Většina voličů demokratů se obává, že se Trump nevzdá moci

Tři čtvrtiny podporovatelů demokratického kandidáta do amerických prezidentských voleb Joea Bidena se obávají, že pokud stávající prezident Donald Trump neobhájí mandát, nebude se chtít vzdát svého úřadu. Podle serveru The Guardian to uvádí nový průzkum společnosti Opinium Research.

Trump v posledních měsících opakovaně varuje před volebními podvody, které podle něj vzejdou z rozmachu korespondenčního hlasování způsobeného pandemií covidu-19. Podle expertů jsou však prezidentovy obavy nepodložené.

Toho, že by Trump nechtěl opustit Bílý dům v případě neúspěchu ve volbách, se podle šetření obává 47 procent dotazovaných. Mezi podporovateli demokratů však toto číslo stoupá na 75 procent, zatímco u republikánů dosahuje 30 procent.

Opačného případu, tedy toho, že neuspěje Biden, ale nebude chtít svou porážku uznat, se obává 41 procent voličů Trumpa a 28 procent podporovatelů demokratů.

Důvěru ve volební proces silně nabouraly opakované Trumpovy výpady proti korespondenčnímu hlasování, jež letos bude podle všech očekávání vzhledem k obavám z šíření koronaviru bezprecedentně využívanou metodou. Prezident bez předložení důkazů prohlašuje, že zvýšený počet hlasovacích lístků zaslaných poštou povede k podvodům, a tvrdí, že se demokraté prosazováním této metody snaží volby ukrást a že bude hlasování zfalšované. Demokraté argumentují tím, že řada států již mnoho let dálkové hlasování umožňuje a větší problémy jej neprovází.

Trumpovy výroky mají vliv na důvěru Američanů v samotné volby. Podle 60 procent prezidentových podporovatelů bude hlasování zmanipulované, stejný názor pak zastává také 53 procent voličů demokratů. Na 76 procent voličů Trumpa přitom nedůvěřuje právě poštovnímu hlasování, což je dvakrát více než u Bidenových podporovatelů.

To se podepisuje i na způsobu, jakým se zastánci těchto dvou politických táborů chystají v listopadu odevzdat svůj hlas. Mezi demokraty se totiž chystá zaslat lístek poštou 56 procent lidí, u republikánů je to jen 27 procent.

Tento nepoměr přitom podle listu The New York Times (NYT) vzbuzuje obavy u demokratických stratégů, že se Trump prohlásí vítězem voleb na základě prvních částečných výsledků v klíčových státech, které však budou vycházet zejména z hlasů odevzdaných ve volebních místnostech. Sčítání korespondenčních lístků totiž může trvat několik dní, přičemž většina jich bude zřejmě od demokratů. Mohlo by se proto stát, že se státy s těsným výsledkem nejprve budou klonit k Trumpovi, časem se však přehoupnou v Bidenův prospěch.

NYT připomíná vývoj z voleb na Floridě v roce 2018, kde podle neúplných výsledků vedli někteří republikánští kandidáti, ale se sčítáním poštovních hlasů začínali svůj náskok ztrácet. Trump tehdy na twitteru naznačil, že se jedná o podvod, protože se tam "zničehonic objevilo velké množství hlasovacích lístků". Šlo však jen o ověřené korespondenční hlasy sčítané se zpožděním. "Musíme se řídit výsledky z volební noci," dodal tehdy prezident. V některých státech jsou přitom přijaty i hlasy, které k volební komisi dorazí poštou i několik dní po termínu voleb.

Kdyby se Trump vyhlásil předčasně vítězem, nemělo by to podle expertů žádnou právní váhu. V případě následného převrácení výsledku by to nicméně mezi jeho podporovateli mohlo posílit pocit, že se demokraté snaží ve volbách podvádět, poznamenává NYT.

Vzhledem k současné situaci napsali dva členové Kongresu dopis nejvýše postavenému generálovi Mikeovi Milleymu a šéfovi Pentagonu Markovi Esperovi a chtěli po nich ujištění, že se americká armáda zasadí za spořádané předání moci na základě konečného výsledku voleb. List The Washington Post poznamenal, že podobný krok by byl dříve v podstatě nemyslitelný, snad kromě období americké občanské války z poloviny 19. století.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy