Volby v USA: Trump se pokouší sabotovat poštu, Pelosiová povolává zákonodárce zpět do Washingtonu

Americká Demokratická strana stupňuje snahu zastavit úsporná opatření ve státní poštovní službě, která nedávno varovala, že možná nezvládne včas doručit některé korespondenční hlasy při listopadových volbách. Šéfka demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v neděli oznámila, že tento týden svolá hlasování o opatření, které by prý poštu ochránilo před "sabotáží" ze strany prezidenta Donalda Trumpa.

Nancy Pelosiová v roušce
doporučujeme

Na prezidenta již byla v souvislosti s kauzou podána první žaloba, právní kroky avizovaly také některé demokraty řízené americké státy.

Poštovní služba Spojených států (USPS) se rychle stává ústředním tématem zpravodajství o nadcházejících volbách, které určí nejen prezidenta pro další čtyři roky, ale také rozložení sil v Kongresu. USPS bude nejspíše jejich velmi důležitým článkem, neboť v důsledku problémů USA v boji proti koronaviru se čeká rekordní množství korespondenčních hlasů. Deník The New York Times uvádí, že pošta jich bude muset zpracovat až 80 milionů.

USPS ale nedávno varovala představitele 46 států a federálního okrsku hlavního města Washington, že možná nebude schopna volebním komisím včas doručit lístky zaslané těsně před nejzazším termínem pro podání. Média zároveň informují o zpožděních při doručování nejrůznějších zásilek, která údajně pramení z úsporných opatření zavedených nedávno jmenovaným šéfem pošty Louisem DeJoyem. Tento podporovatel Trumpa i Republikánské strany se vedení USPS chopil na jaře, načež instituce mimo jiné zrušila proplácení přesčasů a začala stahovat z provozu stroje na třídění zásilek.

"Po celé zemi vidíme důsledky prezidentovy kampaně na sabotáž voleb skrze zásahy v poštovní službě," uvedla v prohlášení adresovaném demokratickým zákonodárcům Pelosiová. "Proto vyzývám Sněmovnu, aby se později tento týden vrátila k zasedání," vzkázala.

Demokraté v Senátu vedení Chuckem Schumerem pak dnes vyzvali správní radu pošty, aby zvrátila DeJoyova manažerská rozhodnutí z poslední doby, která podle nich vedla ke zpožděním při doručování dopisů a zásilek.

Dosud se ve Sněmovně nečekalo žádné hlasování až do třetího zářijového týdne. Pelosiová nyní kongresové prázdniny přerušuje s cílem prosadit návrh zákona, který USPS nařizuje zachování služeb na stejné úrovni, jaká panovala na začátku roku. Jednat a hlasovat by se ve Sněmovně mělo již tuto sobotu. Šéf pošty DeJoy dnes také řekl, že se na výzvu demokratů příští pondělí dostaví vypovídat před jedním z výborů Sněmovny.

Prezident Trump dnes popřel, že by se snažil podrývat činnost pošty před listopadovými volbami. "Nesnažíme se ji (poštu) ovlivnit. Chceme, aby byla provozována účinněji a dobře. Chceme, aby fungovala za méně peněz, mnohem lépe, aby se stále starala o naše pošťáky," dodal Trump.

Šéf Bílého domu dlouhodobě kritizuje snahu rozšířit korespondenční hlasování a minulý týden dal najevo, že právě tento postoj je důvodem jeho nesouhlasu s demokraty navrhovaným balíčkem krizových ekonomických opatření, který zahrnuje dodatečné miliardy dolarů pro USPS. Trump také nadále navzdory zkušenostem amerických volebních činitelů trvá na tom, že nárůst poštovního hlasování by vedl k podvodům.

"Je nehorázné, aby se Donald Trump pokoušel podkopat Poštovní službu Spojených států kvůli volebním ziskům," řekla agentuře Reuters generální prokurátorka státu Massachusetts Maura Healeyová. Uvedla, že podobně jako její protějšky v Minnesotě, Pensylvánii či Severní Karolíně uvažuje o právních krocích ve snaze zabránit provozním změnám u USPS, které by mohly ovlivnit výsledek voleb.

POSTAL FACT: Each day the Postal Service processes and delivers 181.9 million pieces of First-Class Mail. https://t.co/R5Jjujy1Eq Let's do some math

První žalobu proti Trumpovi, poště a jejímu šéfovi už dnes podala skupina jedinců včetně jednoho demokratického uchazeče o křeslo v Kongresu u soudu na Manhattanu. Obžaloba tvrdí, že se Trump a DeJoy snaží cíleně zabránit poště v doručování volebních lístků, a po soudu chce, aby nařídil dostatečné financování této federální služby před listopadovými volbami.

Personální šéf Bílého domu Mark Meadows dnes však prohlásil, že Trumpova administrativa mimořádné financování pošty podpoří, pokud bude součástí menšího záchranného balíku, než o kterém se v posledních týdnech ve Washingtonu neúspěšně jednalo. Poznamenal ale, že se vyjednávací týmy Bílého domu a demokratů nesešly již déle než týden.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama