Volební bitva o Senát USA vrcholí. Výsledek v Georgii bude mít zásadní dopad na Bidena

V americkém státě Georgia v úterý končí hlasování v rozhodujícím kole voleb do Senátu, jehož výsledky rozhodnou nejen o kontrole nad jednou z komor Kongresu, ale také o tónu první poloviny mandátu nastupujícího prezidenta Joea Bidena. Ve hře jsou dvě senátorská křesla, a pokud obě získají kandidáti demokratů, Bidenova strana bude schopna prosazovat legislativní návrhy i bez pomoci republikánů.

V obou případech se čekají těsné souboje a na jména vítězů se možná opět bude čekat déle než jen několik hodin.

Kvůli významu aktuálních senátních voleb americká média v posledních týdnech o Georgii hovoří jako o středu politického vesmíru v USA. Kampaně na obou stranách do jihovýchodního státu "nalily" miliony dolarů a "bombardují" místní obyvatele vzkazy, píše agentura AP. Snahu mobilizovat voliče podporují i největší jména demokratického a republikánského tábora. Jak končící americký prezident Donald Trump, tak jeho nástupce Joe Biden mají dnes večer v plánu návštěvu Georgie.

1 day, Georgia. pic.twitter.com/KrrcHRuvRy

— Team Ossoff (@TeamOssoff) January 4, 2021

Půdu pro dramatickou dohru listopadových voleb připravila souhra několika okolností. Jednak jsou to místní pravidla pro výběr členů Kongresu, která stanovují, že kandidát musí pro vítězství získat více než 50 procent odevzdaných hlasů. To se na podzim žádnému z uchazečů o senátní křeslo nepodařilo, tudíž dochází na finále mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty.

Neobvyklé je také to, že v jednom státě se konají dvoje volby senátorů. Kromě řádných voleb, v nichž o mandát bojují republikánský senátor David Perdue a jeho téměř o 40 let mladší demokratický vyzyvatel Jon Ossoff, se konají také zvláštní volby, kde se rozhoduje mezi demokratem Raphaelem Warnockem a republikánkou Kelly Loefflerovou. Ta byla do Senátu jmenována před rokem poté, co ze zdravotních důvodů z postu senátora odstoupil její stranický kolega Johnny Isakson. Loefflerová a Warnock nyní bojují o to, kdo odslouží poslední dva roky z původního Isaksonova mandátu.

Zásadní význam pak událostem v Georgii dodalo vyústění podzimních voleb, po kterých mají republikáni jistých 50 křesel ve 100místném Senátu, zatímco demokraté 48. Republikánům tedy stačí jeden další úspěch, aby měli nadále jistou většinu, což by jim umožnilo výrazně zkomplikovat novému prezidentu Bidenovi prosazování jeho agendy. Senát je při utváření zákonů rovnocenným partnerem Sněmovny reprezentantů, navíc schvaluje obsazení postů ve vládě i na federálních soudech.

Při vyrovnaných hlasováních v Senátu má rozhodující hlas jeho předseda, kterým je v americkém systému viceprezident. Zisk dvou senátorských křesel v Georgii by tak demokratům po ovládnutí Bílého domu a zachování většiny ve sněmovně v podstatě přisoudil kontrolu nad celým legislativním procesem a Bidenovi umožnil hladké zaplnění klíčových pozic v administrativě.

Jak duel mezi Loefflerovou a Warnockem, tak ten mezi Perduem a Ossoffem, nemá jasného favorita. Loefflerová i Perdue před vstupem do politiky působili na manažerských pozicích a patří k nejbohatším americkým zákonodárcům, zároveň se jasně hlásí k politice prezidenta Trumpa. Ossoff, který by se ve 33 letech stal nejmladším členem Senátu, vede společnost produkující dokumentární filmy, zatímco Warnock byl dosud farářem a podle webu televize PBS je jedním z nejznámějších černošských kazatelů v Georgii.

Finále senátních voleb by zde mohlo přinést podobný vývoj jako listopadový souboj mezi Trumpem a Bidenem. AP uvádí, že při velmi těsném hlasování by jména vítězů mohla být jasná až za několik dní, přičemž s přibývajícím časem budou demokratičtí kandidáti pravděpodobně stahovat ztráty, případně navyšovat náskok. V listopadu na začátku sčítání hlasů vedl Perdue nad Ossoffem o skoro 400.000 hlasů, nakonec ale zvítězil jen o necelých 90.000.

Celkem v Georgii na podzim volilo na pět milionů lidí. V rozhodujícím kole senátních voleb už před jeho hlavním termínem odevzdaly své hlasy, ať už na dálku či osobně, necelé tři miliony.

Související

Více souvisejících

Volby USA Senát USA Joe Biden Demokratická strana (USA) Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy