvedla to agentura OSN a rozvojové organizace.

Extrémní výkyvy počasí a ekonomické šoky také přispěly ke zvýšení počtu lidí, kteří čelí akutní potravinové nejistotě. Ve srovnání s rokem 2022 vzrostl o 24 milionů lidí. Uvedla to nejnovější zpráva o potravinových krizích od Informační sítě pro potravinovou bezpečnost (FSIN).

Zpráva označila celosvětový výhled pro letošní rok za "pochmurný" . Vypracovala ji mezinárodní aliance sestávající z agentur OSN, Evropské unie a vládních i nevládních orgánů.

Rok 2023 byl pátým po sobě jdoucím rokem nárůstu v počtu lidí trpících akutní potravinovou nejistotou - ta se definuje tehdy, když obyvatelstvo trpí nedostatkem potravin, který ohrožuje životy nebo živobytí, bez ohledu na příčiny či délku času. Většinu loňského nárůstu mají na svědomí zhoršující se podmínky ve 12 zemích.

Nové nebo silnější šoky zažily další geografické oblasti a výrazné zhoršení potravinové krize nastalo v Súdánu a Pásmu Gazy, uvedla pro AFP Fleur Wouterseová, zástupkyně ředitele úřadu pro nouzové situace v Organizaci pro výživu a zemědělství (FAO).

Loni bylo na pokraji hladomoru přibližně 700.000 lidí včetně 600.000 v Pásmu Gazy - toto číslo se od té doby na válkou zmítaném palestinském území vyšplhalo ještě výše na 1,1 milionu lidí.

Rostoucí ceny přispěly k potravinové krizi v západní a střední Africe, kde bude mít téměř 55 milionů lidí v příštích měsících problém uživit se, varovaly už dříve humanitární orgány OSN.

Podle těchto zdrojů se počet lidí, kteří během období chudoby v měsících červen až srpen čelí hladu, za uplynulých pět let zvýšil čtyřnásobně. Kromě opakujících se konfliktů v regionu se hlavními příčinami krize staly hospodářské problémy, jako například dvouciferná inflace a stagnující místní výroba.

Mezi nejvíce postižené země patří Nigérie, Ghana, Sierra Leone a Mali, kde obyvatelstvo žijící v severních oblastech pravděpodobně pocítí katastrofální hlad, uvedly ve společném prohlášení Světový potravinový program (WFP), Dětský fond OSN (UNICEF) a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO).

"Čas jednat je právě teď. Potřebujeme, aby se všichni partneři posílili a zabránili tomu, aby se situace vymkla zpod kontroly, " řekla úřadující regionální ředitelka WFP pro západní Afriku Margot Vanderveldenová.

OSN v polovině března vyzvala bojující frakce v Súdánu, aby umožnily dodávky humanitární pomoci pro obyvatele země a zabránily tak hrozícímu " katastrofálnímu " nedostatku potravin.

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths v dopise adresovaném Radě bezpečnosti OSN varoval, že akutní potravinové nejistotě v současnosti čelí přibližně 18 milionů Súdánců, přičemž do katastrofální potravinové nejistoty by již v příštích měsících mohlo v některých částech země sklouznout téměř pět milionů lidí.

Související

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

Klimatické změny hladomor

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy