Volební bitva o Senát USA vrcholí. Výsledek v Georgii bude mít zásadní dopad na Bidena

V americkém státě Georgia v úterý končí hlasování v rozhodujícím kole voleb do Senátu, jehož výsledky rozhodnou nejen o kontrole nad jednou z komor Kongresu, ale také o tónu první poloviny mandátu nastupujícího prezidenta Joea Bidena. Ve hře jsou dvě senátorská křesla, a pokud obě získají kandidáti demokratů, Bidenova strana bude schopna prosazovat legislativní návrhy i bez pomoci republikánů.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

V obou případech se čekají těsné souboje a na jména vítězů se možná opět bude čekat déle než jen několik hodin.

Kvůli významu aktuálních senátních voleb americká média v posledních týdnech o Georgii hovoří jako o středu politického vesmíru v USA. Kampaně na obou stranách do jihovýchodního státu "nalily" miliony dolarů a "bombardují" místní obyvatele vzkazy, píše agentura AP. Snahu mobilizovat voliče podporují i největší jména demokratického a republikánského tábora. Jak končící americký prezident Donald Trump, tak jeho nástupce Joe Biden mají dnes večer v plánu návštěvu Georgie.

Půdu pro dramatickou dohru listopadových voleb připravila souhra několika okolností. Jednak jsou to místní pravidla pro výběr členů Kongresu, která stanovují, že kandidát musí pro vítězství získat více než 50 procent odevzdaných hlasů. To se na podzim žádnému z uchazečů o senátní křeslo nepodařilo, tudíž dochází na finále mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty.

Neobvyklé je také to, že v jednom státě se konají dvoje volby senátorů. Kromě řádných voleb, v nichž o mandát bojují republikánský senátor David Perdue a jeho téměř o 40 let mladší demokratický vyzyvatel Jon Ossoff, se konají také zvláštní volby, kde se rozhoduje mezi demokratem Raphaelem Warnockem a republikánkou Kelly Loefflerovou. Ta byla do Senátu jmenována před rokem poté, co ze zdravotních důvodů z postu senátora odstoupil její stranický kolega Johnny Isakson. Loefflerová a Warnock nyní bojují o to, kdo odslouží poslední dva roky z původního Isaksonova mandátu.

Zásadní význam pak událostem v Georgii dodalo vyústění podzimních voleb, po kterých mají republikáni jistých 50 křesel ve 100místném Senátu, zatímco demokraté 48. Republikánům tedy stačí jeden další úspěch, aby měli nadále jistou většinu, což by jim umožnilo výrazně zkomplikovat novému prezidentu Bidenovi prosazování jeho agendy. Senát je při utváření zákonů rovnocenným partnerem Sněmovny reprezentantů, navíc schvaluje obsazení postů ve vládě i na federálních soudech.

Při vyrovnaných hlasováních v Senátu má rozhodující hlas jeho předseda, kterým je v americkém systému viceprezident. Zisk dvou senátorských křesel v Georgii by tak demokratům po ovládnutí Bílého domu a zachování většiny ve sněmovně v podstatě přisoudil kontrolu nad celým legislativním procesem a Bidenovi umožnil hladké zaplnění klíčových pozic v administrativě.

Jak duel mezi Loefflerovou a Warnockem, tak ten mezi Perduem a Ossoffem, nemá jasného favorita. Loefflerová i Perdue před vstupem do politiky působili na manažerských pozicích a patří k nejbohatším americkým zákonodárcům, zároveň se jasně hlásí k politice prezidenta Trumpa. Ossoff, který by se ve 33 letech stal nejmladším členem Senátu, vede společnost produkující dokumentární filmy, zatímco Warnock byl dosud farářem a podle webu televize PBS je jedním z nejznámějších černošských kazatelů v Georgii.

Finále senátních voleb by zde mohlo přinést podobný vývoj jako listopadový souboj mezi Trumpem a Bidenem. AP uvádí, že při velmi těsném hlasování by jména vítězů mohla být jasná až za několik dní, přičemž s přibývajícím časem budou demokratičtí kandidáti pravděpodobně stahovat ztráty, případně navyšovat náskok. V listopadu na začátku sčítání hlasů vedl Perdue nad Ossoffem o skoro 400.000 hlasů, nakonec ale zvítězil jen o necelých 90.000.

Celkem v Georgii na podzim volilo na pět milionů lidí. V rozhodujícím kole senátních voleb už před jeho hlavním termínem odevzdaly své hlasy, ať už na dálku či osobně, necelé tři miliony.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Argentinu postihlo silné zemětřesení, přerušilo očkování

19.01.2021 10:05 Sever Argentiny v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které pocítili i obyvatelé…

Giuliani či Bannon se milosti od Trumpa nedočkají

19.01.2021 08:44 Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu,…

Melania Trumpová se ve videu rozloučila s rolí první dámy

19.01.2021 07:57 Melania Trumpová se krátce před koncem prezidentského mandátu svého chotě rozloučila s Američany a…

Biden údajně hned první den v úřadě zveřejní návrh imigračního zákona

19.01.2021 07:54 Příští americký prezident Joe Biden představí první den v úřadě návrh nového přistěhovaleckého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama