Volby v USA: Georgia opět středem pozornosti, rozhodne se o většině v Senátu

V americkém státu Georgia ode dneška mohou přijít voliči odevzdat svůj hlas s předstihem před dvojicí ostře sledovaných druhých kol senátních voleb, jejichž oficiální datum připadá na 5. ledna. Na hlasování se ve Washingtonu upírá velká pozornost, rozhodne totiž o tom, která ze stran získá v Senátu většinu.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Horní komora Kongresu bude například schvalovat tisíce činitelů do významných pozic v nadcházející administrativě demokrata Joea Bidena a může také velmi účinně blokovat prezidentovy snahy o reformy.

Podle agentury Reuters bude výsledek záležet především na tom, kolik lidí nakonec přijde k urnám, přičemž vyšší účast obvykle svědčí demokratům. Údaje z dnešního dne by proto mohly nabídnout první vhled do toho, zda se podaří republikánským senátorům Davidovi Purduovi a Kelly Loefflerové obhájit svoje křesla, nebo zda je v Senátu nahradí jejich demokratičtí vyzyvatelé Jon Ossoff a Raphael Warnock.

Demokraté přitom potřebují získat obě křesla, po listopadových volbách mají totiž zajištěných 46 z celkových 100 senátorů. K tomu s nimi také hlasují dva nezávislí zákonodárci. Pokud by tedy v horní komoře usedl Ossoff i Warnock, měly by obě strany stejný počet senátorů. V případě nerozhodného hlasování však v Senátu podle ústavy rozhoduje viceprezidentka, která je z funkce předsedkyní horní komory. Tou se 20. ledna stane demokratka Kamala Harrisová.

Obě strany se proto snažily v posledních týdnech mobilizovat svoje voliče a druhé kolo senátních voleb prezentovaly jako souboj o odkaz odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa či o možnost, aby mohl Biden realizovat svůj program.

Georgia byla po desetiletí spolehlivou baštou republikánů, letos tam však v prezidentských volbách těsně zvítězil Biden jako první demokrat od roku 1992. Tento posun zapříčinily z části demografické změny, z části je výsledkem dlouhodobé kampaně tamních demokratů, kteří se snaží dostat k urnám co nejvíce nových voličů.

Podle Michaela McDonalda z Floridské univerzity již zaslalo 200.000 lidí svůj hlas poštou, podle jeho očekávání by přitom k volbám mohlo přijít nakonec mezi 3,5 až čtyřmi miliony voličů, což by znamenalo velmi vysokou účast. V prezidentských volbách tam odvolilo asi pět milionů lidí.

Do voleb v posledních týdnech vstoupila ještě další proměnná, kterou jsou Trumpovy neustálé útoky na legitimitu listopadových voleb. Prezident se kvůli nim dostal do sporu s tamním republikánským vedením, které trvá na tom, že volby proběhly férově a jejich výsledky nechalo několikrát přepočítat. Trump však nadále tvrdí, že došlo k masivním podvodům s korespondenčními hlasy, jeho týmu se o tom však nepodařilo přesvědčit soudy ani úřady.

Do Georgie v poslední době zavítal jak Trump, tak jeho viceprezident Pence, který se snažil příznivce republikánů přesvědčit, že ačkoliv podle prezidenta jen před necelými dvěma měsíci docházelo k masivním podvodům u uren, nyní už je situace pod kontrolou. "Tentokrát je pozorujeme. (...) Zažádejte si o korespondenční hlas a volte," řekl Pence.

Biden se chystá navštívit tamní metropoli Atlantu v úterý.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Ústavní žaloba na exprezidenta Trumpa zamíří do Senátu

25.01.2021 07:50 Americká Sněmovna reprezentantů dnes předá Senátu ústavní žalobu na Donalda Trumpa. Horní komora…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama