V USA začala dominovat nejnakažlivější forma koronaviru BA.5

Ve Spojených státech začala dominovat podoba koronaviru označovaná jako BA.5, což je verze varianty omikron považovaná za dosud nejnakažlivější formu viru SARS-CoV-2. Zlom nastal v době setrvale vysokých počtů infekcí a rostoucí vytíženosti amerického zdravotnictví. Odborníci na infekční choroby se shodují, že USA nedělá pro potlačení epidemie dost, napsal deník The Washington Post (WP).

"Amerika se rozhodla, že pandemie skončila. Koronavirus to ale vidí jinak," komentoval list aktuální situaci ve víkendové analýze.

Denní počty zachycených nákaz se už od května drží okolo 100.000 případů denně a jsou více než trojnásobné oproti začátku dubna, byť stále několikanásobně nižší než na vrcholu zimní vlny způsobené omikronem. Skutečné počty infekcí jsou však pravděpodobně mnohem vyšší, neboť mnohé se dnes nedostávají do oficiálních statistik nebo nejsou vůbec odhaleny. Míra pozitivity testů za poslední tři měsíce prudce stoupla a na začátku července podle listu The New York Times (NYT) dosahovala skoro 20 procent.

I přes zvýšené šíření nákazy zůstávají počty hlášených obětí covidu-19 poslední dva měsíce zhruba stejné a drží se na relativně nízkých denních hodnotách těsně nad 300. V posledních dnech nicméně začala znovu výrazněji růst americká bilance hospitalizací s covidem-19, která na konci minulého týdne činila asi 38.000 pacientů, tedy více než dvojnásobek oproti jarnímu minimu.

"Mezi experty na infekční onemocnění panuje široká shoda na tom, že se nadále jedná o nebezpečný virus, který způsobuje nevyzpytatelně závažné problémy. A říkají, že země nedělá dost v zájmu omezení přenosu," píše WP, přičemž poukazuje i na riziko postcovidových potíží označovaných jako dlouhý covid.

V USA podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) od minulého týdne převládá subvarianta BA.5, která je v pozadí rozmachu covidu-19 i v Evropě. Dosavadní poznatky naznačují, že je ještě třikrát nebo čtyřikrát odolnější vůči protilátkám než vysoce nakažlivý omikron. Zatím se nezdá, že by způsobovala vážnější průběh nemoci, napsal zpravodajský web Axios. Profesor molekulární medicíny ze Scrippsova výzkumného institutu v San Diegu Eric Topol nicméně BA.5 nedávno označil za dosud "nejhorší verzi" koronaviru.

Úřady v New Yorku ve světle tohoto vývoje minulý týden vyzvaly miliony obyvatel města, aby v budovách na veřejnosti a také na rušných venkovních místech nosili respirátory. Ministerstvo zdravotnictví ve státě Arkansas, kde je vývoj horší než ve většině částí USA, zase zdůrazňuje význam očkování, zejména u dospívajících a dětí. "Očekáváme, že až začne škola, uvidíme zvýšený přenos této konkrétní varianty," uvedla šéfka úřadu Jennifer Dillahaová.

Jak ale podotýká deník WP, omezení a nařízení známá z dřívějších fází pandemie jsou dávno pryč. "Nemáme vůbec žádná opatření pro veřejné zdraví," řekl epidemiolog Ziyad Al-Aly působící na Washingtonově univerzitě v St. Louis. "Jsme ve velmi zvláštní situaci, riziko je jasné a je přítomné, ale my jsme si přestali dávat pozor a dobrovolně jsme si zvolili, že se mu budeme vystavovat a budeme zranitelnější," hodnotil aktuální stav epidemie v USA.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy