V USA začala dominovat nejnakažlivější forma koronaviru BA.5

Ve Spojených státech začala dominovat podoba koronaviru označovaná jako BA.5, což je verze varianty omikron považovaná za dosud nejnakažlivější formu viru SARS-CoV-2. Zlom nastal v době setrvale vysokých počtů infekcí a rostoucí vytíženosti amerického zdravotnictví. Odborníci na infekční choroby se shodují, že USA nedělá pro potlačení epidemie dost, napsal deník The Washington Post (WP).

"Amerika se rozhodla, že pandemie skončila. Koronavirus to ale vidí jinak," komentoval list aktuální situaci ve víkendové analýze.

Denní počty zachycených nákaz se už od května drží okolo 100.000 případů denně a jsou více než trojnásobné oproti začátku dubna, byť stále několikanásobně nižší než na vrcholu zimní vlny způsobené omikronem. Skutečné počty infekcí jsou však pravděpodobně mnohem vyšší, neboť mnohé se dnes nedostávají do oficiálních statistik nebo nejsou vůbec odhaleny. Míra pozitivity testů za poslední tři měsíce prudce stoupla a na začátku července podle listu The New York Times (NYT) dosahovala skoro 20 procent.

I přes zvýšené šíření nákazy zůstávají počty hlášených obětí covidu-19 poslední dva měsíce zhruba stejné a drží se na relativně nízkých denních hodnotách těsně nad 300. V posledních dnech nicméně začala znovu výrazněji růst americká bilance hospitalizací s covidem-19, která na konci minulého týdne činila asi 38.000 pacientů, tedy více než dvojnásobek oproti jarnímu minimu.

"Mezi experty na infekční onemocnění panuje široká shoda na tom, že se nadále jedná o nebezpečný virus, který způsobuje nevyzpytatelně závažné problémy. A říkají, že země nedělá dost v zájmu omezení přenosu," píše WP, přičemž poukazuje i na riziko postcovidových potíží označovaných jako dlouhý covid.

V USA podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) od minulého týdne převládá subvarianta BA.5, která je v pozadí rozmachu covidu-19 i v Evropě. Dosavadní poznatky naznačují, že je ještě třikrát nebo čtyřikrát odolnější vůči protilátkám než vysoce nakažlivý omikron. Zatím se nezdá, že by způsobovala vážnější průběh nemoci, napsal zpravodajský web Axios. Profesor molekulární medicíny ze Scrippsova výzkumného institutu v San Diegu Eric Topol nicméně BA.5 nedávno označil za dosud "nejhorší verzi" koronaviru.

Úřady v New Yorku ve světle tohoto vývoje minulý týden vyzvaly miliony obyvatel města, aby v budovách na veřejnosti a také na rušných venkovních místech nosili respirátory. Ministerstvo zdravotnictví ve státě Arkansas, kde je vývoj horší než ve většině částí USA, zase zdůrazňuje význam očkování, zejména u dospívajících a dětí. "Očekáváme, že až začne škola, uvidíme zvýšený přenos této konkrétní varianty," uvedla šéfka úřadu Jennifer Dillahaová.

Jak ale podotýká deník WP, omezení a nařízení známá z dřívějších fází pandemie jsou dávno pryč. "Nemáme vůbec žádná opatření pro veřejné zdraví," řekl epidemiolog Ziyad Al-Aly působící na Washingtonově univerzitě v St. Louis. "Jsme ve velmi zvláštní situaci, riziko je jasné a je přítomné, ale my jsme si přestali dávat pozor a dobrovolně jsme si zvolili, že se mu budeme vystavovat a budeme zranitelnější," hodnotil aktuální stav epidemie v USA.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy