Volby se blíží. V USA začalo rozesílání korespondenčních hlasovacích lístků

Severní Karolína dnes začala jako první ze států USA rozesílat voličům korespondenční hlasovací lístky k nadcházejícím volbám. Podle veřejnoprávní rozhlasové stanice NPR tak lze považovat americké volby za zahájené, ačkoli do jejich oficiálního termínu zbývají ještě dva měsíce.

Hlasovací lístky pro volby prezidenta USA v roce 2016.

Američané budou v následujících týdnech rozhodovat nejen o prezidentovi pro další čtyři roky, ale také o rozložení sil v obou komorách Kongresu, vybírat budou i státní či místní činitele. "Amerika má nervy na pochodu, příštích osm týdnů prověří schopnost hlavní světové velmoci uspořádat volby v tísnivé atmosféře epidemie, která dramaticky proměnila kampaň," poznamenává agentura AFP.

Šíření koronaviru se odrazí také na průběhu samotného hlasování, do kterého by se mohl rekordní počet voličů zapojit prostřednictvím pošty. Severní Karolína už podle NPR zaznamenala 643.000 žádostí o korespondenční hlasovací lístek, tedy několikanásobně více než v roce 2016. Ve stejné fázi kampaně tehdy mělo podanou žádost necelých 39.000 místních voličů.

Rozesílání volebních lístků brzy zahájí i další americké, přičemž prakticky všude je pozorován masivní nárůst poptávky. Úřady v Georgii ohlásily skoro 800.000 žádostí, zatímco před čtyřmi lety jich bylo asi 55.000. NPR podotýká, že ve většině států přichází více žádostí od stoupenců Demokratické strany než od republikánských voličů.

"V této rané fázi hlášení pravděpodobné účasti se zdá, že demokraté mají našlápnuto k tomu, aby ovládli hlasování, pokud jde o hlasy odevzdané před dnem voleb. A to pravděpodobně s rozdíly, jaké jsme dosud nezažili," uvedl tento týden Tom Bonior, který vede analytickou společnost TargetSmart spolupracující s Demokratickou stranou.

Příklon ke korespondenčnímu hlasování snižuje riziko šíření covidu-19, přináší ale také jedno zásadní úskalí, neboť může prodloužit čekání na konečné výsledky voleb. Zpracování každého lístku zaslaného poštou vyžaduje jistý čas, navíc v řadě států mohou být včas odeslané hlasy započítány i několik dní po 3. listopadu.

Tato skutečnost v kombinaci s očekávanou převahou demokratů v rámci korespondenčního hlasování vyvolává obavy z povolební politické krize. Vícero médií skloňuje scénář, ve kterém by se prezident USA Donald Trump předčasně prohlásil za vítěze, načež by po započítání poštovních hlasů bylo vítězství přisouzeno jeho rivalovi Bidenovi.

Bývalý viceprezident z administrativy Baracka Obamy je zatím v pozici papírového favorita. Středeční vlna průzkumů mu na úrovni celých USA přisuzovala náskok v rozmezí od čtyř do 11 procentních bodů a jen potvrdila stav z předchozích týdnů a měsíců. Podle deníku The New York Times si Biden udržuje převahu i v klíčových státech, které nejsou stabilními baštami demokratů či republikánů.

Právě výsledky na úrovni jednotlivých států jsou v souboji o Bílý dům rozhodující, neboť na jejich základě se přidělují hlasy tzv. volitelů, které určují vítěze. Trump jich před čtyřmi lety získal více než jeho soupeřka Hillary Clintonová, ačkoli pro něj v celých USA hlasovalo méně lidí a ačkoli po většinu léta ztrácel v průzkumech preferencí.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama